PIZA. Krzywa wieża i inne atrakcje na weekend. Co warto zobaczyć?

Piza
Piza

Piza to jedno z tych miast, o których słyszał chyba każdy, a swoją popularność zawdzięcza ono przede wszystkim krzywej wieży, czyli budowli, która jest aktualnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na całym świecie. Jak zobaczycie w poniższym wpisie, Piza to jednak nie tylko sama krzywa wieża, a w całym mieście jest także co najmniej kilka innych obiektów, które również są warte uwagi przyjeżdżających tu turystów. Poza tym, jest to naprawdę ładne miasto zlokalizowane w niezwykle malowniczym regionie Włoch, a dolecieć tu można naprawdę niedużym kosztem.

 

PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT PIZY

Piza to niewielkie włoskie miasto, które zamieszkałe jest przez niemal 90 tysięcy osób i które położone jest w zachodniej Toskanii, 13 km od wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Początki dziejów miasta sięgają tak naprawdę jeszcze czasów starożytnych, ale największy jego rozkwit miał miejsce w okresie średniowiecza, kiedy było ono liczącą się w ówczesnej Europie potęgą morską i handlową. Obecnie Piza jest w dużej mierze miastem uniwersyteckim, a spacer jego historycznym centrum pozwoli Wam odkryć bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne całego regionu.

 

KIEDY I JAK PRZYJECHAĆ DO PIZY?

Dzięki swojemu położeniu Piza jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania Toskanii, a nawet całych północnych Włoch. Dzieje się tak także dlatego, że zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta Międzynarodowy Port Lotniczy im. Galileusza (wł. Aeroporto Internazionale Galileo Galilei) nastawiony jest w znacznej mierze na obsługę tanich linii lotniczych, do których zalicza się przede wszystkim Ryanair wykonujący połączenia na trasach Piza-Kraków, Piza-Warszawa oraz Piza-Gdańsk.

Samo lotnisko od centrum historycznego dzielą niecałe 3 kilometry, a jeśli po wyjściu z samolotu chcecie od razu wybrać się na pole cudów, by sfotografować się z krzywą wieżą, to będziecie musieli pokonać odległość około 4 km. Trasę tę można przejść pieszo lub skorzystać z autobusu komunikacji miejskiej. Fajną opcją będzie także skorzystanie z kolejki automatycznej Pisa Mover, która kursuje pomiędzy stacją Pisa Aeroporto a dworcem kolejowym Pisa Centrale. Kolejka jeździ co około 10 minut, sam kurs trwa około 5 minut, a cena biletu to 2.70 EUR.

Do Pizy możecie przyjechać praktycznie o każdej porze roku. W praktyce bowiem nawet miesiące zimowe sprzyjają tu spacerom, a w styczniu, czyli najchłodniejszym miesiącu roku, średnia temperatura wynosi około 10 stopni. Zaletą przyjazdu poza sezonem jest z pewnością mniejsza liczba spacerujących ulicami miasta turystów.

 

KRZYWA WIEŻA I POLE CUDÓW, CZYLI CO W PIZIE KONIECZNIE TRZEBA ZOBACZYĆ?

Już kilka razy w tym tekście wspomniana została krzywa wieża (wł. Torre Pendente), więc pora najwyższa powiedzieć kilka słów więcej o tym w gruncie rzeczy dość wątpliwej jakości wykonania dziele architektonicznym, dla którego do Pizy przybywają każdego roku miliony turystów… Jest to tak naprawdę nic innego jak 56-metrowa dzwonnica mieszczącej się tuż obok katedry, a swoją popularność zawdzięcza ona temu, że faktycznie względem pionu stoi pochylona o 3,9 stopnia. Wieża była budowana przez niemal 200 lat, a odsłonięto ją w 1372 roku. Problem z tym obiektem polegał na tym, że została ona posadowiona na bardzo słabym podłożu, przez co zaczęła się odchylać od pionu już na wczesnym etapie budowy. Poziom nachylenia się pogłębiał na przestrzeni kolejnych stuleci, a proces ten został zatrzymany dopiero na skutek skomplikowanych prac stabilizujących przeprowadzonych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Prace te pozwoliły zapobiec dalszemu przekrzywianiu się wieży i jej zawaleniu się. Nie mniej jednak, krzywa wieża wciąż pozostaje krzywa i tak jak dotychczas w dalszym ciągu napędza i będzie napędzała ruch turystyczny w mieście.

Wieżę można oczywiście zwiedzać od środka, jednak wiąże się to ze stosunkowo dużym wydatkiem, gdyż za bilet wstępu trzeba zapłacić 18 EUR. Wejściówkę na konkretną godzinę można zakupić wcześniej przez internet lub w kasie biletowej na miejscu, a na wieżę może wejść jednocześnie tylko 40 osób. Z powodu wysokiej ceny wiele osób odpuszcza sobie wchodzenie do środka i zadowala się jedynie obejrzeniem zabytku od zewnątrz oraz zrobieniem sobie z nim bardzo typowej, ale też dość kiczowatej, pamiątkowej fotografii. Kto z Was pozwoliłby sobie bowiem na opuszczenie Pizy bez zapozowania do zdjęcia, na którym „podtrzymujecie” tę przechyloną budowlę?

Krzywa Wieża w Pizie

Krzywa Wieża w Pizie

Aby zobaczyć krzywą wieżę, należy się udać na wielki i porośnięty zielonym trawnikiem plac katedralny (wł. Piazza del Duomo), zwany również polem cudów (wł. Campo dei Miracoli / Piazza dei Miracoli). Innymi obiektami, które tu znajdziecie są:

 • Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (wł. Duomo di Pisa / Cattedrale di Santa Maria Assunta a Pisa),
 • baptysterium św. Jana Chrzciciela (wł. Battistero San Giovanni),
 • cmentarz Camposanto.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

wnętrze katedry w Pizie

wnętrze katedry w Pizie

baptysterium św. Jana Chrzciciela

baptysterium św. Jana Chrzciciela

Obiekty te tworzą razem jeden z najbardziej imponujących w całej Europie kompleksów budowli romańskich, a w obrębie samego placu znajdują się ponadto dwa muzea: Museo delle Sinópie oraz Museo dell’Opera del Duomo. Ponadto, od zachodniej i północnej strony plac katedralny otoczony jest średniowiecznym murem, w którym znajduje się jedna z miejskich bram Porta Nuova.

Warto wspomnieć, że do samej katedry wejście jest bezpłatne, jednak wcześniej w kasie biletowej należy pobrać darmowy bilet na konkretną godzinę. Kasy sprzedają również różne warianty biletów uprawniających do zwiedzania baptysterium, cmentarza Camposanto, Museo delle Sinópie oraz Museo dell’Opera del Duomo. Za wejście do jednego z tych obiektów trzeba zapłacić 5 EUR, do dwóch – 7 EUR, do trzech – 8 EUR, a do czterech – 9 EUR.

 

CENTRUM HISTORYCZNE I RZEKA ARNO, CZYLI NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Wiele osób po przylocie do Pizy pędzi natychmiast pod krzywą wieżę, po czym rusza w dalszą podróż do innych włoskich miejscowości. Jeśli ktoś jednak dysponuje większą ilością czasu, to warto pamiętać, że nie samą wieżą Piza stoi, a dopiero spacer bulwarem nad rzeką Arno oraz ulicami ciągnącego się od pola cudów aż do rzeki centrum historycznego (wł. centro storico) pozwoli Wam odkryć prawdziwy urok tego miasta. To właśnie tutaj możecie bowiem odkryć te mniej znane i mniej turystyczne zakątki Pizy.

 

CENTRUM HISTORYCZNE PIZY

Jednym z najważniejszych miejsc w centrum miasta jest Plac Rycerzy (wł. Piazza dei Cavalieri). Plac ten swoją wiodącą rolę w mieście pełnił już w czasach średniowiecza, jednakże dopiero w XVI wieku został gruntownie przebudowany w duchu renesansu i stał się wówczas jedną z wizytówek Pizy. Znajduje się tu pięknie zdobiony Palazzo della Carovana (określany też jako Palazzo dei Cavalieri), a także pałac zegarowy (wł. Palazzo dell’Orologio) i kościół św. Stefana (wł. Chiesa di Santo Stefano dei Cavalieri). Plac Rycerzy jest z pewnością jednym z tych miejsc w Pizie, które po prostu warto zobaczyć.

Palazzo della Carovana

Palazzo della Carovana

Kościół św. Stefana

Kościół św. Stefana

Do innych ciekawych miejsc w obrębie centrum historycznego należy zaliczyć też gotycki budynek kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej (wł. Chiesa di Santa Caterina d’Alessandria) oraz barokowy kościół św. Józefa (wł. Chiesa di San Giuseppe). Wart uwagi powinien być ponadto położony bardziej na uboczu kościół św. Pawła w Ogrodzie (wł. Chiesa di San Paolo all’Orto), który jest o tyle ciekawy, że w jego wnętrzu można oglądać gipsowe kopie różnych historycznych rzeźb. Jeśli natomiast nie przepadacie za kościołami, to być może zainteresuje Was wizyta w najstarszym w Europie uniwersyteckim ogrodzie botanicznym (wł. Orto e Museo Botanico).

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Spacer ulicami centro storico powinien Was doprowadzić do bulwarów nadrzecznych, a dojść tam najlepiej popularnym deptakiem określanym jako Borgo Stretto. Łączy on najważniejszy most w mieście, czyli Ponte di Mezzo z ulicą Via Ulisse Dini, która z kolei prowadzi do opisanego już wyżej Piazza del Cavalieri, skąd już tylko kawałek dzieli Was do krzywej wieży.

 

BULWARY NAD RZEKĄ ARNO

Sama rzeka Arno nie jest wielkich rozmiarów, ale wystarczających do tego, aby umożliwić miastu przed wiekami osiąganie wielkich sukcesów w żegludze i handlu morskim. Obecnie wzdłuż koryta rzeki ciągną się bulwary (wł. lungarni), które są dobrym miejscem np. na wieczorny spacer, a wzdłuż nich, zarówno po jednej jak i po drugiej stronie, dostrzec można całe mnóstwo przykładów ciekawej architektury reprezentującej różne style architektoniczne.

Piza, rzeka Arno

Piza, rzeka Arno

Piza, rzeka Arno

Piza, rzeka Arno

Do najważniejszych obiektów, które tu znajdziecie, można z pewnością zaliczyć Muzeum Narodowe Pałacu Królewskiego (wł. Museo Nazionale di Palazzo Reale) opowiadające o historii rodzin władających niegdyś miastem, w tym Medyceuszy, a także zlokalizowany po drugiej stronie rzeki i wyróżniający się swoją niebieską fasadą Niebieski Pałac (wł. Palazzo Blu).

Muzeum Narodowe Pałacu Królewskiego

Muzeum Narodowe Pałacu Królewskiego

Niebieski Pałac

Niebieski Pałac

Palazzo Gambacorti

Palazzo Gambacorti

Tuż obok mieści się Palazzo Gambacorti, pełniący obecnie funkcję miejskiego ratusza, a kawałek dalej – zupełnie wyjątkowy, malutki kościółek Santa Maria della Spina, który wygląda jakby był trochę „na siłę” wetknięty pomiędzy rzekę a sąsiadującą zabudowę i który zwraca uwagę swoją białą marmurową elewacją. Nieco bardziej na uboczu, w zachodniej części miasta, ale również przy rzece, znajdują się ponadto fragmenty dawnej cytadeli (wł. La Cittadella), a po stronie wschodniej – ogrody Giardino Scotto oraz Muzeum Narodowe św. Mateusza (wł. Museo Nazionale di San Matteo).

Santa Maria della Spina

Santa Maria della Spina

 

CORSO ITALIA I PLAC WIKTORA EMANUELA II

Jak już zostało wspomniane, najważniejszym mostem w Pizie jest Ponte di Mezzo, do którego dojdziecie aleją Borgo Stretto. Po przejściu na drugą stronę rzeki Arno spacer możecie kontynuować główną ulicą handlową miasta, czyli Corso Italia, gdzie znajdziecie wiele różnego rodzaju sklepów, kawiarni, lodziarni czy innych punktów usługowych. Droga ta jest dość ważnym szlakiem komunikacyjnym nie tylko dla mieszkańców, ale przede wszystkim dla osób odwiedzających Pizę, ponieważ prowadzi ona aż do placu Wiktora Emanuela II (wł. Piazza Vittorio Emanuele II) oraz położonego tuż obok głównego dworca kolejowego, skąd np. wielu turystów udaje się w dalszą podróż do innych miast Toskanii.

Ponte di Mezzo

Ponte di Mezzo

 

GDZIE W PIZIE ZJEŚĆ OBIAD?

Jeśli w trakcie zwiedzania miasta najdzie Was ochota na zjedzenie czegoś dobrego, to także pod tym względem Piza powinna stanąć na wysokości zadania. Znajdziecie tu bowiem naprawdę wiele przeróżnych restauracji, w których na odwiedzających czeka włoska kuchnia w najlepszym wydaniu. Jeśli chodzi o konkretne miejsca, do których warto się wybrać, to godne zarekomendowania są z pewnością restauracja La Taverna di Pulcinella, która znajduje się nieco na uboczu Corso Italia, w okolicy Ponte di Mezzo, oraz pizzeria Moisé, która z kolei mieści się niedaleko dworca kolejowego. Oba te miejsca pozwolą Wam w miarę niedużym kosztem zjeść smaczny obiad.

La Taverna di Pulcinella

La Taverna di Pulcinella

pizzeria Moisé

pizzeria Moisé

 

KILKA PRAKTYCZNYCH WSKAZÓWEK, CZYLI O CZYM JESZCZE WARTO PAMIĘTAĆ?

Piza jest co do zasady miastem bezpiecznym i nie powinny tu na Was czyhać jakieś większe zagrożenia. Nie mniej jednak, jak zawsze warto uważać na kieszonkowców, którzy w tych najbardziej turystycznych i najbardziej tłocznych miejscach chętnie wyciągną ręce po Wasze portfele. Bardzo irytujący w okolicach placu katedralnego są też ciemnoskórzy nagabywacze, którzy wciskają naiwnym turystom rzekomo za darmo sznureczki do zawiązania na ręku, a potem w dość agresywny sposób żądają za to pieniędzy. Oczywiście ci oszuści funkcjonują w wielu miastach, a w samej Pizie nie są oni aż tak napastliwi jak chociażby w Mediolanie, ale mimo to warto pamiętać, aby nie wdawać się z nimi w żadne dyskusje.

Tym, na co w Pizie należy zwrócić uwagę, jest również to, że podobnie jak wiele innych włoskich miast nie jest ona bardzo przyjazna dla pieszych. Oczywiście samo centrum historyczne jest w sporej mierze wyłączone dla ruchu kołowego, co znacznie ułatwia spacery, ale już poza nim chodniki są często bardzo wąskie, a gdzieniegdzie w ogóle ich nie ma. Na drodze trzeba też uważać na przejściach dla pieszych, gdyż tutejsi kierowcy naprawdę nie są skorzy do ustępowania spacerującym pierwszeństwa.

Jeśli chcielibyście w Pizie zrobić zakupy, to warto wiedzieć, że w samym centrum miasta większych sklepów spożywczych jest co prawda bardzo mało, ale w razie potrzeby zawsze można skorzystać z mniejszych sklepików, w których jednak ceny są znacznie wyższe. Chcąc z kolei nabyć pamiątki z wyjazdu, należy szerokim łukiem omijać najpopularniejsze miejsca w mieście, gdyż może tam być nawet kilkakrotnie drożej. Pocztówki, magnesy i inne drobiazgi w dobrej cenie możecie zakupić między innymi w sklepikach przy Via Santa Maria, czyli jednej z ulic prowadzących od rzeki Arno aż do placu katedralnego.

Piza jest dobrym miastem wypadowym do zwiedzania całej Toskanii i faktycznie wielu turystów przyjmuje właśnie taki plan na odkrywanie tego terenu. Jeśli ktoś chce zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca w tym regionie, może mu to zająć nawet dwa tygodnie, ale na samą Pizę spokojnie wystarczy Wam umowny weekend. Jeśli Piza jest dla Was tylko przystankiem podczas większej podróży po północnych Włoszech, to wówczas do przemieszczania się warto korzystać z pociągów, które tworzą tu całkiem sprawnie funkcjonującą sieć transportową. Dworzec główny Pisa Centrale jest zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie centrum historycznego, a jeśli zależy Wam jedynie na fotce z krzywą wieżą, to do placu katedralnego najszybciej dostaniecie się ze stacji Pisa San Rossore. Pociągi są tu dość sensownym środkiem transportu, choć warto zwrócić uwagę na to, że w wielu przypadkach są one dość słabo oznakowane.

Transportem kolejowym bądź autobusowym z Pizy dojedziecie do takich miejscowości w Toskanii jak chociażby:

Piza daje więc Wam możliwość odkrywania innych pięknych miast Toskanii oraz północnych Włoch, i zdecydowanie warto z tej opcji skorzystać.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Ala pisze:

  Bardzo ciekawy wpis, skorzystam podczas tegorocznego wyjazdu do Pizy.
  Będziemy nocować przez 3 noce w samej Pizie, co poleciłbyś na jednodniową wycieczkę? Myślałam o Florencji albo Luce.

  • Darek pisze:

   Myślę, że Florencja i Lukka to dobre kierunki – do obu da się bezproblemowo i w miarę szybko dojechać pociągiem. Na Lukkę wystarczy tak naprawdę pół dnia, za to we Florencji to można by siedzieć nawet 3 dni, ale na krótki spacer i zobaczenie najważniejszych miejsc 1 dzień też będzie okej 🙂

 2. Piza wywarła na nas bardzo duże wrażenie. Na początku myśleliśmy, że to tylko wieża i nic więcej. Warto wybrać się także na krótki spacer po okolicy Campo dei Miracoli – tutaj warto wspomnieć o historycznej starówce gdzie klimat jest na prawdę na wysokim poziomie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *