MALTA. Jak zaplanować zwiedzanie tego niewielkiego wyspiarskiego państwa na Morzu Śródziemnym?

Malta
Malta

Malta to niewielki wyspiarski kraj położony w basenie Morza Śródziemnego i mający powierzchnię mniejszą niż chociażby Warszawa. W skład tego małego państewka wchodzą trzy główne wyspy (Malta, Gozo i Comino), a także kilka mniejszych niezamieszkałych wysepek oraz większych skał wystających z wody. Malta uchodzi za miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, a kraj ten tworzy niesamowita mieszanka, na którą składają się między innymi: bardzo ciekawa architektura i liczne zabytki, bogata historia, małe i niezwykle klimatyczne średniowieczne miasteczka, doskonałe warunki do uprawiania aktywnego wypoczynku, przepiękne krajobrazy oraz znakomita słoneczna pogoda! Co więcej, Maltę można odwiedzić praktycznie o każdej porze roku, a biorąc pod uwagę jak niedużym kosztem dzięki tanim liniom lotniczym jesteście w stanie tu przylecieć, to z pewnością warto taką opcję rozważyć.

 

Malta na styku różnych kultur – krótki rys historyczny

Jednym z najważniejszych okresów w dziejach tego niewielkiego kraju był trwający tu ponad 250 lat pobyt zakonu joannitów określanych też mianem kawalerów maltańskich (pełna nazwa tego zakonu to: Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty). Przybyli tu oni w 1522 roku z Cypru, który został wówczas zajęty przez Turków, i przez kolejne lata bronili całej europejskiej cywilizacji chrześcijańskiej przed najazdami innowierców, czym zyskali sobie uznanie zachodniego świata. Z Malty zostali oni wygonieni dopiero przez Napoleona w 1786 roku, ale warto wiedzieć, że sam zakon istnieje jednak do dziś i obecnie zajmuje się on przede wszystkim pomocą humanitarną. Do dziś także pozostało na Malcie wiele zabytków i fortyfikacji obronnych z czasów joannitów i z pewnością warto je zobaczyć.

Kolejnym okresem, który w sposób istotny ukształtował współczesną tożsamość Malty, była również dominacja brytyjska, która trwała od 1813 roku i zakończyła się wcale nie tak dawno, gdyż dopiero w latach 60. XX wieku. Angielskie wpływy są tu silnie widoczne także dziś, a typowymi elementami życia codziennego na Malcie w dalszym ciągu są chociażby ruch lewostronny, angielskie gniazdka elektryczne, czerwone budki telefoniczne czy też zwyczaj spożywania typowych angielskich śniadań i picia popołudniowej herbaty. W powszechnym użyciu jest tutaj również język angielski stosowany wymiennie i na równi z językiem maltańskim.

Silny wpływ na historię i kulturę tego kraju niemal od zawsze miało też bardzo bliskie sąsiedztwo Włoch. Poza tym, tożsamość Malty była także niejednokrotnie kształtowana poprzez wpływy arabskie, francuskie czy nawet hiszpańskie. Wszystko to w efekcie sprawiło i dalej sprawia, że miejsce to jest obecnie naprawdę unikalną i wyjątkową mieszanką kulturową.

widok z bastionu św. Jana

Malta

 

Co warto zobaczyć podczas pobytu na Malcie?

Malta jest w mojej ocenie miejscem mającym swój niepowtarzalny urok i zdecydowanie wartym odwiedzenia. Na mnie zrobiła ona naprawdę ogromne wrażenie i polecam przyjechanie tu każdemu, kto będzie miał taką możliwość. Mimo że kraj ten jest naprawdę niewielkich rozmiarów, to charakteryzuje się on dużą różnorodnością i możecie go poznawać w naprawdę wielu różnych odsłonach. Bez względu na to, na jak długo tu przyjeżdżacie, to tak zaplanujcie swój wyjazd, aby móc przemieszczać się po całej wyspie i odwiedzać różne jej regiony. Maltę tworzy bowiem sieć niedużych ale za to dość licznych bardzo urokliwych miasteczek, które często różnią się między sobą i które w połączeniu z otaczającym je przepięknym krajobrazem naturalnym sprawią, że na pewno Wam się tu spodoba.

Poniżej prezentuję krótką charakterystykę poszczególnych regionów Malty:

Brama Miejska

Valletta

panorama Valletty

Valletta

Sliema

Sliema

  • Północne wybrzeże. Region mogący pochwalić się nie tylko równie dobrym zapleczem turystycznym, ale też licznymi atrakcjami, np. dla rodzin z dziećmi, oraz niezwykle atrakcyjnymi piaszczystymi plażami. Stąd też, z wybranych miejsc, będziecie mogli podziwiać krajobraz pobliskich wysp Gozo i Comino.
  • Południowe i wschodnie wybrzeże. Obszar uchodzący za najbardziej autentyczny i najmniej skażony turystyką na masową skalę, co jednak wcale nie oznacza, że nie ma tu żadnej bazy hotelowej. Region ten tworzą przede wszystkim spokojne wioski rybackie oraz bardzo urokliwe i klimatyczne zatoczki, a do najważniejszych atrakcji należą tu wapienne klify, słynna Błękitna Grota oraz dwie megalityczne świątynie.
  • Środkowa Malta. Region uchodzący za matecznik kultury i tradycji tego niewielkiego kraju. Tutaj życie toczy się nieco innym rytmem niż w ten, którego doświadczycie w nadmorskich bardziej turystycznych częściach wyspy. Najważniejszymi miejscowościami na tym obszarze jest niewielka średniowieczna Mdina (ZOBACZ) oraz położony tuż obok Rabat (ZOBACZ).
Brama Miejska

Mdina

Rabat

Rabat

Błękitna Laguna

Błękitna Laguna

 

Informacje praktyczne dotyczące zwiedzania Malty

W celu poruszania się po całej wyspie możecie oczywiście wynająć samochód (jest to możliwe chociażby na lotnisku), ale biorąc pod uwagę jak bardzo wąskie, kręte, zatłoczone i niebezpieczne bywają tu drogi oraz że obowiązuje tu ruch lewostronny, to lepszym pomysłem będzie korzystanie z transportu publicznego tworzonego przez sieć autobusów, którymi dojedziecie do nawet najbardziej odległych zakątków wyspy. Warto przy tym jednak pamiętać, że nie wszystkie miasta są ze sobą bezpośrednio połączone, co często oznacza konieczność przesiadek. Większość linii została tak zaprojektowana, że jednym z ich krańców jest dworzec autobusowy w Valletcie (zlokalizowany tuż obok Bramy Miejskiej), dlatego to właśnie stolica Malty (przystanek: Valletta) czy położona tuż obok Floriana (przystanek: Bombi) są bardzo wygodnymi punktami przesiadkowymi.

Cena jednorazowego przesiadkowego biletu komunikacji publicznej, który jest ważny przez 2 godziny, to 2 EUR w sezonie letnim (od połowy czerwca do połowy października) oraz 1.5 EUR w sezonie zimowym. Za jednorazowy bilet nocny zapłacicie 3 EUR, za karnet uprawniający do 12 przejazdów – 15 EUR, a za kartę TallinjaCard Explore ważną przez 7 dni – 21 EUR. Do autobusu zawsze należy wchodzić przednimi drzwiami i tam trzeba przytknąć do czytnika kartę miejską, kupić bilet jednorazowy u kierowcy lub pokazać prowadzącemu pojazd bilet zakupiony wcześniej. Warto też pamiętać, że na Malcie wszystkie przystanki autobusowe obowiązują jako „na żądanie”.

Co jeszcze trzeba wiedzieć, chcąc sprawnie poruszać się między poszczególnymi miastami? Na pewno dość szybko sami zauważycie, że autobusy na Malcie bywają naprawdę szalone – często przyjeżdżają mocno opóźnione (w zasadzie im dalej w trasie tym rozkład jazdy coraz bardziej staje się tylko formalnością), a czasami nie przyjeżdżają w ogóle. Ponadto, jeśli autobus jest już do końca zapełniony, a żaden z pasażerów nie planuje na danym przystanku wysiadać, to kierowca w ogóle się na nim nie zatrzyma, bez względu na to, czy ktoś chciałby wsiąść. Trasy autobusów często przejeżdżają przez bardzo wąskie i strome uliczki, a same drogi na Malcie bywają dość mocno zatłoczone, dlatego też w sumie się nie dziwię, że transport publiczny nie zawsze jest tutaj punktualny. Poza tym, poszczególne linie autobusowe mają dosyć często przystanki, co z kolei sprawia, że pokonanie z pozoru niedużej kilkukilometrowej trasy może potrwać nawet godzinę, a podróż z Valletty na południowe krańce wyspy – nawet dwie godziny. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo tych niedogodności komunikacja publiczna na Malcie jest bardzo wygodnym sposobem na przemierzanie tego kraju i z pewnością warto z niej korzystać.

Autobusem dojedziecie też z i na lotnisko, które położone jest około 6 km od Valletty w miejscowości Luqa, a najszybsze połączenie między portem lotniczym a różnymi częściami wyspy zapewniają linie, których numery zaczynają się od „X” – są to linie przyspieszone, które zatrzymują się jedynie na wybranych najważniejszych przystankach (niestety jeżdżą z dość małą częstotliwością). Przystanek: Airport znajduje się przy samym wyjściu z terminala lotniska i bez problemu go dostrzeżecie, a około 300 metrów dalej (przy rondzie i restauracji McDonald’s) zlokalizowany jest przystanek: Cintra, z którego również odjeżdża kilka linii kursujących chociażby do stolicy Malty (linie 71, 72, 73).

Sliema

port Marsamxett

Jeśli chodzi o przemieszczanie się w obrębie całego kraju, to ciekawym rozwiązaniem może być również skorzystanie z transportu wodnego. Promy pasażerskie łączą bowiem różne nadmorskie miejscowości na Malcie, a dotrzecie nimi między innymi z Valletty do położonej nieopodal Sliemy, bądź też do tzw. Trzech Miast. Wielki prom pasażersko-samochodowy łączy też miejscowość Ċirkewwa z wyspą Gozo, a wiele firm prywatnych oferuje ponadto transport, np. na wyspę Comino. Chcąc zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje Malty w stosunkowo niedługim czasie możecie ponadto skorzystać z oferty specjalnych piętrowych autobusów turystycznych Hop-On i Hop-Off, które są co prawda znacznie droższe od standardowych środków transportu zbiorowego, ale umożliwią Wam dotarcie do różnych miejsc w obrębie wyspy w stosunkowo niedługim czasie.

 

Malta od strony kulinarnej

Pobyt na Malcie, powinien być dla Was dobrą okazją do spróbowania lokalnej kuchni, a ta jest unikatową mieszkanką, na którą składają się elementy angielskie, arabskie, sycylijskie czy nawet francuskie.

Jeśli chodzi o przekąski, to na pewno na uwagę zasługują tu dostępne w sklepikach niemal na każdym rogu pastizzi, które są sporządzane z ciasta francuskiego nadziewanego, np. serem ricotta, groszkiem, kurczakiem czy we współczesnej wersji nawet nutellą. Cena jednej sztuki tego przysmaku oscyluje z reguły w granicach 0,30 – 0,60 EUR.

Innym przysmakiem na Malcie, nieco bardziej pożywnym, jest natomiast ftira, która jest niczym innym jak dobrze wypieczonym tradycyjnym okrągłym chlebem z dziurką w środku, który po przekrojeniu smaruje się oliwą i pastą pomidorową oraz wypełnia dodatkami takimi jak tuńczyk, anchois czy liczne warzywa.

Typowo maltańskim daniem głównym jest z kolei fenek, czyli królik, którego przyrządza się np. w wersji gotowanej, duszonej czy smażonej. Charakterystycznymi daniami kuchni lokalnej są również chociażby timpana (zapiekanka makaronowa z mięsem i warzywami), braġjoli (bitki wołowe z nadzieniem z mięsa mielonego wieprzowego z dodatkami) czy ravjul (ravioli z maltańskim serem ricotta). Ponadto, je się tu także różnego rodzaju zupy, a bardzo powszechne są również wszelkiego rodzaju dania kuchni włoskiej oraz typowo angielskie sycące english breakfast.

fenek

fenek

Jeśli zaś mowa o napojach, to oprócz lokalnych win kosztujących z reguły raptem kilka euro oraz lokalnego piwa Cisk, warto też spróbować słynnej Kinnie, która jest w pewnym sensie tutejszą wersją coca-coli o lekko goryczkowym pomarańczowym smaku.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *