Praga – co warto zobaczyć w stolicy Czech?

Last modified date

Comment: 1

(termin podróży: 11-15.07.2018)

Pragę dość często określa się mianem Paryża Wschodu i w zasadzie nie można się temu dziwić. Jest ona bowiem miastem z pewnością pięknym i pod tym względem zdecydowanie wyróżnia się spośród innych miast regionu 🙂 Stolica Czech ma wiele do zaoferowania nawet dla najbardziej wymagających turystów, a znaleźć tu można wiele pięknych mostów, zachwycających zabytków, swojskich knajpek i tajemniczych zakamarków. Uwagę odwiedzających przykuwa również historyczna zabudowa, która wypełnia sporą część miasta i która nie uległa zniszczeniom podczas wojny, a także będący celem wycieczek milionów turystów z całego świata Most Karola oraz wznoszący się ponad resztę miasta Zamek Praski. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie, a ja w poniższym wpisie postarałem się dość szczegółowo opisać wszystko to, co warto tu zobaczyć 🙂

 

KIEDY I JAK PRZYJECHAĆ DO PRAGI?

Praga jest miastem niezwykle popularnym wśród turystów z całego świata i warto to wziąć pod uwagę w planowaniu podróży. Najwięcej osób przybywa tu oczywiście w sezonie wakacyjnym, dlatego optymalnym okresem na taką wycieczkę wydają się miesiące wiosenne lub jesienne. Jeśli jednak wybierzemy się tu w lipcu bądź w sierpniu, to pamiętajmy o tym, że największe oblężenie przypada na weekend, a nieco mniej turystów przechadza się praskimi ulicami w pozostałe dni tygodnia. Moja podróż do Pragi odbyła się w dniach 11-15 lipca 2018 roku, czyli od środy do niedzieli, i mogę potwierdzić, że na koniec tygodnia liczba zwiedzających faktycznie znacząco wzrasta.

Sporo nadciągających tu każdego roku turystów przybywa z Polski, co oczywiście spowodowane jest niedużą odległością i możliwością stosunkowo łatwego dojazdu. Właśnie dlatego do Pragi warto się wybrać pociągiem lub autobusem, a zgodnie z wieloma zasłyszanymi opiniami nie poleca się podróży własnym samochodem. Jeśli chodzi o autobus, to tanie połączenia zapewnia między innymi obecny na naszym rynku od stosunkowo niedawna niemiecki Flixbus. Jeśli zaś chodzi o podróż pociągiem, to można skorzystać z oferty naszego przewoźnika PKP, która w tym przypadku jest bardzo korzystna i z której również ja skorzystałem.

Bilety na połączenia międzynarodowe PKP można zakupić najwcześniej 60 dni przed datą wyjazdu i im wcześniej to zrobimy, tym mniej zapłacimy. Pierwsza promocyjna pula biletów jest dostępna w cenie 19 EUR za bilet w jedną stronę, ale bilety te wyprzedają się dość szybko, nawet pierwszego dnia. Sama podróż z Warszawy trwa natomiast trochę ponad 8 godzin.

widok na Wełtawę, Most Karola i fragment Starego Miasta

 

CO WARTO ZOBACZYĆ W PRADZE?

STARE MIASTO (STARÉ MĚSTO)

Praska starówka jest naprawdę piękna, a podziwiać w niej możemy architekturę z różnych okresów – gotycką, barokową czy nawet kubistyczną. Wycieczkę po starym mieście warto rozpocząć na Náměstí Republiky, czyli na Placu Republiki, który znajduje się na pograniczu Starego i Nowego Miasta.

Naszą uwagę przykuje tu z pewnością Obecní dům, czyli Dom Miejski. Jest to dość mocno wyeksponowany budynek pochodzący z początku XX wieku, w którym odnajdziemy elementy neobaroku, neorenesansu, secesji, czy nawet wpływów orientalnych i który jest dziełem najważniejszych czeskich artystów, m.in. Alfonsa Muchy. To właśnie tutaj w 1918 roku ogłoszono powstanie niepodległej Czechosłowacji.

Tuż obok znajdziemy obiekt pochodzący z zupełnie innego okresu. Jest to Prašná brána, czyli wybudowana pod koniec XV wieku późnogotycka Brama Prochowa. Początkowo pełniła ona funkcje reprezentacyjne, a w kolejnych wiekach była między innymi składnicą prochu, skąd zresztą pochodzi jej obecna nazwa. To właśnie tutaj najlepiej rozpocząć eksplorowanie Starego Miasta.

Dom Miejski i Brama Prochowa

Od Bramy Prochowej odchodzi ulica Celetná, będąca obecnie jedną z najstarszych ulic w Pradze. To właśnie tutaj znajdziemy wiele kamienic, które urządzone są w różnych stylach. Ponadto, znajduje się tu wiele sklepików z pamiątkami, kawiarni i innych punktów usługowych. Ulica Celetná jest częścią tak zwanej drogi królewskiej i dojdziemy nią do rynku staromiejskiego.

ulica Celetná

Staroměstské Náměstí to historyczny, reprezentacyjny plac, gdzie w średniowieczu krzyżowały się przede wszystkim drogi handlowe. Jego centralnym punktem jest pomnik czeskiego myśliciela i reformatora Jana Husa, który został postawiony w 1915 roku z okazji 500. rocznicy śmierci duchownego.

Rynek Staromiejski

Rynek Staromiejski

Rynek Staromiejski

Rynek Staromiejski

Rynek Staromiejski

Rynek Staromiejski

Nad rynkiem górują także obiekty religijne. Jednym z nich jest Kostel Panny Marie před Týnem (Kościół Marii Panny przed Tynem), który jest otoczony dokoła innymi kamienicami, znad których wznoszą się dwie wieże świątyni. Drugim jest natomiast barokowy Kostel sv. Mikuláše (Kościół św. Mikołaja), w którym warto zwrócić uwagę na freski przedstawiające sceny z życia św. Mikołaja i św. Benedykta.

Kościół Marii Panny przed Tynem

Kościół św. Mikołaja na Rynku Staromiejskim

wnętrze Kościoła św. Mikołaja na Rynku Staromiejskim

Jeszcze jedną budowlą zlokalizowaną koło rynku jest Staroměstská radnice, czyli Ratusz Staromiejski. Na szczególną uwagę zasługuje tu XV-wieczny zegar astronomiczny Orloj na południowej fasadzie budynku. To właśnie ten niezwykle popularny zegar pokazuje nie tylko położenie ciał niebieskich i kalendarza, ale też wizerunek 12 apostołów oraz wyobrażenie Śmierci, Chciwości i Marności. Podczas mojej wizyty w Pradze zegar był w remoncie, przez co nie był on dostępny dla turystów, lecz według zapowiedzi ma on powrócić na swoje miejsce pod koniec wakacji 2018 roku.

Po opuszczeniu rynku spacer warto kontynuować ulicą Karlovą, która jest drugą częścią drogi królewskiej i która doprowadzi nas do samego mostu Karola. Również tutaj znajdziecie sporo knajpek i różnych punktów usługowych, a także wiele cudownej architektury i oczywiście jeszcze więcej ludzi.

ulica Karlova

ulica Karlova

ulica Karlova

Od mostu Karola dzieli nas już tylko Křížovnické Náměstí, czyli plac, po środku którego znajduje się XIX-wieczny pomnik króla Karola IV, który został postawiony w 500. rocznicę założenia praskiego uniwersytetu. Obok znajdziemy również Muzeum Mostu Karola (Muzeum Karlova Mostu), które zajmuje miejsce dawnego klasztoru zakonu krzyżowców.

plac Křížovnické

widok z placu Křížovnické na Małą Stranę i Hradczany

Sam Most Karola, czyli Karlův Most, to miejsce, które jest zawsze zapełnione ludźmi i z tego powodu najlepiej je odwiedzić wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Most łączy dwa historyczne serca Pragi – Stare Miasto oraz zamek na Hradczanach, a jego cechą rozpoznawczą jest galeria trzydziestu, w znacznej części barokowych, rzeźb przedstawiających wizerunki świętych. Most jest przeznaczony tylko dla ruchu pieszych i jest jednym z najważniejszych miejsc w mieście. Po przejściu przez most spacer możemy kontynuować położoną po drugiej stronie Wełtawy dzielnicą Mała Strana, lub możemy zawrócić i skierować się w stronę mniej obleganych zakamarków Starego Miasta.

Most Karola

Most Karola

Most Karola

Most Karola

Spośród innych zabytków praskiej starówki warto wspomnieć między innymi o Karolinum, czyli siedzibie Uniwersytetu Karola, będącego najstarszym uniwersytetem w Czechach. Tuż obok znajduje się późnobarokowy budynek Teatru Stanowego (Stavovské divadlo), w którym to niegdyś po raz pierwszy zabrzmiał obecny czeski hymn. Również tutaj, w 1787 roku, Mozart wystawił „Wesele Figara”, a na cześć kompozytora postawiono pomnik, który znajduje się tuż obok teatru. Nieco dalej znajdziemy jeszcze Kościół św. Havla (Kostel sv. Havla), który został zbudowany w XIII wieku w stylu gotyckim, a później częściowo przebudowany w stylu barokowym.

ulice Starego Miasta

Kościół św. Havla

Teatr Stanowy

pomnik przed Teatrem Stanowym

Karolinum

 

MAŁA STRANA (MALÁ STRANA)

Położona po drugiej stronie Wełtawy dzielnica Mała Strana będzie dla nas doskonałą odskocznią od zwykłej codzienności. To właśnie tutaj możemy się przespacerować wąskimi brukowanymi uliczkami wśród urokliwych kamienic, a także zażyć trochę spokoju w jednym z parków lub ogrodów. Dojdziemy też tędy w stronę Zamku Praskiego na Hradczanach.

Mała Strana

Mała Strana

Mała Strana

Mała Strana

Mała Strana

Mała Strana

Mała Strana

Mała Strana

Mała Strana

Po zejściu z Mostu Karola na prawo dojdziemy do muzeum jednego z najważniejszych czeskich pisarzy Franza Kafki (Muzeum Franze Kafky). Przed obiektem znajduje się natomiast dość charakterystyczna, ale też uznawana przez niektórych za kontrowersyjną, instalacja „Piss” autorstwa równie kontrowersyjnego czeskiego artysty Davida Černego. Ta ruchoma fontanna przedstawia dwóch nagich mężczyzn trzymających się za przyrodzenia i wysikujących się w płytkim brodziku kształtem przypominającym Czechy. Jestem przekonany, że w Polsce taki rodzaj sztuki spotkałby się z dużym oporem, a tutaj rzeźba stoi i ma się całkiem nieźle, stając się tym samym jednym z symboli kojarzących się z miastem 🙂

Muzeum Franza Kafki i instalacja "Piss"

Podobnie kontrowersyjne dzieło tego samego artysty znajdziemy po drugiej stronie mostu, na wyspie Kampa. To właśnie tutaj, w bezpośrednim pobliżu rzeki oraz w sąsiedztwie parku i terenów zielonych, raczkują ogromne niemowlęta wykonane z brązu.

ogromne niemowlęta na wyspie Kampa

ogromne niemowlęta na wyspie Kampa

Nieopodal stoi wyglądający na pierwszy rzut oka dość niepozornie Mur Lennona, czyli Lennonova zed’. Jego historia sięga końcówki 1980 roku, kiedy to pojawił się tu obrazek z symbolicznym nagrobkiem Johna Lennona, który został zamordowany kilka dni wcześniej. Z czasem, w okresie komunizmu, ten mur z żywym graffiti stał się miejscem wymiany poglądów i sprzeciwu wobec władzy. Na murze nieustannie pojawiają się nowe graffiti.

Mur Lennona

Mur Lennona

Mur Lennona

Innym ważnym obiektem w Małej Stranie jest również XVII-wieczny kompleks pałacowy, gdzie obecnie swoją siedzibę ma czeski Senat. Warto wspomnieć, że Valdštejnský palác i Valdštejnská zahrada, czyli pałac i ogród Wallensteina, bo właśnie o tym miejscu mowa, to pierwsza w Pradze tak duża świecka budowla wykonana w stylu barokowym.

pałac i ogród Wallensteina

pałac i ogród Wallensteina

pałac i ogród Wallensteina

pałac i ogród Wallensteina

pałac i ogród Wallensteina

pałac i ogród Wallensteina

pałac i ogród Wallensteina

pałac i ogród Wallensteina

pałac i ogród Wallensteina

Obok budowli świeckich, na uwagę zasługują tu również obiekty sakralne. Wśród nich między innymi XVII-wieczny Kościół Marii Panny Zwycięskiej, w którym znajduje się sławne na całym świecie Pražské Jezulátko, czyli Praskie Dzieciątko Jezus. Ta niewielkich rozmiarów figurka Jezusa została wykonana w XVI wieku w Hiszpanii, a obecnie pielgrzymi z całego świata przywożą Jezuskowi ubranka. Dzieciątko jest przebierane dziesięć razy w roku.

Praskie Dzieciątko Jezus

Inny zlokalizowany w tej części miasta ważny kościół znajdziemy na Rynku Małostrańskim (Malostranské Náměstí). Sam rynek jest jednym z ważnych punktów komunikacyjnych Pragi, a podziwiać tu możemy Kościół św. Mikołaja (Kostel sv. Mikuláše), którego nie należy jednak mylić z położoną na Starym Mieście świątynią pod tym samym wezwaniem.

Rynek Małostrański i Kościół św. Mikołaja

Rynek Małostrański i Kościół św. Mikołaja

Rynek Małostrański i Kościół św. Mikołaja

Od Rynku Małostrańskiego odchodzi ulica Nerudova, którą dojdziemy do Zamku Praskiego i która dalej przechodzi w ulicę Úvoz, prowadzącą z kolei do innych ważnych miejsc na Hradczanach. Trasa ta jest momentami dość mocno stroma, ale jak najbardziej jest ona dostosowana zarówno dla ruchu pieszego jak i kołowego.

ulica Nerudova

 

HRADCZANY (HRADČANY)

Hradczany to położona na wzniesieniu historyczna część Pragi, w której znajduje się Pražský hrad, czyli Zamek Praski. To właśnie tutaj przez wieki swoją siedzibę mieli czescy władcy, a obecnie rezyduje tu prezydent.

panorama miasta widziana z Hradczan

panorama miasta widziana z Hradczan

W obrębie kompleksu zamkowego znajdują się dwa ogrody królewskie, trzy dziedzińce, Stary Pałac Królewski (Starý královský palác), wieża prochowa Mihulka (Mihulka – prašná věž), dawny budynek ujeżdżalni koni (Jízdárna) wykorzystywany obecnie przez Galerię Narodową, Bazylika i klasztor św. Jerzego (Bazilika sv. Jiřího, Klášter sv. Jiřího), a także słynna Złota Uliczka (Zlatá ulička).

Zamek Praski

Zamek Praski

Zamek Praski

Zamek Praski

Zamek Praski

Zamek Praski

Najważniejszym obiektem, zapierającym dech w piersiach, jest tu jednak bez wątpienia Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, czyli Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha. Jest to jeden z najważniejszych symboli Pragi i całych Czech, a strzeliste wieże świątyni są widoczne nawet z bardziej oddalonych części miasta. Obiekt budowano przez niemal sześć wieków, a budowę zakończono w 1929 roku. Wnętrze katedry zachwyca elementami architektonicznymi reprezentującymi styl gotycki, barwnymi witrażami, renesansową kruchtą i rokokowymi organami.

Katedra św. Wita

Katedra św. Wita

Katedra św. Wita

W bezpośrednim sąsiedztwie terenu zamkowego, przed wejściem głównym, rozciąga się Hradčanské Náměstí, czyli Plac Hradczański. Dostaniemy się tu schodami prowadzącymi do góry od ulicy Nerudovej, stąd też będziemy mieli wspaniały widok na przepiękną panoramę całego miasta. Sam plac otoczony jest imponującymi przykładami architektury z różnych okresów, a po środku stoi XVIII-wieczny Słup Marii Panny. Wjazdu do zamku pilnują natomiast charakterystycznie ubrani strażnicy, a co godzinę o pełnej godzinie odbywa się tu zmiana warty, którą z pewnością warto zobaczyć.

Plac Hradczański

Jeszcze jednym wartym uwagi obiektem na Hradczanach jest Loreta, czyli barokowy kompleks sakralny.

Loreta

 

PETŘÍN

Przylegające bezpośrednio do Hradczan wzgórze Petřín jest miejscem pełnym zieleni i kolejnym obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki do Pragi. Wejść tu możemy używając siły własnych nóg (podobnie jak zresztą na same Hradczany) lub korzystając ze standardowych środków komunikacji miejskiej. Bardzo ciekawą alternatywą jest natomiast skorzystanie z kolejki linowo-terenowej, która w około 5 minut dowiezie nas na sam szczyt. Warto wspomnieć, że aby móc skorzystać z kolejki, wystarczy nam zwykły bilet komunikacji miejskiej (co oznacza wydatek 24 CZK), a panorama miasta widziana zza szyby wagoniku robi spore wrażenie. Ja oczywiście, jak to mam w zwyczaju, polecam wejść do góry na pieszo i przy okazji zobaczyć wszystkie najważniejsze zlokalizowane tu zabytki, a kolejkę wybrać do zjechania na dół. Unikniemy w ten sposób zbędnego czekania, bo przecież większość osób wybierze wariant odwrotny 🙂

wzgórze Petrin i wieża widokowa widziane z Hradczan

Wełtawa, Most Karola i wzgórze Petrin widziane ze Starego Miasta

panorama miasta widziana z okna kolejki

A na samym szczycie wzniesienia – kolejny ważny symbol miasta, czyli wieża widokowa (Petřínská rozhledna), która mierzy 55 metrów wysokości, powstała w 1891 roku, a inspiracji jej wykonania należy doszukiwać się w paryskiej wieży Eiffla. Podobieństwo jest tu widoczne na pierwszy rzut oka… Na górę wieży można oczywiście wejść, a warto o tyle, że rozpościera się stąd piękny widok obejmujący Pragę, łącznie z Hradczanami i wzgórzem Petřín, a przy dobrej pogodzie z dala ujrzymy nawet odległe o kilkadziesiąt kilometrów pasma górskie.

wieża widokowa

Innym obiektem na wzgórzu, na który warto zwrócić uwagę, jest również Strahovský klášter, czyli klasztor na Strachowie. Powstał on co prawda w XII wieku, ale obecnie cały kompleks klasztorny określa się raczej jako barokowy.

klasztor na Strachowie

klasztor na Strachowie

 

JÓZEFÓW (JOSEFOV)

W naszej wycieczce po najważniejszych miejscach stolicy Czech wróćmy jeszcze w okolice Starego Miasta. Praga bowiem oprócz doskonale zachowanej historycznej starówki wyróżnia się też równie dobrze zachowaną dzielnicą żydowską. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że tak dobry stan praskiego Józefowa jest w dużej mierze „zasługą” Adolfa Hitlera, który po eksterminacji narodu żydowskiego właśnie w tym mieście chciał utworzyć tzw. Muzeum Wymarłej Rasy…

W tej dzielnicy podziwiać możemy między innymi kilka synagog, są to:

  • Synagoga Staronowa (Staronová synagoga),
  • Synagoga Klausowa (Klausová synagoga),
  • Synagoga Pinkasa (Pinkasova synagoga),
  • Synagoga Maisela (Maiselova synagoga),
  • Synagoga Hiszpańska (Španělská synagoga).

Synagoga Staronowa

rzeźba Mojżesza przed Synagogą Staronową

Synagoga Pinkasa

Synagoga Maisela

Synagoga Hiszpańska

W obrębie praskiego Józefowa znajdziemy również Starý židovský hřbitov, czyli stary cmentarz żydowski. Najstarsze nagrobki pochodzą tu z XV wieku, a najnowsze z końca XVIII wieku.

W bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza oraz Wełtawy znajduje się również Rudolfinum, czyli neorenesansowy budynek będący siedzibą Czeskiej Filharmonii.

Rudolfinum

Koło Synagogi Hiszpańskiej warto natomiast zwrócić uwagę na pomnik Franza Kafki (Pomník Franze Kafky). Jest on dość ciekawy i niekonwencjonalny – przedstawia bowiem pisarza, który siedzi na ramionach pustego ubrania…

pomnik Franza Kafki

 

NOWE MIASTO (NOVÉ MĚSTO)

Aby dopełnić naszą wizytę w Pradze, warto zajrzeć do jeszcze jednej dzielnicy, którą jest Nowe Miasto. Historia tego miejsca sięga XIV wieku, ale dzielnica ta została gruntownie przebudowana w XIX wieku i to właśnie z tego okresu pochodzi większość zabudowy. Do dzisiaj pozostała to jednak główna dzielnica handlowa Pragi i charakteryzuje się ona szerokimi ulicami i wielkimi placami.

Głównym punktem Nowego Miasta jest Plac Wacława, czyli Vaclavské Náměstí. Właściwie można powiedzieć, że plac ten jest długim na kilkaset metrów szerokim bulwarem, wzdłuż którego znajdziemy wiele domów handlowych, hoteli i restauracji.

Plac Wacława

Na samym końcu placu (idąc na południe od strony Starego Miasta) jest pomnik św. Wacława na koniu oraz XIX-wieczny gmach Muzeum Narodowego (Národní Muzeum), który jest dość mocno wyeksponowany. Z pewnością nie sposób go nie zauważyć.

gmach Muzeum Narodowego

Innymi obiektami Nowego Miasta, które mogą nas zainteresować i które położone są w bezpośrednim sąsiedztwie wybrzeża Wełtawy, jest gmach Teatru Narodowego (Národní divadlo) pochodzący z XIX-wieku oraz tzw. Tańczący Dom, czyli Tančící dům – zabawny przykład architektury współczesnej, który wyróżnia się spośród otaczającej go zabudowy.

Teatr Narodowy

Tańczący Dom

 

INNE MIEJSCA WARTE UWAGI

To wszystko, co pokazałem Wam powyżej starczy na przynajmniej 3-4 dni zwiedzania i według mnie jest to minimalny czas, jaki należałoby temu miastu poświęcić. Oczywiście jeśli mamy do dyspozycji mniej czasu, to też warto tu przyjechać, by choć przez chwilę móc nacieszyć się tym miejscem. Jeśli zaś chcemy spędzić tu więcej czasu, to wówczas warto udać się również do tych mniej obleganych obiektów i atrakcji.

Wśród równie ciekawych dzielnic Pragi warto wskazać nieco oddalony od centrum, położony przy samej Wełtawie Wyszehrad, a także położone bardziej na wschód Vinohrady. Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów, jakie tu znajdziemy, jest Wieża Telewizyjna (Žižkovská televizní věž).

 

CO I GDZIE W PRADZE WARTO ZJEŚĆ?

Oprócz imponujących i bardzo charakterystycznych zabytków Praga, podobnie jak zresztą cały kraj, słynie z kuchni czeskiej, w której będąc tu zdecydowanie warto się zasmakować, choć na pewno znajdą się i tacy, którzy za nic jej nie polubią.

Ważne miejsce w czeskiej kuchni zajmują zupy (polévki), które są na ogół znacznie gęstsze od tych, którymi zwykliśmy się raczyć w Polsce. Wśród nich wyróżnia się między innymi kartoflankę (bramborová), zupę gulaszową (gulášová), cebulową (cibulová) czy czosnkową (česneková).

Tutejsza kuchnia jest dosyć ciężka, a na drugie danie królują tu różnego rodzaju mięsa, które podawane są najczęściej albo z ziemniakami (brambory) albo z typowo czeskimi knedlikami przygotowywanymi z ciasta wyrabianego na bazie ziemniaków (bramborový knedlík) lub mąki pszennej (houskový knedlík). Same mięsa mają natomiast formę pieczeni lub gulaszu. Warzywa są w Czechach znacznie mniej popularne niż w Polsce, ale oczywiście zamówienie zestawu sałat do obiadu nie będzie żadnym problemem.

Vepřová po selsku, houskový knedlík

Co ciekawe i o czym warto wspomnieć, same knedliki podawane są nie tylko z mięsem, lecz również w wersji na słodko. Wówczas są one nieco inaczej przyrządzane, w środku mają owocowe nadzienie (wówczas jest to ovocný knedlík), a z zewnątrz są polane śmietaną lub posypane twarogiem. Według mnie ich smak można porównać do polskich pierogów.

ovocný knedlík

Kuchnia czeska nie byłaby oczywiście taka sama, gdyby nie piwo, które się tu spożywa w bardzo dużych ilościach. Czeskie piwa są zresztą cenione na całym świecie, a wśród tych najbardziej popularnych, które także sam mogę polecić, znajdują się Gambrinus, Staropramen czy Velkopopovický kozel.

piwo

Jeśli poszukujemy miejsca, gdzie warto zjeść obiad, to na pewno dobrym pomysłem będzie udanie się do Starego lub Nowego Miasta. Swojskich knajpek, a także lepszych restauracji, jest tu naprawdę wiele i jest z czego wybierać. Jeśli jednak chcemy zjeść danie z typowej czeskiej kuchni i nie wydać przy tym bardzo dużo, to osobiście polecam restaurację Havelská Koruna. Miejsce to w zasadzie bardziej przypomina bar mleczny, gdyż poszczególne dania zamawiamy tu w okienkach, po czym numery tych dań zostają zapisane na karteczkę, którą dostajemy przy wejściu. Wychodząc, pokazujemy kartkę pracownikowi i wówczas zostaje zsumowana kwota, jaką mamy do zapłaty. Wiem, że nie każdemu będzie odpowiadał klimat takiego miejsca, ale według mnie jest to opcja naprawdę godna polecenia.

Havelska Koruna

Jeśli natomiast przechadzając się po mieście, najdzie nas ochota na deser, to wówczas nasz wzrok może przykuć typowy dla czeskiej kuchni słodki przysmak, który określany jest jako trdelnik. Dostępne są one w wielu punktach na Starym Mieście, a dostać je możemy w różnych wersjach – z dżemem, czekoladą czy nawet lodami 🙂

trdelnik z lodami i polewą czekoladową

 

PODSUMOWUJĄC…

Jeśli uda Wam się zwiedzić wszystkie najważniejsze zabytki oraz atrakcje stolicy Czech, a także poczuć atmosferę tego wspaniałego miasta i spróbować tutejszej kuchni, to wizytę w Pradze prawdopodobnie zaliczycie do udanych. Mam nadzieję, że mój wpis zachęcił Was do tego, aby tu przyjechać, bo według mnie naprawdę warto 🙂

Darek

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment