Piza – krzywa wieża i inne miejsca, które warto zobaczyć

Last modified date

Comments: 0

(termin podróży: 08-11.02.2019)

Piza to jedno z tych miast, o których słyszał niemal każdy z nas, a swoją popularność zawdzięcza ono przede wszystkim krzywej wieży, czyli budowli, która jest aktualnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na całym świecie. Jak postaram się Wam pokazać w poniższym wpisie, Piza to jednak nie tylko sama krzywa wieża, a w całym mieście jest także co najmniej kilka innych obiektów, które również są warte uwagi przyjeżdżających tu turystów. Poza tym, jest to naprawdę ładne miasto położone w niezwykle malowniczym regionie Włoch, a dolecieć tu można naprawdę niedużym kosztem.

Piza to niewielkie włoskie miasto, które zamieszkałe jest przez niemal 90 tysięcy osób i które położone jest w zachodniej Toskanii, 13 km od wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Początki dziejów miasta sięgają tak naprawdę jeszcze czasów starożytnych, ale największy jego rozkwit miał miejsce w okresie średniowiecza, kiedy było ono liczącą się w ówczesnej Europie potęgą morską i handlową. Obecnie Piza jest w dużej mierze miastem uniwersyteckim, a spacer jego historycznym centrum pozwoli nam odkryć bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne regionu.

 

KIEDY I CZYM PRZYJECHAĆ DO PIZY?

Dzięki swojemu położeniu Piza jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania Toskanii, a nawet całych północnych Włoch. Dzieje się tak także dlatego, że zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta Międzynarodowy Port Lotniczy im. Galileusza (wł. Aeroporto Internazionale Galileo Galilei) nastawiony jest w znacznej mierze na obsługę tanich linii lotniczych, do których zalicza się przede wszystkim Ryanair wykonujący połączenia na trasach Piza-Kraków, Piza-Warszawa oraz Piza-Gdańsk.

Samo lotnisko od centrum historycznego dzielą niecałe 3 kilometry, a jeśli po wyjściu z samolotu chcemy od razu wybrać się na pole cudów, by sfotografować się z krzywą wieżą, to będziemy musieli pokonać odległość około 4 km. Trasę tę można przejść pieszo lub skorzystać z autobusu komunikacji miejskiej. Fajną opcją będzie także skorzystanie z kolejki automatycznej Pisa Mover, która kursuje pomiędzy stacją Pisa Aeroporto a dworcem kolejowym Pisa Centrale. Kolejka jeździ co około 10 minut, sam kurs trwa około 5 minut, a cena biletu to 2.70 EUR.

Do Pizy możemy przyjechać praktycznie o każdej porze roku. W praktyce bowiem nawet miesiące zimowe sprzyjają tu spacerom, a w styczniu, czyli najchłodniejszym miesiącu roku, średnia temperatura wynosi około 7 stopni. Moja podróż do Pizy przypadła na termin 8-11 lutego 2019 roku i wówczas pogoda była tu naprawdę przyjemna z temperaturą sięgającą kilkunastu stopni. Zaletą przyjazdu poza sezonem jest z pewnością mniejsza liczba spacerujących ulicami miasta turystów.

 

Zobacz również:

Mediolan – stolica północnych Włoch na weekend

 

KRZYWA WIEŻA I POLE CUDÓW, CZYLI CO W PIZIE KONIECZNIE TRZEBA ZOBACZYĆ?

Już kilka razy w tym tekście wspomniałem o krzywej wieży (wł. Torre Pendente), więc pora najwyższa powiedzieć kilka słów więcej o tym w gruncie rzeczy dość wątpliwej jakości wykonania dziele architektonicznym, dla którego do Pizy przybywają każdego roku miliony turystów… 🙂 Jest to tak naprawdę nic innego jak 56-metrowa dzwonnica mieszczącej się tuż obok katedry, a swoją popularność zawdzięcza ona temu, że faktycznie względem pionu stoi pochylona o 3,9 stopnia. Wieża była budowana przez niemal 200 lat, a odsłonięto ją w 1372 roku. Problem z tym obiektem polegał na tym, że została ona posadowiona na bardzo słabym podłożu, przez co zaczęła się odchylać od pionu już na wczesnym etapie budowy. Poziom nachylenia się pogłębiał na przestrzeni kolejnych stuleci, a proces ten został zatrzymany dopiero na skutek skomplikowanych prac stabilizujących przeprowadzonych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Prace te pozwoliły zapobiec dalszemu przekrzywianiu się wieży i jej zawaleniu się. Nie mniej jednak, krzywa wieża wciąż pozostaje krzywa i tak jak dotychczas w dalszym ciągu napędza i będzie napędzała ruch turystyczny w mieście.

Torre Pendente

Wieżę można oczywiście zwiedzać od środka, jednak wiąże się to ze stosunkowo dużym wydatkiem, gdyż za bilet wstępu trzeba zapłacić 18 EUR. Wejściówkę na konkretną godzinę można zakupić wcześniej przez internet lub w kasie biletowej na miejscu, a na wieżę może wejść jednocześnie tylko 40 osób. Wiele osób, w tym również ja 🙂 odpuszcza sobie wchodzenie do środka i zadowala się jedynie przyjrzeniem się zabytkowi od zewnątrz oraz zrobieniem sobie z nim bardzo typowej, ale też dość kiczowatej, pamiątkowej fotografii. Któż bowiem z nas pozwoliłby sobie na opuszczenie Pizy bez zapozowania do zdjęcia, na którym „podtrzymujemy” tę przechyloną budowlę.

krzywa wieża - typowa pamiątkowa fotografia

Aby zobaczyć krzywą wieżę, należy się udać na wielki i porośnięty zielonym trawnikiem plac katedralny (wł. Piazza del Duomo), zwany również polem cudów (wł. Campo dei Miracoli / Piazza dei Miracoli). Innymi obiektami, które tu znajdziemy są:

  • Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (wł. Duomo di Pisa / Cattedrale di Santa Maria Assunta a Pisa),

Duomo di Pisa

Duomo di Pisa

Duomo di Pisa

Duomo di Pisa

  • baptysterium św. Jana Chrzciciela (wł. Battistero San Giovanni),
  • cmentarz Camposanto.

Battistero San Giovanni

Obiekty te tworzą razem jeden z najbardziej imponujących w całej Europie kompleks budowli romańskich, a w obrębie samego placu znajdują się jeszcze dwa muzea: Museo delle Sinópie oraz Museo dell’Opera del Duomo. Ponadto, od zachodniej i północnej strony plac katedralny otoczony jest średniowiecznym murem, w którym znajduje się jedna z miejskich bram Porta Nuova.

Piazza dei Miracoli - widok na otaczający mur

Warto wspomnieć, że do samej katedry wejście jest bezpłatne, jednak wcześniej w kasie biletowej należy pobrać darmowy bilet na konkretną godzinę. Kasy sprzedają również różne warianty biletów uprawniających nas do zwiedzania baptysterium, cmentarza Camposanto oraz Museo delle Sinópie. Za wejście do jednego z tych trzech obiektów trzeba zapłacić 5 EUR, do dwóch – 7 EUR, a do trzech – 8 EUR. Jeśli zaś chodzi o Museo dell’Opera del Duomo, to podczas mojej wizyty w Pizie było ono zamknięte dla turystów z powodu renowacji, a jego ponowne otwarcie jest przewidziane na połowę 2019 roku.

Piazza dei Miracoli - widok na cmentarz Camposanto, katedrę i krzywą wieżę

 

CENTRUM HISTORYCZNE I RZEKA ARNO, CZYLI NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Wiele osób po przylocie do Pizy pędzi natychmiast pod krzywą wieżę, po czym rusza w dalszą podróż do innych włoskich miejscowości. Jeśli ktoś jednak dysponuje większą ilością czasu, to warto pamiętać, że nie samą wieżą Piza stoi, a dopiero spacer bulwarem nad rzeką Arno oraz ulicami ciągnącego się od pola cudów aż do rzeki centrum historycznego (wł. centro storico) pozwoli nam odkryć prawdziwy urok tego miasta. To właśnie tutaj możemy bowiem odkrywać te mniej znane i mniej turystyczne zakątki Pizy.

Jednym z najważniejszych miejsc w centrum miasta jest Plac Rycerzy (wł. Piazza dei Cavalieri). Plac ten swoją wiodącą rolę w mieście pełnił już w czasach średniowiecza, jednakże dopiero w XVI wieku został gruntownie przebudowany w duchu renesansu i stał się wówczas jedną z wizytówek miejscowości. Znajduje się tu pięknie zdobiony Palazzo della Carovana (określany też jako Palazzo dei Cavalieri), a także pałac zegarowy (wł. Palazzo dell’Orologio) i kościół św. Stefana (wł. Chiesa di Santo Stefano dei Cavalieri). Plac Rycerzy jest z pewnością jednym z tych miejsc w Pizie, które po prostu warto zobaczyć.

Piazza dei Cavalieri

Piazza dei Cavalieri

Piazza dei Cavalieri

Do innych ciekawych miejsc w obrębie centrum historycznego należy zaliczyć gotycki budynek kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej (wł. Chiesa di Santa Caterina d’Alessandria) oraz barokowy kościół św. Józefa (wł. Chiesa di San Giuseppe). Wart uwagi powinien też być położony bardziej na uboczu kościół św. Pawła w Ogrodzie (wł. Chiesa di San Paolo all’Orto), do którego sam co prawda nie miałem okazji się wybrać, ale który jest o tyle ciekawy, że wewnątrz można w nim oglądać gipsowe kopie różnych historycznych rzeźb. Jeśli natomiast nie przepadacie za kościołami, to być może zainteresuje Was wizyta w najstarszym w Europie uniwersyteckim ogrodzie botanicznym (wł. Orto e Museo Botanico).

Chiesa di Santa Caterina d’Alessandria

Chiesa di San Giuseppe

Spacer ulicami centro storico powinien Was doprowadzić do bulwarów nadrzecznych, a dojść tam najlepiej będzie otoczonym piękną historyczną zabudową deptakiem Borgo Stretto. Z jednej strony dojdziemy nim do najważniejszego mostu w mieście, czyli Ponte di Mezzo, a z drugiej strony do ulicy Via Ulisse Dini, która z kolei prowadzi do opisanego już wyżej Piazza del Cavalieri, skąd już tylko kawałek dzieli nas od krzywej wieży.

Jesteśmy więc nad rzeką… 🙂 Jeśli centrum historyczne i jego zabudowa nie zrobiły na Was wrażenia, to może teraz się uda… 🙂 Sama rzeka nie jest wielkich rozmiarów, ale wystarczających do tego, aby umożliwić miastu przed wiekami osiąganie wielkich sukcesów w żegludze i handlu morskim. Obecnie wzdłuż koryta rzeki ciągną się bulwary (wł. lungarni), które będą dobrym miejscem np. na wieczorny spacer, a wzdłuż nich, zarówno po jednej jak i po drugiej stronie, dostrzec można całe mnóstwo przykładów ciekawej architektury reprezentującej różne style architektoniczne.

Piza - rzeka Arno

Piza - rzeka Arno

Piza - rzeka Arno

Do najważniejszych obiektów, jakie tu znajdziemy, można z pewnością zaliczyć Muzeum Narodowe Pałacu Królewskiego (wł. Museo Nazionale di Palazzo Reale) opowiadające o historii rodzin władających niegdyś miastem, w tym Medyceuszy, a także zlokalizowany po drugiej stronie rzeki i wyróżniający się swoją niebieską fasadą Niebieski Pałac (wł. Palazzo Blu).

Museo Nazionale di Palazzo Reale

Palazzo Blu

Palazzo Gambacorti

Tuż obok mieści się Palazzo Gambacorti, pełniący obecnie funkcję miejskiego ratusza, a kawałek dalej – zupełnie wyjątkowy, malutki kościółek Santa Maria della Spina, który wygląda jakby był trochę „na siłę” wetknięty pomiędzy rzekę a sąsiadującą zabudowę i który zwraca uwagę swoją białą marmurową elewacją. Nieco bardziej na uboczu, w zachodniej części miasta, ale również przy rzece, znajdują się fragmenty dawnej cytadeli (wł. La Cittadella), a po stronie wschodniej – ogrody Giardino Scotto oraz Muzeum Narodowe św. Mateusza (wł. Museo Nazionale di San Matteo).

Santa Maria della Spina

Santa Maria della Spina

Jak już wspomniałem, najważniejszym mostem w Pizie jest Ponte di Mezzo, do którego dochodzimy aleją Borgo Stretto. Po przejściu na drugą stronę rzeki Arno spacer możemy kontynuować główną ulicą handlową miasta, czyli Corso Italia, gdzie znajdziemy wiele różnego rodzaju sklepów, kawiarni, lodziarni czy innych punktów usługowych… 🙂 Droga ta jest dość ważnym szlakiem komunikacyjnym nie tylko dla mieszkańców, ale przede wszystkim dla osób odwiedzających Pizę, ponieważ prowadzi ona aż do placu Wiktora Emanuela II (wł. Piazza Vittorio Emanuele II) oraz położonego tuż obok głównego dworca kolejowego, skąd np. wielu turystów udaje się w dalszą podróż do innych miast Toskanii.

Ponte di Mezzo

W mojej ocenie zobaczywszy wszystkie powyżej opisane miejsca, śmiało będziecie mogli powiedzieć, że widzieliście w Pizie bardzo dużo, a nawet znacznie więcej niż większość turystów, która tu przyjeżdża.

 

CO I GDZIE W PIZIE WARTO ZJEŚĆ?

Jeśli w trakcie zwiedzania miasta najdzie Was ochota na zjedzenie czegoś dobrego, to także pod tym względem Piza powinna stanąć na wysokości zadania. Znajdziecie tu bowiem naprawdę wiele przeróżnych restauracji, w których na odwiedzających czeka włoska kuchnia w najlepszym wydaniu. Jeśli chodzi o konkretne miejsca, do których warto się wybrać, to z czystym sumieniem mogę Wam polecić restaurację La Taverna di Pulcinella, która znajduje się nieco na uboczu Corso Italia, w okolicy Ponte di Mezzo, oraz pizzerię Moisé, która z kolei mieści się niedaleko dworca kolejowego. Oba te miejsca pozwolą Wam dość niedużym kosztem zjeść smaczny obiad.

La Taverna di Pulcinella

pizza w restauracji Moisé

 

KILKA PRAKTYCZNYCH WSKAZÓWEK, CZYLI O CZYM JESZCZE WARTO PAMIĘTAĆ?

Piza jest co do zasady miastem bezpiecznym i nie powinny tu na Was czyhać jakieś większe zagrożenia. Nie mniej jednak, jak zawsze warto uważać na kieszonkowców, którzy w tych najbardziej turystycznych i najbardziej tłocznych miejscach chętnie wyciągną ręce po nasze portfele. Bardzo irytujący w okolicach placu katedralnego są też ciemnoskórzy nagabywacze, którzy wciskają naiwnym turystom rzekomo za darmo sznureczki do zawiązania na ręku, a potem w dość agresywny sposób żądają za to pieniędzy. Oczywiście tacy ludzie funkcjonują w wielu miastach zachodniej Europy, a w samej Pizie nie byli oni aż tak problematyczni jak chociażby w Mediolanie, ale mimo to warto wyczulić się, aby nie wchodzić z nimi w żaden dialog…

Tym, na co w Pizie zwróciłem uwagę, jest również to, że nie jest ona w moim odczuciu miastem bardzo przyjaznym dla pieszych. Oczywiście samo centrum historyczne jest w sporej mierze wyłączone dla ruchu kołowego, co znacznie ułatwia spacery, ale już poza nim chodniki są często bardzo wąskie, a gdzieniegdzie w ogóle ich nie ma. Na drodze warto więc uważać, a szczególną ostrożność należy zachować także na przejściach dla pieszych, gdyż jak zauważyłem, tutejsi kierowcy wcale nie są tak skorzy do ustępowania spacerującym pierwszeństwa…

Jeśli chcielibyśmy w Pizie zrobić zakupy, to warto wiedzieć, że w centrum miasta większych sklepów spożywczych jest co prawda bardzo mało, ale w razie potrzeby zawsze można skorzystać z mniejszych sklepików, w których jednak ceny są znacznie wyższe. Chcąc nabyć pamiątki z wyjazdu, należy szerokim łukiem omijać najpopularniejsze miejsca w mieście, gdyż może tam być nawet kilkakrotnie drożej. Pocztówki, magnesy i inne drobiazgi w dobrej cenie możemy zakupić między innymi w sklepach przy Via Santa Maria, czyli ulicy prowadzącej bezpośrednio od rzeki Arno aż do placu katedralnego 🙂

 

Zobacz również:

Lukka – włoskie miasto z dala od natłoku turystów

 

Jak już wspominałem, Piza jest dobrym miastem wypadowym do zwiedzania całej Toskanii i faktycznie wielu turystów przyjmuje właśnie taki plan na odkrywanie tego terenu. Jeśli chcemy zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca w regionie, może nam to zająć nawet dwa tygodnie, ale na samą Pizę spokojnie wystarczy nam umowny weekend. Jeśli Piza jest dla Was tylko przystankiem podczas większej podróży po północnych Włoszech, to wówczas do przemieszczania się warto korzystać z pociągów, które tworzą tu całkiem sprawnie funkcjonującą sieć transportową. Dworzec główny Pisa Centrale jest zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie centrum historycznego, a jeśli zależy nam jedynie na fotce z krzywą wieżą, to do placu katedralnego najszybciej dostaniemy się ze stacji Pisa San Rossore. Pociągi są tu dość sensownym środkiem transportu, choć warto zwrócić uwagę na to, że w wielu przypadkach są one dość słabo oznakowane. Sam podczas podróży również miałem przyjemność korzystać z usług włoskiej kolei, a dojechałem nimi do innych przepięknych miast Toskanii, którymi były Florencja i Lukka.

Podsumowując, przed przyjazdem do Pizy słyszałem opinie, że jest to miejsce mocno przereklamowane i że poza krzywą wieżą nie ma tam nic szczególnie ciekawego do zobaczenia. Na mnie jednak Piza prawie od razu zrobiła bardzo dobre wrażenie, a żeby odkryć prawdziwy urok tego miasta, wystarczyło przespacerować się jego ulicami lub wybrać się nad rzekę Arno. Co więcej, do Pizy stosunkowo łatwo z Polski dotrzeć, a wizyta w tej miejscowości daje nam też możliwość odkrywania innych pięknych miast Toskanii i północnych Włoch.

Darek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment