KRYNICA MORSKA. Zabytki, atrakcje i ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć?

Krynica Morska

Krynica Morska to jedno z najmniejszych pod względem liczby ludności polskich miast. Na stałe zamieszkuje tu raptem niespełna 1500 osób. Miejscowość cechuje się bardzo malowniczym położeniem pomiędzy Zatoką Gdańską i Zalewem Wiślanym. W sezonie wakacyjnym zamienia się ona w bardzo popularny nadmorski kurort. Każdego roku przyciąga on dziesiątki tysięcy turystów spragnionych wypoczynku. Na turystów czekają tu kilometry pięknych piaszczystych plaż, bliskość natury oraz wiele ciekawych atrakcji.

Co warto zobaczyć w Krynicy Morskiej? Jakie są atrakcje w Krynicy Morskiej? Jak dojechać do Krynicy Morskiej i jak zaplanować wypoczynek? Odpowiedzi na poniższe pytania znajdziesz w poniższym tekście.

(tekst został zaktualizowany w marcu 2023 roku)

Podstawowe informacje

Krynica Morska jest położona na terenie województwa pomorskiego, w powiecie nowodworskim. Prawa miejskie otrzymała ona w 1991 roku, kiedy to wraz z położonymi tuż obok Przebrnem i Piaskami została wyodrębniona z gminy Sztutowo i utworzyła odrębną gminę – aktualnie najmniejszą pod względem liczby ludności w całej Polsce. Krynica Morska leży na Mierzei Wiślanej, czyli wąskim pasie terenu oddzielającym Zatokę Gdańską od Zalewu Wiślanego i Żuław Wiślanych. W najszerszym miejscu ma ona raptem 2 kilometry szerokości. Krynica w całości jest położona na terenie parku krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. Jest to miejsce stosunkowo spokojne oraz pozwalające wypocząć z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Jak dojechać do Krynicy Morskiej?

Krynica Morska jest oddalona od innych większych miejscowości. Możesz tu dojechać drogą wojewódzką nr 501 prowadzącą z Gdańska przez Mikoszewo, Jantar, Stegnę, Sztutowo i Kąty Rybackie. Krynica jest aktualnie najdalej wysuniętym znaczącym skupiskiem ludności po polskiej stronie Mierzei Wiślanej. Jeszcze dalej na wschód znajdują się już tylko niewielkie Piaski oraz granica Polski z Rosją.

Do Krynicy Morskiej możesz przyjechać własnym samochodem. Możesz też skorzystać z licznych połączeń autobusowych – łączą one Krynicę z Warszawą i innymi dużymi miastami. Na trasie Gdańsk – Krynica Morska kursuje także lokalna linia autobusowa nr 870. Działa ona w strukturach PKS Gdańsk i jest świetnym środkiem transportu na Mierzei Wiślanej.

Krynica Morska
Krynica Morska – plan miasta, źródło: Lokalna Organizacja Turystyczna

Krynica Morska – co zobaczyć?

01. Plaża w Krynicy Morskiej

Najważniejszą atrakcją Krynicy Morskiej są piękne piaszczyste plaże. Rozciągają się one wzdłuż wybrzeża Zatoki Gdańskiej na długości kilkunastu kilometrów. Miejsce to na pewno Ci się spodoba, jeśli w czasie wakacji zależy Ci na morskich kąpielach i zdobywaniu upragnionej opalenizny. Plaże w Krynicy są także świetnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Funkcjonuje tu bowiem spore kąpielisko strzeżone.

Krynica Morska

02. Port na Zalewie Wiślanym

Ważnym miejscem w Krynicy jest port morski na Zalewie Wiślanym. Składa się on z dwóch położonych nieopodal siebie niezależnych przystani: rybackiej oraz jachtowo-pasażerskiej. Zwłaszcza ta druga jest miejscem bardzo atrakcyjnym dla turystów. W porcie cumują statki Żeglugi Gdańskiej oraz jednostki prywatne. W wakacje wyruszają one w rejsy do Fromborka i Tolkmicka oraz w rejsy po Zalewie Wiślanym. Z opcji takiego rejsu naprawdę warto skorzystać. Będzie to świetne uzupełnienie Twojej wizyty w Krynicy Morskiej. Bilety na konkretny rejs w danym dniu kupuje się na miejscu w kasie. To czy dany kurs w ogóle się odbędzie zależy od warunków pogodowych.

Zobacz również: FROMBORK. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Krynica Morska
Krynica Morska
Krynica Morska
Krynica Morska
Krynica Morska

03. Latarnia morska

Największym symbolem Krynicy jest latarnia morska. Obecnie jest ona jednym z siedemnastu tego typu obiektów na polskim wybrzeżu oraz jedynym położonym na Mierzei Wiślanej. Latarnia została uruchomiona w 1951 roku. Stanęła ona na miejscu swojej poprzedniczki z końca XIX wieku zniszczonej przez Niemców sześć lat wcześniej. Latarnia ma wysokość 27 m, charakterystyczną czerwoną barwę oraz stożkowy kształt. W okresie od maja do września latarnia jest dostępna dla zwiedzających. Z tarasu umieszczonego na jej szczycie rozciąga się piękny widok na Zatokę Gdańską oraz Zalew Wiślany. Wstęp na latarnię jest odpłatny, a bilety kupuje się na miejscu w kasie. Wejście jest możliwe dla osób powyżej 4. roku życia.

04. Cmentarz Żołnierzy Radzieckich

Tuż obok latarni znajduje się Cmentarz Żołnierzy Radzieckich. Na powierzchni 312 mkw. w 42 zbiorowych mogiłach spoczywa 240 żołnierzy radzieckich poległych na terenie miasta. Budowę cmentarza zakończono w 1951 roku. W jego centralnym punkcie stoi wysoki na ponad 4 m pomnik żołnierza radzieckiego. Na cokole monumentu widnieje napis „Chwała bohaterom Armii Radzieckiej”. Na czarnej granitowej płycie u podstawy pomnika zamieszczono zaś tekst „Bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej poległym w walce o oswobodzenie ziemi elbląskiej społeczeństwo powiatu elbląskiego”.

Krynica Morska

05. Zabytkowy kościół i ulica Teleexpressu

Spacerując ulicami Krynicy Morskiej, zwróć uwagę na dumnie prezentujące się liczne drewniane domy i wille pochodzące z XIX oraz z początku XX wieku. Najważniejszym zabytkiem na terenie miasta jest niewielki Kościół św. Piotra Apostoła i św. Franciszka z Asyżu. Świątynia powstała w latach 1938-1939.

W centrum Krynicy znajduje się również ulica Teleexpressu. Jest to jedyna w Polsce ulica z nazwą pochodzącą od audycji telewizyjnej. Uroczyste otwarcie tej trasy nastąpiło w dniu 5 lipca 2003 roku o godz. 17 właśnie podczas Teleexpressu nadawanego specjalnie na tę okazję z tego miejsca.

06. Pomnik Pierwszych Osadników

Innym ciekawym miejscem w Krynicy Morskiej jest także Pomnik Pierwszych Osadników. Stoi on na niewielkim placu w pobliżu ulic Gdańskiej i Turystycznej, i upamiętnia społeczność przybyłą na ten obszar już po zakończeniu II wojny światowej. Pomnik przedstawia postać rybaka wyciągającego sieć pełną ryb. U podstawy monumentu widnieje napis „To nie sztorm na morzu, ale wiatr historii rzucił nas w te strony”.

07. Park krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”

Będąc w Krynicy, zwróć też uwagę na szczególne walory przyrodnicze tego terenu. Miasto w całości jest położone na terenie parku krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. W obrębie rosnącego tu lasu sosnowego znajdziesz wiele ścieżek sprzyjających spacerom. To świetne miejsce na oddalenie się od innych urlopowiczów i znalezienie chwili wytchnienia. Możesz także wybrać się tu na wycieczkę rowerową. Przez las równolegle do wybrzeża Zatoki Gdańskiej przebiega tu trasa rowerowa. Łączy ona centrum Krynicy Morskiej z położonymi kilka kilometrów na wschód Piaskami i granicą polsko-rosyjską.

Ponadto, w centralnej części miasta, tuż obok Urzędu Miejskiego, znajduje się użytek ekologiczny „Krynicki Starodrzew”. Został on utworzony w 2012 roku na powierzchni 1 ha i znajdziesz tu różne gatunki roślin oraz zwierząt chronionych. Na obszarze tym wytyczono ścieżkę spacerową z tablicami edukacyjnymi. Na samym początku tej ścieżki rośnie dąb „Benek”, który jest pomnikiem przyrody. Drzewo zostało posadzone w 1959 roku z okazji rocznicy 1000-lecia państwa polskiego.

Jeszcze inną formą ochrony przyrody na terenie miasta jest wydzielony w jego zachodniej części (w dzielnicy Przebrno) rezerwat „Buki Mierzei Wiślanej”. Ma on powierzchnię 7 ha.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

08. Wielbłądzi Garb i Góra Pirata

Ważną atrakcją Krynicy Morskiej są również porośnięte lasem piaszczyste wydmy. Są one kolejnym już znakomitym punktem widokowym na Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany. Warto wspomnieć, że cała Mierzeja Wiślana jest właśnie niczym innym jak piaszczystym wałem wydmowym. Powstał on na skutek odkładania się piaszczystego materiału na dnie morza i później jego wypiętrzenia się ponad powierzchnię wody. Obecnie do najwyższych wzniesień na tym obszarze należą:

  • Wielbłądzi Garb – ma wysokość 49,5 m n.p.m. Jest on najwyższą stałą wydmą nie tylko na Mierzei Wiślanej czy nawet w całej Polsce, ale też w całej Europie. Znajduje się około 2 km na wschód od centrum Krynicy i cieszy się dużą popularnością wśród turystów,
  • Góra Pirata – ma wysokość 40 m n.p.m. Jest ona drugim najwyższym szczytem na Mierzei Wiślanej. Znajduje się nieco dalej, około 6 km od centrum Krynicy. Nie jest tak tłumnie odwiedzana, mimo że rozciąga się z niej nieco lepszy widok (mniej przysłonięty koronami drzew).

Oba wzniesienia są położone nieopodal drogi prowadzącej z Krynicy w kierunku Piasków. Najlepiej jest tu dojść pieszo lub dojechać własnym samochodem. W tym drugim przypadku samochód należy zostawić na wydzielonej części pobocza, gdyż nie ma tu zorganizowanego parkingu. Na obu wzniesieniach zostały postawione niewielkie drewniane wieże widokowe. Ułatwiają one podziwianie panoramy okolicy.

Krynica Morska - Góra Pirata
Krynica Morska - Góra Pirata
Krynica Morska - Góra Pirata
Krynica Morska - Góra Pirata

09. Piaski i granica z Rosją

Jeśli do Krynicy Morskiej przyjeżdżasz na dłużej, to wybierz się również do wspomnianych już wcześniej Piasków. Jest to niewielka wioska zamieszkała przez raptem ok. 200 osób. Piaski znajdują się ok. 11 km na wschód od centrum miasta. Ta bardzo spokojna i niezbyt tłoczna osada jest najbardziej oddalonym skupiskiem ludzkim po polskiej stronie Mierzei Wiślanej. Jest to doskonały kierunek dla wszystkich tych, którzy szukają miejsc położonych na uboczu, z dala od popularnych turystycznych atrakcji. Miejsce to do dziś zachowało swój dziewiczy charakter i nie znajdziesz tu ani tłumów urlopowiczów. Nie ma tu też nawet żadnych dużych ośrodków wypoczynkowych. Ustępują one miejsca niewielkim pensjonatom i prywatnym kwaterom.

3 km za Piaskami znajduje się granica Polski z Rosją, będąca jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej oraz NATO. Jest ona oczywiście pilnie strzeżona i nie ma możliwości jej przekroczenia, ale warto ją chociaż zobaczyć. Do Piasków i granicy polsko-rosyjskiej prowadzi droga w ramach wspomnianego już wcześniej szlaku rowerowego.

Zobacz również: PIASKI. Ostatnia miejscowość po polskiej stronie Mierzei Wiślanej.

10. Atrakcje w okolicach Krynicy Morskiej

Jeśli spędzasz urlop w Krynicy Morskiej, to odwiedź też inne ciekawe miejscowości na Mierzei Wiślanej. Miejscami wartymi zobaczenia są:


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Paweł Gios pisze:

    Krynica Morska to jedno z moich ulubionych miejsc, do których lubię wracać 🙂 Malownicze i zawsze pełne życia – takie mam odczucia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *