JANTAR. Jakie są tu atrakcje i co warto zobaczyć?

Jantar

Jeśli szukasz spokojnej miejscówki na wakacje nad Bałtykiem, to powinieneś rozważyć przyjazd do Jantaru położonego nad Zatoką Gdańską. Jantar to świetny kierunek dla wszystkich tych, którzy chcą podczas urlopu zaznać przede wszystkim odrobinę wytchnienia, ale też nie chcą się nudzić, np. jak pogoda nie dopisze.

Dlaczego warto przyjechać do Jantaru? Jak dojechać do Jantaru? Jakie są plaże i inne atrakcje w Jantarze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

(tekst został zaktualizowany w marcu 2023 roku)

Jantar na Mierzei Wiślanej

Jantar to nieduża miejscowość (mająca w zasadzie status wsi) położona w gminie Stegna, na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. I choć miejsce to uchodzi raczej za ciche i spokojne, może nawet trochę pozostające w cieniu innych popularnych nadmorskich kurortów, to zwłaszcza w sezonie letnim jest tu przygotowanych dla turystów kilka atrakcji, które sprawiają, że będzie to naprawdę dobry kierunek, np. dla rodzin z małymi dziećmi. Lekko rozczarowane mogą być natomiast osoby szukające nieco bardziej imprezowych destynacji.

Jantar nie jest co prawda dużym ośrodkiem, ale ma on dość dobrze rozwiniętą infrastrukturę (przynajmniej na tyle, na ile będziesz tego potrzebować podczas wakacji). Znajdziesz tu kilka sklepów spożywczych (m.in. Lewiatan, Odido, Żabka, Groszek), punkt apteczny, kościół, bankomat, przychodnię, ośrodek rehabilitacyjny czy kryty basen. Zresztą prawdopodobnie miejsce to będzie z czasem przybierało na znaczeniu, gdyż w ostatnim czasie powstało tu chociażby osiedle mieszkaniowe z apartamentami na wynajem.

Jantar mapa
położenie Jantaru na Mierzei Wiślanej, źródło: Google Maps
Jantar mapa
plan Jantaru

Jak dojechać do Jantaru?

Do Jantaru można stosunkowo łatwo dojechać – miejscowość jest położona przy drodze wojewódzkiej nr 501. Najbardziej oczywistą opcją jest skorzystanie z własnego samochodu, ale do dyspozycji masz także różne połączenia autobusowe (np. Flixbus z Warszawy oraz PKS-y z wielu polskich miast), które dowiozą Cię do położonej tuż obok Stegny.

Stęgnę i Jantar dzieli odległość ok. 5 km. Ze Stegny do Jantaru możesz dojechać taksówką lub melexem. Możesz też skorzystać z regionalnego autobusu linii 870, który kursuje mniej więcej co godzinę. Autobus ten działa w ramach PKS Gdańsk i kursuje on na trasie z Gdańska przez całą Mierzeję Wiślaną aż do Krynicy Morskiej.

Plaża w Jantarze

Ładna piaszczysta plaża jest główną atrakcją Jantaru. Co ważne, nie jest ona jakoś szczególnie zatłoczona. Możesz tu przyjść praktycznie o każdej porze dnia i na pewno znajdziesz trochę wolnego miejsca dla siebie. Część kąpieliska jest strzeżona przez ratowników WOPR (bywa ono zamknięte w przypadku złych warunków pogodowych, np. kiedy są wysokie fale). Warto wspomnieć, że centrum Jantaru jest położone bardzo blisko wybrzeża, a odległość ta wynosi nie więcej niż 1.5 km.

Jantar plaża
Jantar plaża

W Jantarze znajduje się kilka zejść na plażę, a najpopularniejsze są zejścia nr 79 i 80. Do zejścia nr 79 dojdziesz dróżką prowadzącą przez las (ul. Brzozowa), a do zejścia nr 80 prowadzi jedna z głównych ulic Jantaru, tzn. ul. Morska łącząca centrum miejscowości z wybrzeżem. Pomiędzy zejściami nr 79 i 80 znajduje się niewielka przystań rybacka, a zacumowane w niej łódki są jednym z symboli Jantaru i można zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.

Na plażę w Jantarze warto przyjść nie tylko za dnia, ale też wieczorem. Zachody słońca nad Bałtykiem bywają naprawdę zjawiskowe i zdecydowanie warto je zobaczyć!

Jantar plaża

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Atrakcje w Jantarze

W Jantarze czeka na Ciebie także kilka innych atrakcji. Ciekawym miejscem jest tutaj z pewnością Farma Jantar, która jest rodzinnym ośrodkiem wypoczynkowym, obejmującym nie tylko miejsca noclegowe, ale też basen, stadninę koni czy wypożyczalnię gokartów, które są dostępne także dla osób z zewnątrz.

Największą atrakcją Farmy Jantar jest mini ZOO, które powstało w 2003 roku i w którym możesz oglądać takie zwierzęta jak chociażby kangury, zebra, wielbłąd jednogarbny, lamy, alpaki, pawie czy egzotyczne gatunki kur.

Więcej informacji: strona internetowa Farmy Jantar.

Jantar mini ZOO
Jantar mini ZOO

Na terenie Jantaru znajduje się ponadto staw rybny Polskiego Związku Wędkarstwa oraz pole do gry w mini-golfa. Odbywają się tu także różne imprezy, takie jak chociażby turnieje piłki plażowej czy konkursy w poławianiu bursztynu (warto zresztą wspomnieć, że samo słowo „jantar” pochodzi właśnie od litewskiego odpowiednika słowa „bursztyn”).

Bez wątpienia bardzo ważną atrakcją Jantaru i okolic jest też Żuławska Kolej Dojazdowa, której zabytkowe wagony w sezonie wakacyjnym łączą prawy brzeg Wisły, Mikoszewo, Jantar, Stegnę, Sztutowo i Nowy Dwór Gdański. W Jantarze znajdują się trzy stacje tej kolejki. Warto wspomnieć, że nie jest to bardzo droga atrakcja. Za bilet na trasie Jantar-Stegna albo Jantar-Mikoszewo zapłacisz 15 zł, a bilet na trasie Jantar-Sztutowo kosztuje 20 zł.

Więcej informacji: strona internetowa kolei żuławskiej.

Jantar kolejka wąskotorowa
Jantar kolejka wąskotorowa
Jantar kolejka wąskotorowa

Przez Jantar przechodzi również trasa rowerowa R10 biegnąca przez las wzdłuż całej Mierzei Wiślanej i wybrzeża Bałtyku. Jeśli więc lubisz aktywnie spędzać czas, to wsiądź na rower i zrób sobie krótką wycieczkę, np. do Stegny lub Mikoszewa.

Główne atrakcje w okolicy Jantaru

Jeśli odwiedzasz Jantar, to możesz tak zaplanować sobie czas, aby zobaczyć również inne okoliczne miejscowości. Mierzeja Wiślana i okolice ujścia Wisły to bardzo ładny region pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, i co ważne, nie jest on jeszcze tak bardzo zadeptany przez turystów, co oznacza, że bez problemu znajdziesz tu chwilę spokoju i wytchnienia w pięknych okolicznościach natury.

Najważniejsze i najciekawsze miejscowości na Mierzei Wiślanej to:

Do każdej z tych miejscowości dojedziesz samochodem. Możesz również skorzystać ze wspomnianej już linii autobusowej nr 870. Z Jantaru do Stegny, Mikoszewa czy Sztutowa dojedziesz także Żuławską Koleją Dojazdową.

Jantar jest też bardzo dobrą bazą wypadową do zwiedzania Gdańska i całej aglomeracji trójmiejskiej.

Gdzie zjeść w Jantarze?

Jantar dysponuje całkiem nieźle rozwiniętą ofertą gastronomiczną. Niektóre spośród działających tu lokali są czynne cały rok, a niektóre funkcjonują tylko w sezonie wakacyjnym. Jeśli chodzi o dania, których warto spróbować, to z pewnością przoduje tu smażona świeżo złowiona ryba, ale w różnych barach i restauracjach znajdziesz też wiele innych potraw, także tych mniej wykwintnych jak chociażby pizza czy burgery. W wielu budkach zamówisz też lody, gofry, zakręcone frytki czy zapiekanki.

Gdzie w Jantarze warto zjeść? Oto kilka rekomendacji:

  • restauracja Rejs – lokal położony w samym centrum przy skrzyżowaniu ulic Rybackiej i Morskiej. Jest to jedna z najsmaczniejszych opcji obiadowych w Jantarze, choć wcale nie najtańsza. Karta dań jest dosyć szeroka. Warto zamówić przepyszny filet z dorsza z pieczonymi ziemniakami,
  • Gospoda przy Młynie – opcja równie smaczna, choć sam lokal mieści się nieco dalej od centrum. W menu znajdziesz różne dania kuchni polskiej. Porcje są spore i przygotowane w sposób domowy, a ceny korzystne. W lokalu znajdziesz spory wybór piw, także tych lokalnych,
  • stołówka w ośrodku wypoczynkowym Wiking – tania opcja na dobry obiad w Jantarze. Warto jednak pamiętać, że nie jest to restauracja, a właśnie stołówka, z której korzystają głównie przebywające w ośrodku kolonie. Mogą tu jednak przychodzić także osoby z zewnątrz. Codziennie w godzinach 13-17 serwuje się tu obiad (codziennie inny) składający się z zupy, drugiego dania i kompotu. Oczywiście nie każdemu klimat takiego miejsca będzie odpowiadał, ale jeśli preferujesz wyjazdy budżetowe, to możesz się tu wybrać,
  • Obiady Domowe u Ewy – kolejna budżetowa opcja obiadowa, którą znajdziesz przy ul. Gdańskiej. Także tutaj czekają na Ciebie niedrogie zestawy obiadowe, ale wybierać możesz ponadto spośród różnych dań na stałe widniejących w karcie,
  • bar Wodnik – nadmorski bar zlokalizowany przy ulicy Morskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie plaży. Możesz tu zjeść jeden z typowo barowych zestawów obiadowych, takich jak np. kotlet czy nuggetsy z frytkami, a także napić się dobrego piwa.

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Tomasz pisze:

    Naprawdę świetny artykuł, można tu znaleźć wiele praktycznych informacji. Byłem w Jantarze w tym roku i, rzeczywiście, nie jest to bardzo zatłoczona miejscowość. Ciekawa jest ta wschodnia część polskiego wybrzeża, jest tu sporo lasów i podróż kolejką jest prawdziwym relaksem.
    Pozdrawiam i życzę udanych podróży

    • Darek Wojdyga pisze:

      Wielkie dzięki za przeczytanie i za komentarz 🙂 Polecam też odwiedzenie innych nadmorskich miejscowości na Mierzei Wiślanej – także one mają dużo uroku i sporo atrakcji do zaoferowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *