Nicea – krótka wizyta na Lazurowym Wybrzeżu…

Last modified date

komentarzy 6

(termin podróży: 4-5.06.2019)

Prawdę powiedziawszy, Francja nigdy mnie jakoś szczególnie nie pociągała i nie był to mój wymarzony kierunek podróży, mimo że tak naprawdę nigdy nie miałem żadnego konkretnego powodu, żeby jej nie lubić (co więcej, nigdy też nie miałem okazji jakoś lepiej jej poznać)… Nie mniej jednak, w końcu nadarzyła się okazja, aby przyjechać na dwa dni do Nicei, i muszę przyznać, że akurat to miejsce zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie i naprawdę mnie zachwyciło . Myślę, że zdecydowanie warto tu przyjechać, a największymi atutami tego miasta są nie tylko jego zabytki i świetna atmosfera, ale też bardzo atrakcyjne położenie, fantastyczna pogoda i cieszące się wielką popularnością plaże rozciągające się na długości kilku kilometrów! Jest to też miejsce, gdzie cudowny włoski styl (warto wiedzieć, że region ten przez bardzo długi czas pozostawał pod silnymi wpływami kultury włoskiej) łączy się z francuską ekskluzywnością i elegancją, tworząc w ten sposób mieszankę, która wprost nie może się nie podobać!

Z geograficznego punktu widzenia należałoby powiedzieć, że Lazurowe Wybrzeże (fr. Côte d’Azur), nazywane też Riwierą Francuską, to oczywiście nic innego jak fragment wybrzeża Morza Śródziemnego, który rozciąga się we francuskiej Prowansji, w regionie administracyjnym Prowansja – Alpy – Lazurowe Wybrzeże (fr. Provence – Alpes – Côte d’Azur). Warto też jednak wiedzieć, że obszar ten jest największym i najważniejszym regionem turystycznym we Francji, a przyjeżdża tu rocznie ponad 10 milionów turystów z całego świata! Nicea (fr. Nice) jest zaś (zaraz po Marsylii) drugim największym miastem Lazurowego Wybrzeża, a także piątym co do liczby mieszkańców ośrodkiem miejskim w całym kraju. I to właśnie Nicea jest tym miejscem, do którego turyści przyjeżdżają bardzo często i bardzo chętnie – zaraz po Paryżu jest to drugie pod względem ruchu turystycznego miasto we Francji.

Nicea

 

JAK PRZYJECHAĆ I JAK SIĘ PORUSZAĆ?

Ze względu na dość łagodny klimat śródziemnomorski do Nicei można przyjechać praktycznie o każdej porze roku. Najwygodniejszym środkiem transportu będzie oczywiście samolot, a tutejszy port lotniczy jest nie tylko położony bardzo blisko centrum miasta, ale też jest z nim całkiem nieźle skomunikowany. Samo lotnisko jest też o tyle fascynujące, że zostało ono wybudowane bezpośrednio na brzegu morza i tuż obok nadmorskiej promenady, co sprawia, że lądowanie i startowanie na tym lotnisku może nam zagwarantować naprawdę fajne widoki, a latające samoloty możemy też podpatrywać np. siedząc na plaży, co również jest dodatkową atrakcją. Z Polski do Nicei bez problemu dotrzecie na pokładzie tanich linii lotniczych Wizzair, które kursują (dwa razy w tygodniu i tylko w sezonie) na trasie Nicea-Warszawa oraz Nicea-Kraków.

Port lotniczy w Nicei składa się z dwóch terminali, a jeśli mamy potrzebę przedostać się pomiędzy nimi, to wówczas możemy to zrobić albo pieszo (to zdecydowanie mniej polecana opcja) albo za pomocą tramwaju linii T2, który jest o tyle wygodny, że niemalże wjeżdża on na teren lotniska i ma przystanki tuż przy wejściach do budynków obu terminali. Taka podróż pomiędzy terminalami trwa około 2-3 minuty, a skorzystanie z tramwaju na tym odcinku jest bezpłatne. Sam tramwaj T2 jedzie też oczywiście dalej w kierunku miasta (linia ta jest ciągle w budowie i docelowo będzie dojeżdżała do ścisłego centrum), ale tutaj jest już wymagane skasowanie standardowego biletu, który kosztuje 1.50 EUR. Do centrum Nicei kursują też autobusy:

  • autobusy pospieszne 98 i 99 – zatrzymują się przy obu terminalach, pozwalają dojechać do dworca kolejowego oraz starego miasta i obowiązuje na nie specjalny bilet, który możecie nabyć za 6 EUR,
  • autobusy zwykłe 23, 52 i 59 – nie podjeżdżają co prawda pod sam terminal lotniska, ale również są łatwo osiągalne, ponieważ ich przystanek znajdziecie przy głównej drodze, około 100 metrów od budynku Terminala 1 – te linie również pozwalają dotrzeć bezpośrednio w okolice centrum Nicei, ale obowiązują na nie znacznie tańsze standardowe bilety komunikacji miejskiej (koszt to 1.50 EUR).

Jeśli Nicea jest dla Was tylko przystankiem podczas dłuższej podróży i przyjeżdżacie do niej z innych regionów Francji lub nawet Włoch, to wówczas najsensowniej będzie tu dotrzeć pociągiem. Główny dworzec kolejowy Gare de Nice-Ville znajduje się w ścisłym centrum, w pobliżu najważniejszych zabytków i atrakcji, a dojeżdżają tu pociągi (także szybkobieżne) z różnych miast Francji oraz z Włoch i Szwajcarii.

Problemu nie powinno również stanowić poruszanie się transportem publicznym w samym obrębie miasta. Sieć komunikacyjną tworzą tu linie autobusowe oraz dwie linie tramwajowe: linia T1 przecinająca centrum Nicei i łącząca jej najważniejsze punkty oraz wspomniana już dojeżdżająca do lotniska linia T2. Warto też wspomnieć, że sama Nicea jest miejscowością dość kompaktową, a do wszystkich wartych uwagi zabytków i atrakcji możecie tu dojść pieszo. Jeśli jednak do przemieszczenia się używacie siły własnych nóg lub jeśli podróżujecie autem, to pamiętajcie o tym, aby zachować szczególną ostrożność! W Nicei bowiem na porządku dziennym jest to, że wszyscy mieszkańcy przechodzą sobie na czerwonym świetle jak gdyby nigdy nic, więc jeśli nie chcemy doprowadzić do wypadku, to po prostu uważajmy…

 

Zobacz również:

Monako – jak zaplanować zwiedzanie jednego z najmniejszych państw świata?

 

CO W NICEI TRZEBA ZOBACZYĆ?

Nicea jest naprawdę fajnym miejscem na spędzenie krótkiego urlopu. Oprócz miasta z bardzo bogatą historią, jest to też bardzo atrakcyjny kurort, w którym panuje atmosfera wielkiej otwartości i które oferuje naprawdę sporo możliwości spędzania czasu.

Jako punkt początkowy naszej wycieczki po Nicei przyjmijmy wspomniany już główny dworzec kolejowy. Stąd odchodzi główna aleja handlowa miasta Avenue Jean Médecin. Spacerując tą ulicą, na pewno miniecie mnóstwo różnego rodzaju sklepów i innych obiektów usługowych, a sama trasa doprowadzi Was do najważniejszego placu w całej Nicei, jakim jest bez wątpienia Plac Massena (fr. Place Masséna).

Avenue Jean Médecin

Plac ten jest nie tylko ważnym punktem komunikacyjnym miasta, ale też popularnym miejscem spotkań mieszkańców oraz turystów. Cechą charakterystyczną tego miejsca są ułożone na nim naprzemiennie czarne i biały płytki, a tym, co zwróci Waszą uwagę, jest również siedem ustawionych na wysokich słupach figur-postaci, które z założenia miały symbolizować siedem kontynentów na naszej planecie. Warto wspomnieć, że figury te prezentują się szczególnie efektownie porą wieczorową, kiedy to są podświetlone, a poza tym, na Placu Massena znajduje się również bardzo charakterystyczna i chętnie fotografowana przez turystów Fontanna Słońca (fr. Fontaine du Soleil).

Place Masséna

Fontaine du Soleil

Plac Massena przecina bardzo reprezentacyjna i zadbana Promenada Paillon (fr. Promenade du Paillon), która została wybudowana na przepływającej obecnie pod nią rzece Paillon. Jest to miejsce, w którym mieszkańcy miasta chętnie spędzają swój czas wolny i w którym znajdziemy między innymi alejki spacerowe, dużo zieleni czy place zabaw dla dzieci. Jeśli idąc od Avenue Jean Médecin, skręcimy w promenadę w prawo, to bardzo szybko dostrzeżemy tzw. Łuk Veneta (fr. Arc de Venet), który odwzorowuje linię brzegową w Nicei – idąc zaś jeszcze kawałek dalej, dojdziemy zresztą właśnie do wybrzeża Morza Śródziemnego. Jeśli natomiast przy Placu Massena skręcimy w lewo, to wówczas najpierw miniemy szczególnie atrakcyjną dla najmłodszych fontannę zwaną Lustrem Wody (fr. Miroir d’eau), a następnie możemy kontynuować spacer promenadą, która wyznacza w tym miejscu północną granicę starego miasta i którą ostatecznie dojdziemy do kolejnego już ważnego placu w Nicei, jakim jest Plac Garibaldiego (o nim jednak kilka słów nieco później).

Arc de Venet

Miroir d’eau

Promenade du Paillon

Promenade du Paillon

Jeśli po przejściu przez Plac Massena zdecydujemy się jednak iść dalej prosto, to bardzo szybko dojdziemy do ciągnącej się bezpośrednio wzdłuż wybrzeża Promenady Anglików, gdzie możemy przespacerować się nadmorskim bulwarem lub spędzić czas w błogim lenistwie na nicejskiej plaży. Jeszcze inną bardzo dobrą opcją będzie odbicie w tym miejscu w bok i odkrycie uroków nicejskiego Starego Miasta.

 

STARE MIASTO I PLAC GARIBALDIEGO

Idąc od Placu Massena w kierunku Promenady Anglików i chcąc zwiedzić Stare Miasto (określane też jako Vieux Nice lub Vieille Ville), najlepiej będzie odbić w lewo w Rue Saint-François de Paule, gdzie raptem kilkadziesiąt metrów dalej czekać na Was będzie kościół św. Franciszka z Paoli (fr. Église Saint-François de Paule) oraz stojący naprzeciwko reprezentacyjny gmach Opery Nicejskiej (fr. Opéra de Nice).

Rue Saint-François de Paule

Église Saint-François de Paule

Église Saint-François de Paule

Opéra de Nice

Dalszy spacer doprowadzić nas powinien do Cours Saleya, czyli szerokiej ulicy, która ma w zasadzie formę podłużnego placu i która jest bardzo popularnym punktem spotkań, co oznacza, że przewija się przez nią naprawdę dużo ludzi, zarówno mieszkańców jak i turystów. W samym sercu placu znajduje się targowisko, na którym na poszczególnych straganach możecie zakupić kwiaty, produkty spożywcze, lokalne smakołyki oraz wiele innych mniej lub bardziej przydatnych rzeczy… Ponadto, jest tu też naprawdę wiele przeróżnych restauracji, więc wydaje się, że jest to dobry kierunek także dla wszystkich tych, którzy po prostu rozglądają się za czymś na obiad.

Cours Saleya

Cours Saleya

Przy samym placu znajduje się również kilka bardzo reprezentacyjnych obiektów, spośród których do najważniejszych należy z pewnością Pałac Książąt Sabaudii (fr. Palais des Ducs de Savoie) oraz stojąca tuż obok Kaplica Miłosierdzia (fr. Chapelle de la Miséricorde). W bezpośrednim pobliżu znajdziecie też jeszcze równie okazały Pałac Sprawiedliwości (fr. Palais de Justice), który jest gmachem sądu.

Palais des Ducs de Savoie

Chapelle de la Miséricorde

Palais de Justice

Cours Saleya stanowi południową granicę Starej Nicei – wejście w jej głąb pozwoli Wam przenieść się kilkaset lat wstecz i poczuć namiastkę atmosfery miasta sprzed wieków… Obszar ten zachował bowiem swój oryginalny historyczny charakter, a pośród wąskich i ciemnych uliczek oraz ciasno stojących jedna obok drugiej kamienic z pewnością dostrzeżecie wiele ciekawych zabytków, które po dziś dzień przypominają o bogatym dorobku tego regionu.

Vieux Nice

Wśród obiektów, na które warto tu zwrócić uwagę, należałoby wskazać między innymi tzw. Dom Adama i Ewy (fr. Maison d’Adam et Eve), na którego fasadzie widnieją płaskorzeźby właśnie tych dwóch biblijnych postaci, a także Kaplicę św. Rity (fr. Chapelle Ste. Rita).

Maison d’Adam et Eve

Chapelle Ste. Rita

Najważniejszym zabytkiem Starej Nicei pozostaje jednak bezapelacyjnie niezwykle okazała oraz bogato zdobiona Katedra św. Reparaty (fr. Cathédrale Sainte-Réparate), która jest XVII-wieczną świątynią poświęconą patronce miasta.

Cathédrale Sainte-Réparate

Cathédrale Sainte-Réparate

Uliczki nicejskiego Starego Miasta są tak klimatycznym miejscem, że warto po prostu przespacerować się nimi bez jakiegoś większego planu, a nawet trochę pośród nich pobłądzić. Kolejnym etapem naszej wycieczki powinien być natomiast bezsprzecznie Plac Garibaldiego (fr. Place Garibaldi), który jest kolejnym już bardzo charakterystycznym punktem Nicei. W samym jego sercu znajduje się pomnik Giuseppe Garibaldiego, a ponadto znajdziecie tu również Kaplicę Grobu Świętego (fr. Chapelle du Saint-Sépulcre), która jest miejscem o tyle ciekawym, że odbywają się tu między innymi msze w języku polskim. Jak już będziecie na Placu Garibaldiego, to koniecznie też przyjrzyjcie się otaczającym go kamienicom! Wszystkie ozdoby na tych budynkach, które do złudzenia wyglądają jakby były starannie rzeźbione długimi godzinami, są tak naprawdę jedynie namalowane na ścianach, co jest przykładem tzw. malarstwa iluzjonistycznego i robi naprawdę niesamowity efekt!

Place Garibaldi

Place Garibaldi

Place Garibaldi

 

WZGÓRZE ZAMKOWE

Z Placu Garibaldiego już tylko niedługi spacer dzieli nas od Wzgórza Zamkowego (fr. Colline du Château), czyli jednego z tych miejsc, które będąc w Nicei absolutnie trzeba zobaczyć! Ta wznosząca się na wysokość 92 m n.p.m. góra znajduje się w nadmorskiej części miasta i stanowi przy tym wschodnią granicę starej Nicei. Miejsce to jest o tyle atrakcyjne, że to właśnie stąd z tarasu widokowego usytuowanego praktycznie bezpośrednio nad Promenadą Anglików rozpościera najpiękniejsza panorama miasta i wybrzeża, na której tle z pewnością warto zrobić sobie pamiątkową fotografię!

Nicea

Nicea

Nicea

Nicea

Na wzgórzu znajdują się ponadto ruiny dawnej twierdzy oraz katedry, park, sztuczny wodospad na skarpie od strony Starego Miasta oraz dwa historyczne cmentarze. Na zamkową górę prowadzi co najmniej kilka dróg biegnących z różnych stron, więc można tu dojść także między innymi od strony starówki czy Placu Garibaldiego. Można też wejść tu schodami, które łączą taras widokowy z nadmorskim bulwarem, lub za pomocą zlokalizowanej tuż obok bezpłatnej windy.

 

PROMENADA ANGLIKÓW I STARY PORT

Jak już wcześniej wspomniałem, wzdłuż wybrzeża w Nicei ciągnie się reprezentacyjny nadmorski bulwar, który nazwany został Promenadą Anglików (fr. Promenade des Anglais). Ta mierząca 7 km długości aleja jest nie tylko popularną trasą spacerową oraz miejscem do uprawiania sportów i jazdy na rowerze, ale też ważnym szlakiem komunikacyjnym, którym dojść lub dojechać można chociażby na nicejskie lotnisko. Tutaj też znajdują się liczne hotele, a także organizowane są różne imprezy, które sprawiają, że miejsce to stale tętni życiem.

Bardzo popularną atrakcją Nicei jest też oczywiście plaża miejska, która również rozciąga się na długości kilku kilometrów. Tutaj jednak ważna uwaga! Tutejsza plaża nie jest bowiem piaszczysta, a kamienista, i bynajmniej nie są to małe kamyczki, a potężne kamienie. Jak udało mi się jednak zaobserwować, większość plażowiczów dawała sobie radę z chodzeniem po nich gołą stopą, choć dla mnie osobiście było to troszkę problematyczne, dlatego też na następny wyjazd do Chorwacji, gdzie również plaże są kamieniste, na pewno zaopatrzę się w specjalne buty, w których można przemieszczać się po kamieniach, także (a może przede wszystkim) tych pokrywających morskie dno. Do kupienia np. w Decathlonie już za 25 zł. Wybierając się na plażę pamiętajcie też koniecznie o zabraniu ze sobą wody, bo w sklepikach przy promenadzie znajdziecie ją po mocno zawyżonej cenie nawet 2.50 EUR za butelkę.

plaża miejska

Schodząc ze Wzgórza Zamkowego od strony wschodniej warto odwiedzić również Stary Port w Nicei (fr. Port de Nice Lympia), który nie jest może co prawda bardzo dużych rozmiarów, ale z pewnością jest to kolejne już w Nicei bardzo przyjemne miejsce na spacer.

Port de Nice Lympia

Jako ciekawostkę warto jeszcze wspomnieć, że w bezpośrednim sąsiedztwie portu znajduje się Bulwar Lecha Wałęsy (fr. Boulevard Lech Walesa). Były prezydent Polski został w ten sposób uhonorowany jako zdobywca pokojowej nagrody Nobla.

Boulevard Lech Walesa

 

CO WARTO ZJEŚĆ PODCZAS POBYTU W NICEI?

Standardowe pytanie, w końcu nie samymi zabytkami czy leżeniem na plaży człowiek żyje. Zwłaszcza że Nicea jest takim miejscem, które posiada co najmniej kilka charakterystycznych dla siebie potraw i na pewno będąc tu warto ich spróbować. I choć sam nie miałem okazji aż tak zagłębić się w tutejsze specjały, to na pewno trzeba powiedzieć, że do tych najbardziej typowych i najpopularniejszych należą z pewnością:

  • socca – gigantyczny cienki naleśnik smażony na wielkiej patelni, przyrządzany z mąki na bazie ciecierzycy, mocno obsypany pieprzem. Można go kupić np. na straganach ulicznych za mniej więcej 3 EUR i wówczas dostaniecie kilka odkrojonych kawałków podanych na białym papierze,
  • pissaladiere – ciasto z duszoną cebulą, z dodatkiem oliwek i anchois, również do zjedzenia zarówno w restauracjach jako przystawka jak i na ulicznym targu,
  • salade nicoise – sałatka nicejska, która może co prawda występować w różnych wariantach, ale co do zasady na pewno w niej znajdziecie tuńczyka, anchois, jaja na twardo, pomidory i warzywa
  • pan bagnat – kanapka, zazwyczaj sporych rozmiarów, w której znajdziecie… sałatkę nicejską…

Nicea jako miasto nadmorskie na pewno będzie również dobrym kierunkiem dla osób, które miałyby ochotę na rybę lub owoce morza. Co ciekawe, znajdziecie tu też naprawdę sporo restauracji specjalizujących się w kuchni włoskiej. Co do zasady, raczej nie będziecie mieli problemów ze znalezieniem odpowiadającego Wam miejsca na obiad, ponieważ różnego rodzaju lokali gastronomicznych jest tu naprawdę sporo, a ich prawdziwym zagłębiem jest chociażby Cours Saleya. W celu zjedzenia śniadania warto natomiast wybrać się do jednej z wielu działających tu piekarni – wszak być we Francji i nie zjeść bagietki lub croissanta, to chyba nie przystoi! Całkiem fajną piekarnię, co prawda nieco zatłoczoną, ale mającą stoliki na zewnątrz, znajdziecie chociażby przy Rue Saint-François de Paule, naprzeciwko kościoła św. Franciszka z Paoli.

CO WARTO ZJEŚĆ PODCZAS POBYTU W NICEI

CO WARTO ZJEŚĆ PODCZAS POBYTU W NICEI

CO WARTO ZJEŚĆ PODCZAS POBYTU W NICEI

 

CZY WARTO DO NICEI PRZYJECHAĆ I JAK ZAPLANOWAĆ SOBIE ZWIEDZANIE?

Na to pytanie odpowiedziałem w zasadzie już na początku tego tekstu. Zdecydowanie warto i co więcej, należałoby tu wspomnieć, że będzie to dobry kierunek zarówno na krótki wypad jak i na dłuższą wycieczkę. Jeśli interesuje nas tylko szybkie zobaczenie miasta i poleżenie chwilę na plaży, to wówczas wystarczy nam na to jeden, może dwa dni. Jeśli jednak zdecydujemy się na dłuższy pobyt, to wtedy warto też zobaczyć inne mniejsze, ale nie mniej ciekawe, miejscowości Lazurowego Wybrzeża, takie jak Antibes, Cannes, czy może nawet położone nieco dalej Saint-Tropez, Tulon lub Marsylię. Argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest z pewnością dość sprawnie działająca w tym regionie komunikacja publiczna, na którą składają się zarówno podmiejskie linie autobusowe, jak również linie kolejowe. Miejscem zdecydowanie wartym zobaczenia jest też oczywiście Księstwo Monako, do którego z Nicei dojedziemy pociągiem w 20 minut. Polecam!

Tak już wspomniałem wcześniej, Nicea to takie miejsce, gdzie włoski styl miesza się z francuską elegancją i dostojnością. I to właśnie dlatego zdecydowanie warto tu przyjechać, a co ważne, da się to zrobić stosunkowo niedużym kosztem. W moim przypadku zarówno lot na trasie Warszawa-Nicea, jak i powrót następnego dnia do Krakowa kosztowały jedynie po 64 zł, co biorąc pod uwagę gwarancję fantastycznej pogody i świetnie spędzonego czasu jest naprawdę niedużym, wręcz symbolicznym, wydatkiem.

Darek

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment