POZNAŃ. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co zobaczyć?

Poznań

Poznań to miasto, do którego naprawdę warto przyjechać, chociaż na kilka dni! W stolicy Wielkopolski czeka na Ciebie piękna historyczna zabudowa, sporo terenów zielonych oraz wiele różnych zabytków i atrakcji. które pozwolą Wam tutaj fajnie spędzić czas.

Co warto zobaczyć w Poznaniu? Jakie są tu zabytki i atrakcje? Jak zaplanować zwiedzanie Poznania? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Poznań – co warto zobaczyć?

01. Stary Rynek w Poznaniu

Sercem Starego Miasta w Poznaniu jest oczywiście Stary Rynek. Został on wytyczony w połowie XIII wieku i jest kwadratem o boku długości 141 metrów. Rynek jest otoczony wieloma pięknymi kamienicami i odchodzi od niego kilka uliczek. Na samym środku wznosi się gmach ratusza, a całość uzupełniają liczne knajpki i restauracje, dzięki którym miejsce to tętni życiem praktycznie przez całą dobę.

Przed ratuszem w Poznaniu stoi fontanna Prozerpiny – jest to jedna z czterech fontann zlokalizowanych na rynku. Pozostałe trzy to: fontanna Apolla, fontanna Neptuna oraz fontanna Marsa. W pobliżu znajduje się także pręgierz, czyli charakterystyczna ośmioboczna kolumna zakończona figurą kata z mieczem. Równie charakterystyczna jest też studzienka Bamberki. Rzeźba ta upamiętnia mieszkańców niemieckiego Bambergu osiedlających się w Poznaniu i okolicach w XVIII wieku. Tuż obok ratusza stoją ponadto chętnie fotografowane przez turystów kolorowe domki budnicze.

Stare Miasto w Poznaniu
Stare Miasto w Poznaniu
studzienka Bamberki
Stare Miasto w Poznaniu

W centralnej części rynku znajdują się również:

  • Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – mieści się ono w klasycystycznym budynku odwachu (wartowni),
  • waga miejska – ten jednopiętrowy biały budynek był kiedyś siedzibą ważnika. To właśnie tutaj kupcy ważyli swój towar, który potem sprzedawali klientom,
  • Galeria Miejska Arsenał – najważniejsza galeria sztuki w mieście. Obiekt ten bardzo łatwo zauważyć. Galeria znajduje się bowiem w budynku pochodzącym z połowy XX wieku, przez co trochę nie pasuje do pozostałych obiektów na rynku,
  • Wielkopolskie Muzeum Wojskowe – jest to druga po Warszawie najstarsza tego typu placówka w Polsce.

02. Ratusz i poznańskie koziołki

Ratusz w Poznaniu jest jednym z najpiękniejszych renesansowych zabytków w Polsce i Europie. Najstarsze wzmianki o tej budowli pochodzą już z XIV wieku. Renesansowy wygląd nadano jej w XVI wieku podczas przebudowy, przy której pracował znany włoski architekt Giovanni Battista. Ostatnia przebudowa obiektu zakończyła się w 2002 roku i wówczas przywrócono mu elementy klasycystyczne z końca XVIII wieku. W budynku mieści się obecnie Muzeum Historii Miasta Poznania.

Ratusz w Poznaniu

Z Poznaniem i z poznańskim ratuszem związana jest oczywiście legenda o poznańskich koziołkach. O co w niej chodzi? Otóż w 1551 roku na ratuszowej wieży zainstalowano nowy zegar i z tej okazji wyprawiono wielką ucztę, na którą zaproszono wielu znakomitych gości. Daniem głównym podczas imprezy miał być sarni udziec, który jednak podczas pieczenia zsunął się z rożna prosto w ogień. Bezskuteczne poszukiwania nowego mięsa sprawiły, że do ratusza postanowiono przyprowadzić dwa białe koziołki. Koziołki bardzo szybko zorientowały się jednak, jaki czeka je los. Uciekły one na sam szczyt wieży, gdzie zaprezentowały się gościom na gzymsie budynku tuż nad nowym zegarem.

Na pamiątkę tego wydarzenia na ratuszowej wieży zainstalowano figurki dwóch koziołków. Codziennie w samo południe podczas granego na żywo hejnału ukazują się one zgromadzonej na rynku publice i delikatnie trącają się rogami. Obecnie to małe przedstawienie jest prawdziwą atrakcją turystyczną Poznania i przyciąga ono każdego dnia tłumy gapiów!

03. Poznańska fara i pomnik koziołków

Jeśli wychodząc z Rynku udasz się w kierunku południowym, to dość szybko dojdziesz do poznańskiej fary, czyli bazyliki Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny. Ta przepiękna barokowa perła architektoniczna wyróżnia się swoją różowo-białą fasadą oraz niezwykle bogato zdobionym wnętrzem. Wstęp do kościoła jest darmowy, a w wakacje odbywają się tu również koncerty organowe.

poznańska fara

Niedaleko fary, na niewielkim skwerze przy Placu Kolegiackim, stoi zaś pomnik koziołków. Przedstawia on dwa zwrócone ku sobie koziołki i jest kolejnym już nawiązaniem do sławnej poznańskiej legendy. Pomnik jest na tyle niedużych rozmiarów, że bez problemu zrobisz sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

poznańskie koziołki

04. Wzgórze Przemysła – zamek królewski

Jeśli wychodząc z rynku udasz się w kierunku zachodnim, to idąc nieco pod górę wejdziesz na niewielkie Wzgórze Przemysła. Znajduje się tutaj rekonstrukcja zamku królewskiego, która powstała w latach 2010-2013. Pierwszy zamek w tym miejscu powstał już w okresie średniowiecza, prawdopodobnie za panowania Przemysła I. W kolejnych wiekach był on wielokrotnie niszczony i później odbudowywany.

Zamek w Poznaniu

Budowla w aktualnej formie budzi jednak liczne kontrowersje. Dlaczego? Otóż przede wszystkim wystarczy na nią spojrzeć i od razu widać, że jest to bardzo młody obiekt. Obecnie niestety w dość nieudolny sposób „udaje” on, że ma cokolwiek wspólnego ze swoim poprzednikiem sprzed wieków.

Budowa zamku miała być dla Poznania kwestią honoru i miała pokazywać, jak wielką rolę odegrał Poznań w historii naszego kraju. Na realizację projektu przeznaczono jednak bardzo mało środków. Ściany obiektu wzniesiono z pustaków, które potem jedynie obłożono równiutko ułożoną nową cegłą, która nijak nie przypomina tej, którą niegdyś używano w budownictwie. Co więcej, zamek ten nigdy nie wyglądał tak jak teraz, a podczas odbudowy nadano mu zupełnie nowy wygląd. W obecnej formie jest on niestety dość tandetny i nie reprezentuje żadnego konkretnego stylu architektonicznego. No cóż, jest to dość osobliwa atrakcja, ale warto ją zobaczyć.

Naprzeciwko zamku znajduje się również XVIII-wieczny kościół Franciszkanów.

kościół franciszkanów

05. Plac Wolności

Nieopodal zamku królewskiego w Poznaniu znajduje się Plac Wolności. Jest to jeden z najważniejszych punktów w mieście. Tutaj spotykają się ze sobą mieszkańcy Poznania oraz odbywają się różnego rodzaju imprezy i festiwale. W samym centrum placu zobaczysz charakterystyczną fontannę wolności. Składa się ona z dwóch 10-metrowych skrzydeł, pomiędzy którymi przebiega niewielka kładka.

Fontanna Wolności

Bezpośrednio przy placu znajduje się również klasycystyczny budynek Biblioteki Raczyńskich, będącej pierwszą w całej Wielkopolsce biblioteką publiczną. Tuż obok stoi także stary i nowy gmach Muzeum Narodowego w Poznaniu.

06. Dzielnica cesarska

Dzielnica cesarska to miejsce, które zupełnie różni się od Starego Miasta. Wybudowano ją stosunkowo niedawno – w czasach, gdy Wielkopolska znajdowała się pod zaborem pruskim. Budowa nowej reprezentacyjnej dzielnicy oznaczała znaczącą modernizację miasta i miała ona wzmacniać związki Poznania z Niemcami. Do dziś zachowało się tu naprawdę sporo pięknych zabytków i zdecydowanie warto je zobaczyć!

Sercem dzielnicy cesarskiej jest ulica Święty Marcin, która jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Poznania. Najważniejszym obiektem jest tu oczywiście monumentalny Zamek Cesarski, który został wzniesiony dla cesarza Wilhelma II. Zamek, podobnie jak cała okoliczna zabudowa, jest stosunkowo młody, ale wybudowano go w taki sposób, aby wyglądał jak budowla historyczna. W ten sposób miał on umacniać silne związki pomiędzy dziedzictwem kulturowym Prus i Wielkopolski. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 oraz Centrum Kultury „Zamek”. Tuż obok wejścia głównego znajduje się ponadto pomnik Pogromców Enigmy.

ul. Święty Marcin
Zamek Cesarski

Nieopodal zamku rozciąga się reprezentacyjny plac Adama Mickiewicza – znajduje się tu pomnik Mickiewicza oraz pomnik Ofiar Czerwca 1956. Od strony północnej plac dość płynnie przechodzi w niewielki park Adama Mickiewicza. Jest on popularnym miejscem wypoczynku, a w jego centralnym punkcie stoi fontanna otoczona kwiatami. Tuż obok parku, przy ul. Aleksandra Fredry, znajduje się również gmach Teatru Wielkiego w Poznaniu.

pomnik Ofiar Czerwca 1956 r.
park Mickiewicza, Teatr Wielki w Poznaniu

W dzielnicy cesarskiej znajdują się też oczywiście znacznie młodsze budynki, a część z nich pochodzi z czasów powojennych. Bardzo charakterystyczny jest tzw. Okrąglak, który obecnie pełni przede wszystkim funkcje biurowo-usługowe. Obiekt ten powstał w latach 50. w duchu modernizmu jako jeden z głównych domów handlowych w Poznaniu. Podobną funkcję w PRL-u pełniły też Domy Towarowe „Alfa” przy ulicy Święty Marcin. Także one miały być kiedyś wizytówką socrealistycznej miejskiej zabudowy. Innym przykładem poznańskiego modernizmu jest też wspomniana już wcześniej Galeria Miejska Arsenał na Starym Rynku.

07. Ostrów Tumski

Jak już zwiedzisz Stare Miasto oraz dzielnicę cesarską, to obierz kierunek na Ostrów Tumski. Jest to niewielka wysepka usytuowana pomiędzy przepływającymi przez miasto rzekami Wartą i Cybiną. Mimo swoich niewielkich rozmiarów miejsce to ma swój niezwykle ważny rozdział w historii Polski. To właśnie tutaj rezydował Mieszko I, czyli pierwszy historyczny władca Polski. Tutaj też tworzyły się fundamenty naszej państwowości.

Ostrów Tumski znajduje się w niedużej odległości na północny wschód od Starego Miasta. Wbrew pozorom miejsce to nie jest tak bardzo popularne wśród turystów, co stanowi jego dużą zaletę.

Najważniejszym zabytkiem jest tutaj bazylika archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła, która jest najstarszą polską katedrą w ogóle. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu już w X wieku, ale swój obecny gotycki wygląd uzyskała ona dopiero na przełomie XIV i XV wieku. Warto wiedzieć, że w tej świątyni pochowano pierwszych Piastów: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Przemysła I, Bolesława Pobożnego i Przemysła II. Spoczywa tu także wielu arcybiskupów poznańskich i prymasów Polski. Bardzo też możliwe, że to właśnie w tym miejscu Mieszko I przyjął chrzest. Wstęp do katedry jest bezpłatny.

Katedra w Poznaniu

Tuż obok katedry możesz także zobaczyć kościół Najświętszej Marii Panny in summo oraz pomnik św. Jana Pawła II. Ze względu na pozę, jaką przybrała figura pomnika, nazywany jest on przez niektórych „surfującym papieżem”. Nieco dalej znajduje się też pałac arcybiskupi, który jest siedzibą arcybiskupa poznańskiego. Jeśli zaś lubisz muzea, to powinieneś odwiedzić Bramę Poznania – Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT). Jest to placówka, która w nowoczesny sposób pokazuje najważniejsze wydarzenia z historii miasta.

most Biskupa Jordana, Ostrów Tumski
Brama Poznania

08. Śródka

Po wizycie na Ostrowie Tumskim możesz przejść przez niewielki most Biskupa Jordana, który prowadzi nad rzeką Cybiną. Dojdziesz w ten sposób do niewielkiej dzielnicy zwanej Śródką. To również nie jest zbyt turystyczne miejsce i nie znajdziesz tu tłumów przyjezdnych. Mimo to warto tu się wybrać, żeby zobaczyć jeden z najciekawszych murali w Polsce. Mural na Śródce został namalowany na ścianach dwóch kamienic i w perfekcyjny sposób imituje przestrzeń trójwymiarową!

mural na Śródce

09. Poznańska Malta

Poznańska Malta to miejsce, w którym możesz odpocząć lub spędzić aktywnie czas. Jest to prawdziwa wyspa zieleni oraz zielone płuca we wschodniej części miasta. Niegdyś przez kilkaset lat teren ten był zajmowany przez Zakon Kawalerów Maltańskich. Właśnie stąd pochodzi nazwa wyspy. Obecnie jest to najpopularniejsze miejsce rekreacji w całym Poznaniu.

Główną częścią Malty jest Jezioro Maltańskie, czyli sporych rozmiarów podłużny sztuczny zbiornik wodny. Na środku jeziora zainstalowano bardzo charakterystyczną fontannę. Co ciekawe, znajduje się tu również jeden z najlepszych torów regatowych w Europie. Wokół jeziora wytyczono trasę spacerową, a do dyspozycji mieszkańców i turystów jest tu również kolejka wąskotorowa Maltanka, nowy ogród zoologiczny, park linowy, sztuczny stok narciarski, galeria handlowa oraz kryte lodowisko.

Jezioro Maltańskie
Jezioro Maltańskie

10. Termy Maltańskie

Przy północnym brzegu jeziora działają także Termy Maltańskie. Są one największym ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym w całej Polsce! Obiekt ten jest naprawdę fajną opcją na spędzenie czasu i możesz tu przyjść sam, z rodziną lub ze znajomymi. Kompleks korzysta z wód termalnych o temperaturze 40 stopni, które są położone na głębokości ponad kilometra. Termy Maltańskie dzielą się na cztery strefy:

  • niebieska strefa obejmuje dwa baseny sportowe,
  • zielona strefa obejmuje aquapark, który składa się z basenów wewnętrznych, zewnętrznych, solankowych, a także stref dla małych dzieci i kilku zjeżdżalni,
  • żółta strefa jest również określana jako Świat Saun,
  • strefa SPA 1306 oferuje różnego rodzaju masaże i inne zabiegi relaksacyjne.

Poszczególne strefy różnią się między sobą cennikiem. Ogólna zasada jest taka, że bilet na strefę zieloną uprawnia również do korzystania ze strefy niebieskiej, a bilet na strefę żółtą uprawnia również do korzystania ze strefy zielonej i niebieskiej. W strefie SPA 1306 obowiązuje natomiast odrębny cennik na poszczególne zabiegi. W cenniku Term obowiązują dwie taryfy – Taryfa I od poniedziałku do piątku oraz Taryfa II w weekendy, święta i inne wybrane dni roku. Do wyboru masz bilet 1-godzinny, 2-godzinny, 3-godzinny lub całodniowy.

Termy Maltańskie

11. Inne atrakcje w Poznaniu

W zachodniej części miasta, tuż obok głównego dworca PKP, zwróć uwagę na budynek Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jest to największa impreza tego typu w naszej części Europy.

Nieopodal targów znajduje się również stary ogród zoologiczny. Nieco dalej, w dzielnicy Łazarz, warto też odwiedzić Palmiarnię Poznańską. Możesz tu zobaczyć wiele roślin pochodzących z różnych stref klimatycznych, a także hodowane w akwariach zwierzęta morskie.

Palmiarnia Poznańska
Palmiarnia Poznańska

W północnej części Poznania znajduje się Wzgórze św. Wojciecha. Możesz tu zobaczyć zabytkowy kościół św. Wojciecha, a także kościół św. Józefa. Nieopodal jest też zlokalizowany park Cytadela, czyli największy park w całym mieście.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co i gdzie warto zjeść w Poznaniu?

Wizyta w Poznaniu to także świetna okazja do zasmakowania się w lokalnej kuchni! Możesz jej spróbować w licznie działających tu barach i restauracjach. Co i gdzie warto zjeść w Poznaniu? Oto kilka rekomendacji:

  • restauracja Rynek 95 – ten lokal znajduje się w samym centrum Starego Rynku. Znajdziesz tu naprawdę smaczne jedzenie, dość szerokie menu oraz umiarkowane ceny. Dużym atutem tego miejsca jest przemiła obsługa, a w sezonie letnim są też stoliki na zewnątrz,
  • restauracja Wiejskie Jadło – to miejsce również znajduje się przy Starym Rynku, ale wejście jest od strony ulicy Franciszkańskiej. Czeka tu na Ciebie tradycyjna polska kuchnia w najlepszym wydaniu. Ceny poszczególnych posiłków również są bardzo uczciwe,
  • Pyra Bar – ten lokal serwuje przede wszystkim dania z ziemniaków. W ofercie baru są między innymi zapiekanki ziemniaczane, a także dania typowo regionalne, np. pyry z gzikiem. Możesz się tutaj porządnie najeść za naprawdę niewielkie pieniądze. Co ciekawe, lokal ten ma swoje filie również w Gdańsku i Gdyni,
  • bar Caritas – ten popularny bar mleczny znajduje się przy placu Wolności. Jest to dobra opcja na niskobudżetowy obiad,
  • Cafe na Trakcie – ta kawiarnia znajduje się na Ostrowie Tumskim. Miejsce to jest naprawdę niewielkie, ale dysponuje ono uroczym i zadbanym ogródkiem, w którym możesz usiąść i zrobić sobie krótką przerwę podczas zwiedzania miasta. Załapiesz się tu na kawę, herbatę oraz kawałek pysznego domowego ciasta.

Będąc w Poznaniu musisz też spróbować rogala świętomarcińskiego. To jeden z największych symboli kojarzących się ze stolicą Wielkopolski. Ten słodki wypiek z ciasta francuskiego, w kształcie podkowy, z nadzieniem z białego maku i rodzynkami przyrządza się w szczególności na 11 listopada z okazji Dnia Świętego Marcina. Można go jednak zakupić w Poznaniu praktycznie przez cały rok. Warto wiedzieć, że oryginalny rogal świętomarciński jest chroniony prawem unijnym jako produkt regionalny. Kupuje się go tylko w wybranych cukierniach i piekarniach, które posiadają stosowny certyfikat.

Ciekawostki i informacje praktyczne

Poznań jest świetnie skomunikowany z pozostałymi dużymi miastami w Polsce. Możesz tu dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem. Znajduje się tu również lotnisko – Międzynarodowy Port Lotniczy Poznań-Ławica.

Do wszystkich najważniejszych atrakcji Poznania bez problemu dojdziesz pieszo. Możesz też korzystać z komunikacji publicznej, którą tworzą linie autobusowe i tramwajowe. Częścią systemu komunikacyjnego w Poznaniu jest też tzw. Poznański Szybki Tramwaj, czyli popularna „pestka”. Tramwaj kursuje na 8-kilometrowej trasie z północy na południe, ma jedynie sześć przystanków i jest bezkolizyjny.

Fajnym sposobem na poznanie miasta jest też skorzystanie ze specjalnego autobusu linii 100. Łączy on najważniejsze poznańskie zabytki i jest obsługiwany przez zabytkowe pojazdy takie jak Ikarus czy Jelcz 043 („ogórek”). Po Poznaniu kursuje też zabytkowy tramwaj linii 0.

autobus linii turystycznej nr 100

Współczesny Poznań to w dużej mierze miasto studenckie, a w trakcie trwania roku akademickiego studenci stanowią tu nawet jedną czwartą wszystkich mieszkańców. Właśnie dlatego także życie nocne jest tu niezwykle rozwinięte. Stolica Wielkopolski uchodzi też za miasto bardzo tolerancyjne, a tolerancja ta odnosi się np. do cudzoziemców czy osób o innej orientacji seksualnej. Co ciekawe, największym klubem w całym Poznaniu jest gejowski HaH zlokalizowany przy ulicy Małe Garbary.

W Poznaniu odbywają się też różnego rodzaju uroczystości o charakterze oficjalnym i urzędowym. Na poniższym zdjęciu możesz zobaczyć uroczystą zmianę warty, która odbywała się w Święto Konstytucji 3 Maja przed budynkiem odwachu. W uroczystości brał udział Reprezentacyjny Oddział Miasta Poznania oraz prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Poznań - uroczystości 3 maja

Jeśli chciałbyś kupić sobie pamiątkę z Poznania, to powinieneś wybrać się na Stary Rynek. Znajdziesz tu sporo straganów i sklepików z pamiątkami. Jeśli zaś będziesz miał ochotę na piwo czy papierosy, to pamiętaj o tym, że w centrum Poznania kupisz je tylko w godzinach 6:00-22:00. Ma to związek z przegłosowaną w 2018 roku uchwałą wprowadzającą prohibicję. Alkohol przez całą dobę jest jednak niezmiennie sprzedawany w restauracjach, pubach i klubach.

Poznań na szlaku pierwszych Piastów

Zwiedzanie Poznania możesz połączyć z wizytą w innych ciekawych miejscowościach, które znajdują się w okolicy. Znajduje się tam wiele ciekawych zabytków i atrakcji, które do dziś przypominają nam o początkach państwa polskiego. Są one częścią tzw. szlaku piastowskiego, czyli trasy turystycznej przebiegającej przez różne gminy województwa wielkopolskiego i województwa kujawsko-pomorskiego. Prowadzi ona przez najważniejsze miejsca związane z historią pierwszych Piastów.

Na szlaku piastowskim, oprócz Poznania, znajdują się między innymi:

Ponadto w miejscowości Pobiedziska funkcjonuje Skansen Miniatur, w którym możesz zobaczyć wybrane zabytki szlaku piastowskiego wykonane w skali 1:20. W skansenie wystawionych jest też kilka miniatur budowli pochodzących z Poznania. Są to np. ratusz, katedra czy opera.

Jeśli więc przyjeżdżasz do Poznania i dysponujesz większą ilością czasu, to szlak piastowski będzie dla Ciebie naprawdę bardzo dobrą opcją!


Podobał Ci się ten tekst lub masz jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a chętnie Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *