RABAT. Czy warto odwiedzić to niewielkie miasteczko w centralnej części Malty?

(termin podróży: 05.12.2019)

Tuż obok Mdiny (którą opisywałem dla Was w poprzednim wpisie na blogu) znajduje się Rabat – miasteczko co prawda mniej popularne, ale nie mniej ciekawe i zdecydowanie warte odwiedzenia. Niegdyś Rabat stanowił przedmieścia Mdiny, a dziś funkcjonując jako odrębne miasto jest bardzo dobrym kierunkiem dla wszystkich tych, którzy cenią sobie ciszę i spokój, a ponadto chcieliby móc podejrzeć małomiasteczkową atmosferą życia codziennego na Malcie z dala od natłoku turystów. W Rabacie znajduje się też co najmniej kilka zabytków, na które również warto zwrócić uwagę.

Jak już wspominałem w poprzednim wpisie, chcąc dojechać do Mdiny autobusem komunikacji publicznej wysiadacie na przystanku: Rabat, który zlokalizowany jest pomiędzy sąsiadującymi ze sobą właśnie Mdiną i Rabatem. Planując zwiedzanie pierwszej z tych miejscowości, warto też poświęcić około godzinki na to, aby przespacerować się uliczkami Rabatu. W tak krótkim czasie zdążycie pobieżnie poznać to nieduże miasto i zdąży się ono Wam spodobać.

 

Zobacz również:

VALLETTA. Najważniejsze zabytki stolicy Malty oraz wskazówki dotyczące zwiedzania całej wyspy

MDINA. Krótki przewodnik po dawnej stolicy Malty

 

Więcej czasu będziecie musieli tu natomiast spędzić, jeśli zdecyduje się na wejście do jednego z kilku działających tu muzeów. A wśród ciekawych miejsc w Rabacie, o których warto wspomnieć i które warto zobaczyć, znajdują się przede wszystkim:

  • Dom Rzymski – niewielkie muzeum działające przy ruinach dawnej willi rzymskiej rodziny arystokratycznej z I wieku. Ekspozycja muzealna prezentuje różne aspekty życia codziennego w Imperium Rzymskim, a oglądać tu można również zachowane do dziś starożytne mozaiki podłogowe;
  • Kościół św. Pawła oraz Kościół św. Publiusza – dwie odrębne świątynie, które łączy wspólna fasada. Kościół św. Pawła został przebudowany w stylu barokowym w połowie XVII wieku i to właśnie wtedy został do niego włączony Kościół św. Publiusza. Patrząc na budynek świątyni od frontu widzimy trzy wejścia – środkowe drzwi prowadzą do Kościoła św. Pawła, drzwi po prawej stronie prowadzą do Kościoła św. Publiusza, a drzwi po lewej stronie zostały zamontowane jedynie dla zachowania ładu kompozycji;
  • Grota św. Pawła – jedno z najważniejszych miejsc kultu na całej wyspie. To właśnie tutaj przez trzy miesiące po rozbiciu statku miał mieszkać i szerzyć wiarę chrześcijańską św. Paweł, a obecnie miejsce to uchodzi za posiadające właściwości lecznicze;
  • Katakumby św. Pawła – późnorzymski cmentarz podziemny pochodzący z II-IV wieku, a obecnie najstarsze świadectwo obecności chrześcijan na Malcie;
  • Katakumby św. Agaty – drugie bardzo ważne wczesnochrześcijańskie miejsce pochówku na Malcie. W katakumbach do dziś częściowo zachowały się gotyckie i renesansowe freski przedstawiające różne sceny z życia św. Agaty.

Rabat często nazywany jest kolebką chrześcijaństwa na Malcie, a opisane powyżej miejsca do dziś są ważnymi symbolami wiary mieszkańców tego kraju. Warto zresztą wspomnieć, że Malta jest jednym z pierwszych krajów, które w ogóle przyjęły chrześcijaństwo, a centralne regiony tego niewielkiego państwa uchodzą za matecznik jego kultury i tradycji. I także z tego powodu gorąco zachęcam Was do tego, aby tu przyjechać.

Poniżej prezentuję Wam kilka zdjęć, które zrobiłem podczas mojej krótkiej wizyty w Rabacie. Polecam Wam również inne teksty na blogu, w których opisuję inne równie ciekawe miejsca na Malcie.

 

Rabat

Rabat

Rabat

Rabat

Rabat

Rabat

Rabat

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *