POZNAŃ. Przewodnik po stolicy Wielkopolski. Najważniejsze zabytki i atrakcje

Poznań
Poznań

Poznań jest miastem, do którego z pewnością warto przyjechać, chociaż na kilka dni. Stolica Wielkopolski to bowiem znacznie więcej niż tylko poznańskie koziołki czy słynny rogal świętomarciński, a miasto to ma do zaoferowania także chociażby piękną historyczną zabudowę, sporo terenów zielonych oraz wiele różnych atrakcji, które pozwolą Wam tutaj fajnie spędzić czas. Co konkretnie trzeba w Poznaniu zobaczyć oraz jak zaplanować sobie zwiedzanie? – o tym przeczytacie w poniższym tekście.

 

PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT POZNANIA

Początki historii Poznania są bardzo zbieżne z początkami polskiej państwowości w ogóle, gdyż to właśnie na tych obszarach od VII wieku zamieszkiwało słowiańskie plemię Polan, a na Ostrowie Tumskim powstał gród i niedługo potem po przyjęciu chrztu przez Mieszka I także pierwsza polska katedra. Samo miasto bardzo duże straty odniosło pod koniec II wojny światowej, kiedy to w gruzach legła między innymi znaczna część Starego Miasta. Odbudowę Poznania rozpoczęto już w połowie lat pięćdziesiątych i całe szczęście, korzystając z dostępnych źródeł ikonograficznych, zdecydowano się na odtworzenie jego oryginalnego wyglądu z XVI-XVIII wieku, dzięki czemu dziś spacerując ulicami miasta możecie podziwiać piękne kamienice, które reprezentują różne style architektoniczne i które mimo że w sporej części są tylko rekonstrukcjami oryginalnych budowli, to nadają dzisiejszemu miastu dostojności i elegancji. Pod tym względem zresztą Poznań wcale nie ustępuje innym topowym europejskim miastom i tkwi w nim naprawdę duży potencjał, który warto odkryć!

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

STARY RYNEK W POZNANIU

Prawdziwym centrum poznańskiego Starego Miasta jest oczywiście Stary Rynek będący w gruncie rzeczy niczym innym jak kwadratowym placem otoczonym wieloma pięknymi kamienicami i innymi budynkami. Od rynku odchodzi kilka wyłączonych z ruchu kołowego uliczek, na samym środku wznosi się gmach ratusza, a całość uzupełniają liczne knajpki i restauracje, które sprawiają, że miejsce to tętni życiem praktycznie przez całą dobę.

Ratusz w Poznaniu jest nie tylko sławny na całą Polskę, ale też należy go uznać za jeden z najpiękniejszych renesansowych zabytków w całej Europie w ogóle. Najstarsze wzmianki o budowli pochodzą z XIV wieku, ale renesansowy wygląd nadano jej w XVI wieku podczas przebudowy, przy której pracował znany włoski architekt Giovanni Battista. Ostatnia przebudowa obiektu zakończyła się w 2002 roku i wówczas przywrócono mu elementy klasycystyczne z końca XVIII wieku. W budynku mieści się obecnie Muzeum Historii Miasta Poznania.

Stary Rynek w Poznaniu

Stary Rynek w Poznaniu

Stary Rynek w Poznaniu

Stary Rynek w Poznaniu

Z Poznaniem i z poznańskim ratuszem związana jest oczywiście legenda o poznańskich koziołkach. O co w niej chodzi? Otóż w 1551 roku na ratuszowej wieży zainstalowano nowy zegar i z tej okazji wyprawiono wielką ucztę, na którą zaproszono wielu znakomitych gości. Daniem głównym podczas imprezy miał być sarni udziec, który jednak podczas pieczenia zsunął się z rożna prosto w ogień. Bezskuteczne poszukiwania nowego mięsa sprawiły, że do ratusza postanowiono przyprowadzić dwa białe koziołki, które jednak bardzo szybko zorientowały się, jaki los je czeka, i czym prędzej uciekły na sam szczyt wieży, gdzie zaprezentowały się gościom na gzymsie budynku tuż nad nowym zegarem. Na pamiątkę tego wydarzenia na ratuszowej wieży zainstalowano figurki dwóch koziołków, które codziennie w samo południe podczas granego na żywo hejnału ukazują się zgromadzonej na rynku publice i delikatnie trącają się rogami. Brzmi banalnie? Być może, ale faktem jest, że obecnie to małe przedstawienie jest prawdziwą turystyczną atrakcją przyciągającą każdego dnia tłumy gapiów.

Przed ratuszem stoi fontanna Prozerpiny i jest to jedna z czterech fontann zlokalizowanych na rynku. Pozostałe trzy to: fontanna Apolla, fontanna Neptuna oraz fontanna Marsa. W pobliżu znajduje się także pręgierz, czyli charakterystyczna ośmioboczna kolumna zakończona figurą kata z mieczem. Równie charakterystyczna jest też tutaj studzienka Bamberki, która jest rzeźbą upamiętniającą mieszkańców niemieckiego Bambergu osiedlających się w Poznaniu i okolicach w XVIII wieku.

Tuż obok ratusza stoją ponadto w rzędzie jeden obok drugiego chętnie fotografowane przez turystów domki budnicze.

studzienka Bamberki

studzienka Bamberki

domki budnicze

domki budnicze

W centralnej części rynku znajdują się również:

 • klasycystyczny budynek odwachu, czyli wartowni, w którym swoją siedzibę ma obecnie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919,
 • waga miejska, czyli jednopiętrowy biały budynek będący niegdyś siedzibą ważnika, który ważył kupcom sprzedawany towar,
 • najważniejsza galeria sztuki w mieście, którą jest Galeria Miejska Arsenał i którą o tyle łatwo zauważyć, że znajduje się ona w trochę niepasującym do pozostałych budynków obiekcie pochodzącym z połowy XX wieku,
 • Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, które jest drugą po Warszawie najstarszą tego typu placówką w naszym kraju.
budynek odwachu

budynek odwachu

Stary Rynek jest otoczony wieloma zabytkowymi kamienicami, spośród których do tych najbardziej reprezentacyjnych należy zaliczyć chociażby Pałac Działyńskich. Nieopodal znajduje się również Rogalowe Muzeum Poznania, w którym można zgłębiać tajniki jednego z symboli miasta, jakim są oczywiście rogale świętomarcińskie.

 

POZNAŃSKA FARA I POMNIK KOZIOŁKÓW

Jeśli wychodząc z Rynku udacie się w kierunku południowym, to dość szybko dojdziecie do poznańskiej fary, czyli bazyliki Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny, która jest przepiękną barokową perełką architektoniczną wyróżniającą się swoją różowo-białą fasadą oraz niezwykle bogato zdobionym wnętrzem. Wstęp do kościoła jest darmowy, a w wakacje odbywają się tu również koncerty organowe.

bazylika Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny

bazylika Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny

Niedaleko fary na niewielkim skwerku stoi pomnik koziołków, który jest kolejnym już nawiązaniem do sławnej poznańskiej legendy. Pomnik przedstawia dwa zwrócone ku sobie koziołki i jest on na tyle niedużych rozmiarów, że bez problemu można na nim np. usiąść, żeby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

poznańskie koziołki

poznańskie koziołki

Naprzeciwko koziołków znajduje się jeszcze budynek, w którym obecnie mieści się siedziba Urzędu Miasta Poznania, a dawniej działało tu kolegium jezuickie będące przed wiekami jedną z najbardziej prestiżowych uczelni w naszym kraju.

 

WZGÓRZE PRZEMYSŁA

Jeśli wychodząc z rynku, będziecie się kierowali na zachód, to idąc nieco pod górę wejdziecie na niewielkie Wzgórze Przemysła, na którym znajdziecie zamek królewski, a dokładniej rzecz ujmując jego rekonstrukcję, którą przeprowadzono w latach 2010-2013. Pierwszy zamek na tym obszarze powstał już w okresie średniowiecza, prawdopodobnie właśnie za panowania Przemysła I, ale w kolejnych wiekach był on wielokrotnie niszczony i później odbudowywany.

Budowla w aktualnej formie budzi jednak liczne kontrowersje. Dlaczego? Otóż przede wszystkim wystarczy na nią spojrzeć i od razu widać, że jest to bardzo młody obiekt, którego budowę zakończono tak naprawdę kilka lat temu, i że obecnie niestety w dość nieudolny sposób jedynie „udaje” on, że ma cokolwiek wspólnego ze swoimi poprzednikami sprzed wieków. Budowa zamku miała co prawda być dla Poznania kwestią honoru i miała pokazywać, że obok Warszawy czy Krakowa to właśnie Poznań odegrał wiodącą rolę w dziejach kraju, ale na realizację tego projektu przeznaczono bardzo mało środków, co poskutkowało chociażby tym, że ściany obiektu wznoszono z pustaków, które potem jedynie obłożono równiutko ułożoną nowiutką cegłą, która nijak nie przypomina tej, z której niegdyś stawiano zamki i inne budowle. Co więcej, zamek ten w rzeczywistości nigdy nie wyglądał tak jak teraz, a podczas odbudowy nadano mu zupełnie nowy odmieniony wygląd. I trzeba to niestety przyznać – w obecnej formie jest on dość tandetny i kiczowaty, i ciężko nawet stwierdzić, w jakim stylu architektonicznym według założeń został odbudowany. No cóż, jest to dość osobliwa atrakcja, ale zdążyła się już na trwałe wpisać w krajobraz miasta!

Naprzeciwko zamku znajduje się również XVIII-wieczny kościół Franciszkanów.

 

DZIELNICA CESARSKA

Po zwiedzeniu Starego Miasta warto udać się w kierunku zachodnim, gdzie znajduje się znacznie młodsza, bo mająca raptem niewiele ponad sto lat, dzielnica cesarska, którą wybudowano w czasach, gdy obszar Wielkopolski znajdował się pod zaborem pruskim. Budowa zupełnie nowej współczesnej i bardzo reprezentacyjnej dzielnicy oznaczała znaczącą modernizację i unowocześnienie miasta i miała ona wzmacniać związki Poznania z Niemcami. Do dziś zachowało się tu naprawdę sporo pięknych zabytków i zdecydowanie warto wybrać się tu na spacer!

Zwiedzanie można rozpocząć od placu Wolności, który jest jednym z ważniejszych punktów Poznania. Tutaj spotykają się ze sobą mieszkańcy miasta oraz odbywają się różnego rodzaju imprezy i festiwale, a w samym centrum placu zainstalowana została bardzo charakterystyczna fontanna wolności składająca się z dwóch 10-metrowych skrzydeł, pomiędzy którymi przebiega niewielka kładka.

fontanna wolności

fontanna wolności

Bezpośrednio przy placu znajduje się również klasycystyczny budynek Biblioteki Raczyńskich, będącej pierwszą w całej Wielkopolsce biblioteką publiczną, a także stary i nowy gmach Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Nieopodal placu przebiega ulica Święty Marcin, która jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic współczesnej metropolii. Najważniejszym obiektem, jaki tu znajdziecie, jest oczywiście monumentalny Zamek Cesarski, który został wzniesiony dla cesarza Wilhelma II. Sam zamek, podobnie jak większość okolicznych zabudowań, nie ma za sobą zbyt długiej przeszłości, ale wybudowano go w taki sposób, aby wyglądał jak budowle co najmniej sprzed kilku wieków i aby w ten sposób jeszcze bardziej umacniał silne związki pomiędzy dziedzictwem kulturowym Prus i Wielkopolski. Obecnie na terenie obiektu swoją działalność prowadzi Centrum Kultury „Zamek” oraz Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Tuż obok wejścia głównego znajduje się ponadto pomnik Pogromców Enigmy.

ulica Święty Marcin

ulica Święty Marcin

Zamek Cesarski

Zamek Cesarski

Przechodząc obok zamku, powinniście dojść do równie reprezentacyjnego placu Adama Mickiewicza, gdzie postawiono nie tylko pomnik Mickiewicza, lecz również pomnik Ofiar Czerwca 1956. Od strony północnej plac dość płynnie przechodzi w niewielki park Adama Mickiewicza, który jest chętnie odwiedzanym miejscem wypoczynku i którego centralnym punktem jest otoczona kwiatami fontanna.

pomnik Mickiewicza

pomnik Mickiewicza

park Mickiewicza, gmach Teatru Wielkiego

park Mickiewicza, gmach Teatru Wielkiego

Na północ od parku, przy ulicy Aleksandra Fredry, znajduje się gmach Teatru Wielkiego w Poznaniu, a nieco dalej mieści się również XIX-wieczny neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela.

Warto wspomnieć, że w samej dzielnicy cesarskiej znajduje się też oczywiście trochę budynków znacznie nowszych, pochodzących już z czasów powojennych, a część z nich mimo stosunkowo młodego wieku jest również bardzo charakterystyczna i na stałe wpisała się w krajobraz miasta. Jednym z takich budynków jest Okrąglak, który obecnie pełni przede wszystkim funkcje biurowo-usługowe, a powstał w latach 50. w duchu modernistycznym jako jeden z głównych domów handlowych w mieście. Podobną funkcję pełniły też w PRL-u Domy Towarowe „Alfa”, które stoją przy ulicy Święty Marcin i które choć obecnie są już mocno wysłużone i czekają na należną renowację, to niegdyś miały być swego rodzaju wizytówką socrealistycznej miejskiej zabudowy. Innym przykładem budzącego kontrowersje poznańskiego modernizmu jest również wspominany już wcześniej budynek Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku.

Okrąglak

Okrąglak

 

OSTRÓW TUMSKI I ŚRÓDKA

Jeśli już zwiedzicie Stare Miasto oraz najważniejsze zabytki dzielnicy cesarskiej, to trzecim miejscem, do którego powinniście się udać, jest oczywiście w Poznaniu Ostrów Tumski, czyli niewielka wysepka usytuowana pomiędzy przepływającymi przez miasto rzekami Wartą i Cybiną. Mimo swoich niewielkich rozmiarów miejsce to ma swój niezwykle ważny rozdział w historii Polski, gdyż to właśnie tutaj rezydował chociażby pierwszy historyczny władca kraju Mieszko I, co oznacza, że to właśnie tutaj tworzyły się fundamenty naszej państwowości.

Ostrów Tumski w Poznaniu

Ostrów Tumski w Poznaniu

Ostrów znajduje się w niedużej odległości na północny-wschód od Starego Miasta, ale nie jest on tak mocno wyeksploatowany turystycznie, co niewątpliwie stanowi jego sporą zaletę. Najważniejszym miejscem jest tutaj bez wątpienia bazylika archikatedralna św. św. Apostołów Piotra i Pawła, która jest najstarszą polską katedrą w ogóle. To miejsce z naprawdę długą i bardzo interesującą historią, mimo że swój obecny gotycki wygląd świątynia uzyskała dopiero na przełomie XIV i XV wieku. Warto wiedzieć, że w tej świątyni pochowano pierwszych Piastów: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Przemysła I, Bolesława Pobożnego i Przemysła II, a także wielu arcybiskupów poznańskich i prymasów Polski. Bardzo też możliwe (choć nie możemy być tego do końca pewni), że to właśnie w tym miejscu Mieszko I przyjął chrzest. Wstęp do katedry jest bezpłatny.

bazylika archikatedralna św. św. Apostołów Piotra i Pawła

bazylika archikatedralna św. św. Apostołów Piotra i Pawła

bazylika archikatedralna św. św. Apostołów Piotra i Pawła

bazylika archikatedralna św. św. Apostołów Piotra i Pawła

Obok katedry wznosi się jeszcze kościół Najświętszej Marii Panny in summo, a tuż obok postawiony został także pomnik św. Jana Pawła II, który ze względu na pozę, jaką przybrała figura pomnika, nazywany jest przez niektórych „surfującym papieżem”. Nieco dalej znajduje się jeszcze pałac arcybiskupi, będący siedzibą arcybiskupa poznańskiego. Osoby lubiące odwiedzać muzea powinny natomiast skierować swoją uwagę na Bramę Poznania – Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT), które w nowoczesny sposób pokazuje najważniejsze wydarzenia z historii miasta.

Po zwiedzeniu Ostrowa Tumskiego warto przejść nad rzeką Cybiną przez niewielki most Biskupa Jordana i dojść w ten sposób do niewielkiej dzielnicy zwanej Śródką. To również nie jest zbyt turystyczne miejsce i nie znajdziecie tu tłumów przyjezdnych, ale na pewno warto tu się wybrać, żeby zobaczyć jeden z najciekawszych w naszym kraju murali. Mural na Śródce został namalowany na ścianach dwóch kamienic i w perfekcyjny sposób imituje przestrzeń trójwymiarową!

most Biskupa Jordana

most Biskupa Jordana

mural na Śródce

mural na Śródce

 

POZNAŃSKA MALTA

Jeśli interesuje Was nie tylko „odhaczanie” kolejnych zabytków i muzeów, ale też chcielibyście po prostu wypocząć i spędzić czas aktywnie, to powinniście wybrać się na poznańską Maltę, która jest prawdziwą wyspą zieleni i zielonymi płucami wschodniej części miasta. Warto wiedzieć, że nietypowa nazwa tego obszaru pochodzi od tego, że przez kilkaset lat teren ten był zajmowany przez Zakon Kawalerów Maltańskich, a obecnie jest to najpopularniejsze miejsce rekreacji w całym Poznaniu. Główną częścią Malty jest sporych rozmiarów podłużny sztuczny zbiornik wodny zwany Jeziorem Maltańskim. Na jeziorze zainstalowano fontannę, a znajduje się tu również między innymi jeden z najlepszych torów regatowych w Europie. Wokół jeziora urządzono trasę spacerową, a ponadto do dyspozycji mieszkańców i turystów pozostaje kolejka wąskotorowa Maltanka, nowy ogród zoologiczny, park linowy, sztuczny stok narciarski, galeria handlowa i działające w sezonie zimowym kryte lodowisko.

Malta

Malta

Przy północnym brzegu jeziora działają także Termy Maltańskie, które są największym w Polsce ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym. Obiekt ten jest naprawdę fajną opcją na spędzenie czasu i to bez względu na to, czy wybierzecie się tam sami, ze znajomymi, czy z małymi dziećmi. Kompleks korzysta z położonych na głębokości ponad kilometra wód termalnych o temperaturze 40 stopni i dzieli się on na cztery strefy. Są to:

 • strefa niebieska obejmująca dwa baseny sportowe,
 • strefa zielona obejmująca aquapark, składający się między innymi z basenów wewnętrznych, zewnętrznych, solankowych, a także stref dla małych dzieci i kilku zjeżdżalni,
 • strefa żółta określana również jako Świat Saun,
 • SPA 1306 oferująca różnego rodzaju masaże i inne tego typu zabiegi.

Poszczególne strefy różnią się między sobą cennikiem, a ogólna zasada jest taka, że bilet na strefę zieloną uprawnia również do korzystania ze strefy niebieskiej, a bilet na strefę żółtą uprawnia również do korzystania ze strefy zielonej i niebieskiej. W strefie SPA 1306 obowiązują natomiast osobne cenniki na poszczególne zabiegi. W cenniku Term obowiązują dwie taryfy – Taryfa I od poniedziałku do piątku oraz Taryfa II w weekendy, święta i inne wybrane dni roku. Do wyboru macie bilety 1-godzinne, 2-godzinne, 3-godzinne oraz całodniowe.

 

INNE MIEJSCA WARTE UWAGI

W zachodniej części miasta, tuż obok głównego dworca PKP, warto zwrócić uwagę na budynki Międzynarodowych Targów Poznańskich, które są największą imprezą tego typu w naszej części Europy.

Nieopodal znajduje się również stary ogród zoologiczny, a nieco dalej, w dzielnicy Łazarz – mająca już ponad sto lat Palmiarnia Poznańska, w której podziwiać możecie roślinność różnych stref klimatycznych oraz hodowane w akwariach zwierzęta morskie.

palmiarnia poznańska

palmiarnia poznańska

W północnej części miasta natomiast rozciąga się Wzgórze św. Wojciecha, gdzie znajduje się między innymi kościół św. Wojciecha oraz kościół św. Józefa. Nieopodal zlokalizowany jest również największy miejski park, którym jest park Cytadela.

 

POLECANE MIEJSCA NA KULINARNEJ MAPIE POZNANIA

Jak więc widzicie, różnego rodzaju muzeów, zabytków i innych atrakcji jest w Poznaniu po prostu cała masa! Podczas zwiedzania pamiętajcie jednak, że kluczem do udanego wyjazdu jest również smaczne jedzenie, a tego możecie spróbować w licznie działających tu restauracjach. Poniżej znajdziecie kilka rekomendacji, dokąd warto w Poznaniu się wybrać:

 • restauracja Rynek 95 – lokal znajdujący się w samym centrum Starego Rynku. Miejsce to charakteryzuje smaczne jedzenie, dość szerokie menu, umiarkowane ceny, w sezonie letnim stoliki na zewnątrz, a także naprawdę przemiła obsługa sprawiająca, że ma się ochotę tu wrócić. Z minusów należy natomiast wskazać, że w restauracji Rynek 95 nie ma możliwości rozbijania rachunku, co oznacza, że jeśli przyjdziecie tu np. ze znajomymi, to nie będziecie mogli poprosić o osobne rachunki.
 • restauracja Wiejskie Jadło – miejsce również znajdujące się przy Starym Rynku, chociaż wejście jest od strony ulicy Franciszkańskiej. Macie tutaj do dyspozycji tradycyjną polską kuchnię w najlepszym wydaniu i również ceny nie powinny jakoś bardzo mocno nadszarpnąć Waszego budżetu.
 • Pyra Bar – miejsce, w którym serwuje się przede wszystkim dania z ziemniaków, i to przyrządzane na naprawdę różne sposoby. Być w Poznaniu i nie spróbować pyry? No po prostu się nie da! Zwłaszcza, że w Pyra Barze znajdziecie między innymi przepyszne zapiekanki ziemniaczane oraz dania typowo regionalne, takie jak na przykład pyry z gzikiem. Można się tutaj porządnie najeść za naprawdę niewielkie pieniądze, a jako ciekawostkę warto wspomnieć, że lokal ten ma swoje filie również w Gdańsku i Gdyni.
 • bar Caritas – zlokalizowany przy placu Wolności bardzo popularny bar mleczny. Dobra opcja na niskobudżetowy obiad.
 • Cafe na Trakcie – kawiarnia, która znajduje się na Ostrowie Tumskim. Miejsce to jest naprawdę niewielkie, ale dysponuje ono uroczym i zadbanym ogródkiem, w którym można usiąść i zrobić sobie krótką przerwę podczas zwiedzania miasta. Także menu Cafe na Trakcie nie jest zbyt bogate, ale na herbatę, kawę i kawałek pysznego domowego ciasta na pewno uda Wam się tu załapać!

Jeśli będąc w Poznaniu, najdzie Was ochota na deser, to świetnym pomysłem na pewno będzie spróbowanie rogala świętomarcińskiego, który jest jednym z największych symboli kojarzących się ze stolicą Wielkopolski. Ten słodki wypiek z ciasta francuskiego, w kształcie podkowy, z nadzieniem z białego maku, z rodzynkami przyrządza się w szczególności na 11 listopada z okazji Dnia Świętego Marcina, ale zakupić go można w Poznaniu praktycznie przez cały rok. Warto wiedzieć, że oryginalny rogal świętomarciński, podobnie jak chociażby cebularz lubelski w Lublinie, jest chroniony prawem unijnym jako produkt regionalny, i kupuje się go tylko w wybranych cukierniach i piekarniach, które posiadają stosowny certyfikat.

 

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZWIEDZANIA I CIEKAWOSTKI NA TEMAT MIASTA

Z informacji praktycznych, na pewno należy wspomnieć, że Poznań jako stolica Wielkopolski jest dość dobrze skomunikowany z pozostałymi dużymi miastami naszego kraju. Dojechać tu można oczywiście samochodem lub autobusem, a połączenia zapewnia także PKP. Poza tym, w obrębie miasta znajduje się również Międzynarodowy Port Lotniczy Poznań-Ławica.

W poruszaniu się po mieście przydatna może być w pewnością komunikacja publiczna, na którą składają się linie autobusowe i tramwajowe. Bilet normalny uprawniający do jednej podróży nie dłuższej niż 10 minut kosztuje 3 zł, kupno biletu umożliwiającego jeden przejazd lub podróż trwającą do 40 minut oznacza wydatek 4,60 zł, a chcąc zakupić bilet dobowy będziecie musieli zapłacić 13,60 zł. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że częścią systemu komunikacyjnego jest tutaj również tzw. Poznański Szybki Tramwaj, określany też jako „pestka”. Tramwaj kursuje na 8-kilometrowej trasie z północy na południe, ma jedynie sześć przystanków i jest bezkolizyjny.

Sam Poznań jest miastem dość kompaktowym i do najważniejszych miejsc będziecie w stanie tu dotrzeć poruszając się pieszo. Fajnym sposobem na przemierzanie miasta jest też jednak skorzystanie z autobusu linii 100 łączącej najważniejsze poznańskie zabytki i obsługiwanej przez zabytkowe pojazdy takie jak Ikarus czy Jelcz 043 („ogórek”) lub skorzystanie z zabytkowego tramwaju linii 0. Warto pamiętać, że na te dwie historyczne linie obowiązują specjalne bilety, które można zakupić u konduktora w pojeździe. Bilet jednoprzejazdowy kosztuje 4 zł, a zakup biletu jednodniowego oznacza wydatek 8 zł.

turystyczna linia 100

turystyczna linia 100

Współczesny Poznań to w dużej mierze miasto studenckie, a w trakcie trwania roku akademickiego studenci stanowią tu nawet jedną czwartą wszystkich mieszkańców. Właśnie dlatego także życie nocne, zwłaszcza w weekendy, jest tu niezwykle rozwinięte. Stolica Wielkopolski uchodzi też za miasto bardzo tolerancyjne, a tolerancja ta odnosi się na przykład do cudzoziemców czy osób o innej orientacji seksualnej. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że według wielu szacunków osoby nieheteroseksualne mogą w Poznaniu stanowić nawet 10% ogółu mieszkańców, a największym klubem w całym mieście jest gejowski HaH, który zlokalizowany jest przy ulicy Małe Garbary.

Warto też pamiętać, że skoro Poznań jest stolicą województwa i jednym z największych miast w całej Polsce, to oczywiście odbywają się tu również między innymi różnego rodzaju uroczystości, także te o charakterze oficjalnym i urzędowym. Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć uroczystą zmianę warty, która odbywała się w Święto Konstytucji 3 Maja przed budynkiem odwachu i w której brał udział Reprezentacyjny Oddział Miasta Poznania przy obecności prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

uroczysta zmiana warty w Święto Konstytucji 3 Maja

uroczysta zmiana warty w Święto Konstytucji 3 Maja

A gdzie w Poznaniu wybrać się na zakupy? Jeśli chodzi o artykuły spożywcze, to można je nabyć w niewielkich sklepach typu Żabka, które zlokalizowane są niemal na każdym rogu, a także w większych marketach, takich jak Lidl czy Biedronka. Na większe zakupy można zaś wybrać się do jednej z galerii handlowych, spośród których do tych najbardziej popularnych należy zaliczyć Centrum Handlowe Avenida przylegające do głównego dworca kolejowego, centrum handlowe Kupiec Poznański, Galerię Malta czy centrum handlowe Stary Browar.

Jeśli natomiast chcielibyście kupić sobie pamiątkę z Poznania, to powinniście wybrać się na Stary Rynek, gdzie znajdziecie sporo straganów i sklepików właśnie z różnego rodzaju upominkami. Jeśli z kolei mielibyście ochotę kupić sobie piwo (lub coś mocniejszego) czy papierosy, to pamiętajcie o tym, że w centrum Poznania zrobicie to tylko w godzinach 6:00-22:00, co ma związek z przegłosowaną w 2018 roku przez miejskich radnych uchwałą wprowadzającą prohibicję. Przepis potrafi trochę uprzykrzyć życie, ale prawdopodobnie można się do niego przyzwyczaić, zwłaszcza że alkohol przez całą dobę jest niezmiennie sprzedawany w pubach, klubach i innych lokalach gastronomicznych.

 

POZNAŃ NA SZLAKU PIERWSZYCH PIASTÓW

Opowiadając o Poznaniu, warto ponadto wspomnieć o innych ciekawych miejscowościach, które również położone są w Wielkopolsce i które również warto odwiedzić, gdyż wiele z nich po dziś dzień przypomina nam o początkach zradzania się państwa polskiego przed wieloma setkami lat. Nie można przy tym nie powiedzieć o szlaku piastowskim, czyli przebiegającej przez różne gminy województwa wielkopolskiego i województwa kujawsko-pomorskiego trasie turystycznej, która prowadzi przez najważniejsze miejsca związane właśnie z historią pierwszych Piastów.

Na szlaku, oprócz Poznania, znajdują się również takie miejsca jak chociażby:

Ponadto w miejscowości Pobiedziska funkcjonuje Skansen Miniatur, w którym możecie oglądać wybrane obiekty szlaku piastowskiego wykonane w skali 1:20. W skansenie wystawionych jest także kilka budowli, które w oryginalnym rozmiarze mieszczą się właśnie w Poznaniu, np. ratusz, katedra czy opera (ZOBACZ).

Jeśli przyjeżdżacie do Poznania, a przy tym dysponujecie większą ilością czasu i choć trochę interesujecie się historią, to szlak piastowski będzie dla Was naprawdę bardzo dobrą opcją!

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *