KRYNICA MORSKA. Wakacyjny kurort na Mierzei Wiślanej. Przewodnik po najciekawszych atrakcjach

Krynica Morska
Krynica Morska

Krynica Morska to jedno z najmniejszych pod względem liczby ludności polskich miast, które na stałe zamieszkuje raptem niespełna 1500 osób. Miejscowość ta cechuje się bardzo malowniczym położeniem pomiędzy wodami Zatoki Gdańskiej oraz Zalewem Wiślanym i rokrocznie w sezonie letnim zmienia się ona w bardzo popularny wakacyjny kurort, który przyciąga dziesiątki tysięcy turystów spragnionych kąpieli słonecznych i nadmorskiego wypoczynku. Na przyjezdnych czekają tu nie tylko kilometry pięknych piaszczystych plaż, ale też możliwość bliskiego kontaktu z naturą oraz wiele ciekawych atrakcji i innych miejsc wartych zobaczenia.

 

PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT MIASTA. WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE DOJAZDU

Krynica Morska jest położona na terenie województwa pomorskiego, w powiecie nowodworskim. Prawa miejskie otrzymała ona w 1991 roku, kiedy to wraz z położonymi tuż obok Przebrnem i Piaskami została wyodrębniona z gminy Sztutowo i utworzyła odrębną gminę – aktualnie najmniejszą pod względem liczby ludności w całej Polsce. Miasto to położone jest w obrębie Mierzei Wiślanej, czyli wąskiego pasu terenu oddzielającego Zatokę Gdańską od Zalewu Wiślanego i Żuław Wiślanych, i w najszerszym miejscu ma ono raptem 2 kilometry szerokości. Krynica w całości jest położona na terenie parku krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” i jest to miejsce stosunkowo spokojne oraz pozwalające wypocząć z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Dzięki swojemu specyficznemu położeniu Krynica Morska oddalona jest od innych większych miejscowości, a jeśli chodzi o transport drogowy, to dojechać tu można jedynie drogą wojewódzką nr 501 prowadzącą z Gdańska przez Mikoszewo, Jantar, Stegnę, Sztutowo i Kąty Rybackie. Krynica jest aktualnie najdalej wysuniętym znaczącym skupiskiem ludności w obrębie polskiej części Mierzei Wiślanej, a jeszcze dalej na wschód od centrum miejscowości znajdują się już tylko niewielkie Piaski (pozostające obecnie w granicach administracyjnych miasta) oraz granica Polski z Rosją.

Do Krynicy Morskiej dotrzeć można oczywiście własnym samochodem, ale do Waszej dyspozycji pozostają również liczne połączenia autobusowe (np. Flixbus), łączące zlokalizowany w centrum tej nadmorskiej miejscowości dworzec autobusowy chociażby z Warszawą czy innymi dużymi miastami. Na trasie Gdańsk – Krynica Morska regularne kursy wykonuje także lokalna linia autobusowa nr 870, która działa w strukturach PKS Gdańsk i która jest świetnym środkiem transportu, jeśli chodzi o przemieszczanie się wzdłuż całej Mierzei Wiślanej.

Ponadto, jeśli planujecie urlop w Krynicy Morskiej, to tak zaplanujcie sobie wypoczynek, aby odwiedzić też inne ciekawe miejscowości położone na Mierzei Wiślanej. Zdecydowanie warte zobaczenia są tu między innymi:

 

GŁÓWNE ATRAKCJE KRYNICY MORSKIEJ

1. Piaszczyste plaże nad Zatoką Gdańską

Najważniejszą atrakcją Krynicy Morskiej są bez wątpienia piękne piaszczyste plaże, które rozciągają się wzdłuż wybrzeża Zatoki Gdańskiej na długości kilkunastu kilometrów. Miejsce to z pewnością spełni oczekiwania każdego, kto stawia przede wszystkim na kąpiele w morzu oraz zdobywanie upragnionej opalenizny, a rozczarowane nie powinny stąd wyjechać także rodziny z dziećmi, gdyż w ścisłym centrum miasta funkcjonuje tu również kąpielisko strzeżone.

plaża w Krynicy Morskiej

 

2. Port morski na Zalewie Wiślanym

Ważnym punktem na turystycznej mapie miasta jest port morski nad Zalewem Wiślanym, który składa się z dwóch położonych nieopodal siebie niezależnych przystani: rybackiej oraz jachtowo-pasażerskiej. Zwłaszcza ta druga jest miejscem szczególnie istotnym dla wszystkich urlopowiczów, gdyż to właśnie tutaj cumują między innymi statki Żeglugi Gdańskiej oraz jednostki prywatne, które w sezonie wakacyjnym wyruszają w rejsy do Fromborka czy Tolkmicka oraz w rejsy po Zalewie Wiślanym. Z opcji takiego rejsu z pewnością warto skorzystać i będzie to świetne uzupełnienie Waszej wizyty w Krynicy Morskiej. Bilety na konkretny rejs w danym dniu kupuje się na miejscu w kasie, a to czy dany kurs w ogóle się odbędzie zależy oczywiście od warunków pogodowych.

przystań rybacka

przystań jachtowo-pasażerska

statek wyruszający w rejs po Zalewie Wiślanym

Zalew Wiślany

 

3. Latarnia morska

Najbardziej charakterystycznym punktem na mapie miasta oraz jego największym symbolem jest latarnia morska, będąca obecnie jednym z siedemnastu tego typu obiektów na polskim wybrzeżu oraz jedynym położonym na Mierzei Wiślanej. Latarnia została uruchomiona w 1951 roku i stanęła ona na miejscu swojej poprzedniczki z końca XIX wieku zniszczonej przez Niemców sześć lat wcześniej. Ma ona wysokość 27 m, charakterystyczną czerwoną barwę oraz stożkowy kształt. W okresie od maja do września latarnia jest udostępniana dla zwiedzających, a z tarasu umieszczonego na jej szczycie rozciąga się piękny widok na wody Zatoki Gdańskiej oraz Zalewu Wiślanego. Bilet wstępu kosztuje 6 PLN, a samo wejście jest możliwe dla osób powyżej 4. roku życia.

latarnia morska w Krynicy Morskiej

 

4. Cmentarz Żołnierzy Radzieckich

Tuż obok latarni znajduje się Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, w którym na powierzchni 312 mkw. w 42 zbiorowych mogiłach spoczywa 240 żołnierzy radzieckich poległych na terenie miasta. Budowę tego obiektu zakończono w 1951 roku, a w jego centralnym punkcie stoi wysoki na ponad 4 m pomnik żołnierza radzieckiego. Na cokole monumentu widnieje napis „Chwała bohaterom Armii Radzieckiej”, a na czarnej granitowej płycie u podstawy pomnika zamieszczono tekst „Bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej poległym w walce o oswobodzenie ziemi elbląskiej społeczeństwo powiatu elbląskiego”.

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich

 

5. Zabytkowy kościół i ulica Teleexpressu

Spacerując ulicami Krynicy Morskiej, z pewnością warto zwrócić uwagę na dumnie prezentujące się liczne drewniane domy i wille pochodzące z XIX oraz z początku XX wieku. Spośród zabytkowych obiektów na terenie miasta należy też wspomnieć o niewielkim Kościele św. Piotra Apostoła i św. Franciszka z Asyżu, który został wybudowany w latach 1938-1939.

W centrum Krynicy znajduje się również ulica Teleexpressu, która jest jedyną w Polsce ulicą z nazwą pochodzącą od audycji telewizyjnej. Warto wspomnieć, że uroczyste otwarcie tej trasy nastąpiło w dniu 5 lipca 2003 roku o godz. 17 właśnie podczas Teleexpressu nadawanego specjalnie na tę okazję z tego miejsca.

Kościół św. Piotra Apostoła i św. Franciszka z Asyżu

 

6. Pomnik Pierwszych Osadników

Innym ciekawym miejscem na mapie miasta jest także Pomnik Pierwszych Osadników, który stoi na niewielkim placu w pobliżu ulic Gdańskiej i Turystycznej i który upamiętnia społeczność przybyłą na ten obszar już po zakończeniu II wojny światowej. Pomnik przedstawia postać rybaka wyciągającego sieć pełną ryb, a u podstawy tego monumentu widnieje napis „To nie sztorm na morzu, ale wiatr historii rzucił nas w te strony”.

Pomnik Pierwszych Osadników

 

7. Park krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”

Będąc w Krynicy, zdecydowanie warto też zwrócić uwagę na szczególne walory przyrodnicze tego terenu. Jak już zostało wcześniej wspomniane, miasto w całości jest położone na terenie parku krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”, a w obrębie rosnącego tu lasu sosnowego znajdziecie wiele wyodrębnionych ścieżek sprzyjających spacerom oraz pozwalających na oddalenie się od innych urlopowiczów i znalezienie chwili wytchnienia. Jest to również doskonałe miejsce na wycieczkę rowerową, zwłaszcza że oddana do użytku została tu przebiegająca przez las równolegle do wybrzeża Zatoki Gdańskiej trasa rowerowa, która łączy centrum Krynicy Morskiej z położonymi kilka kilometrów na wschód Piaskami i granicą polsko-rosyjską.

Ponadto, w centralnej części miasta, tuż obok Urzędu Miejskiego, znajduje się użytek ekologiczny „Krynicki Starodrzew”, który został utworzony w 2012 roku na powierzchni 1 ha oraz w którym znajdują się różne gatunki drzew i innych roślin oraz zwierząt chronionych. Na obszarze tym wytyczono ścieżkę spacerową z tablicami edukacyjnymi, a na samym początku tej ścieżki rośnie dąb „Benek”, który jest pomnikiem przyrody i który został tu posadzony w 1959 roku jako uczczenie rocznicy 1000-lecia państwa polskiego.

Jeszcze inną formą ochrony przyrody na terenie miasta jest wydzielony w jego zachodniej części (w dzielnicy Przebrno) rezerwat „Buki Mierzei Wiślanej”, mający powierzchnię 7 ha.

 

8. Wielbłądzi Garb i Góra Pirata

Jedną z najciekawszych atrakcji Krynicy Morskiej są również porośnięte lasem piaszczyste wydmy, będące obecnie znakomitym punktem widokowym na wody Zatoki Gdańskiej oraz Zalewu Wiślanego. Warto wspomnieć, że cała Mierzeja Wiślana jest właśnie niczym innym jak piaszczystym wałem wydmowym, który niegdyś powstał na skutek odkładania się piaszczystego materiału na dnie morza i później jego wypiętrzenia się ponad powierzchnię wody, a obecnie do najwyższych wzniesień na tym obszarze należą:

  • Wielbłądzi Garb – ma wysokość 49,5 m n.p.m. i jest tym samym najwyższą stałą wydmą nie tylko na Mierzei Wiślanej czy nawet w całej Polsce, ale też w całej Europie. Znajduje się on około 2 km na wschód od centrum Krynicy i cieszy się dużą popularnością wśród turystów,
  • Góra Pirata – ma wysokość 40 m n.p.m. i jest drugim najwyższym szczytem na Mierzei Wiślanej. Znajduje się ona nieco dalej, około 6 km od centrum Krynicy, i nie jest tak tłumnie odwiedzana, mimo że rozciąga się z niej nieco lepszy widok (mniej przysłonięty koronami drzew).

Oba te wzniesienia są położone nieopodal drogi prowadzącej z Krynicy w kierunku Piasków. Najlepiej jest tu dojść pieszo lub dojechać własnym samochodem, a w tym drugim przypadku samochód należy zostawić na wydzielonej części pobocza, gdyż nie ma tu zorganizowanego parkingu. Na obu wzniesieniach zostały postawione niewielkie drewniane wieże widokowe, które ułatwiają podziwianie panoramy okolicy.

 

9. Piaski i granica z Rosją

Jeśli do Krynicy Morskiej przyjeżdżacie na dłużej, to wybierzcie się również do wspomnianych już wcześniej Piasków, które są niewielką wioską zamieszkałą przez raptem ok. 200 osób i które położone są ok. 11 km na wschód od centrum miasta. Ta bardzo spokojna i niezbyt tłoczna osada jest najbardziej oddalonym skupiskiem ludzkim po polskiej stronie Mierzei Wiślanej i będzie ona doskonałym kierunkiem dla wszystkich tych, którzy szukają miejsc położonych na uboczu, z dala od popularnych turystycznych atrakcji. Miejsce to do dziś zachowało swój dziewiczy charakter i nie znajdziecie tu ani tłumów urlopowiczów ani też nawet żadnych dużych ośrodków wypoczynkowych (które ustępują miejsca niewielkim pensjonatom i prywatnym kwaterom).

3 km za Piaskami znajduje się granica Polski z Rosją, będąca jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej oraz NATO. Jest ona oczywiście pilnie strzeżona i nie ma możliwości jej przekroczenia, ale warto ją zobaczyć chociażby dlatego, że prowadzi do niej droga w ramach wspomnianego już wcześniej szlaku rowerowego wzdłuż Mierzei Wiślanej.

Więcej informacji praktycznych oraz wskazówek dotyczących zwiedzania Piasków i granicy polsko-rosyjskiej znajdziecie w osobnym artykule na blogu (ZOBACZ).

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Paweł Gios pisze:

    Krynica Morska to jedno z moich ulubionych miejsc, do których lubię wracać 🙂 Malownicze i zawsze pełne życia – takie mam odczucia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *