KAZIMIERZ DOLNY. Malowniczo położone miasteczko nad Wisłą. Plan zwiedzania

Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny nazywany też Kazimierzem nad Wisłą jest jednym z najbardziej urokliwych i najpiękniej położonych miejsc w całej Polsce. To nieduże usytuowane pośród wzgórz nad brzegiem rzeki miasteczko zalicza się do najciekawszych ośrodków turystycznych w całym naszym kraju, a uwagę odwiedzających przykuwają tu nie tylko niezwykle malownicze krajobrazy, ale też liczne zabytki oraz wiele innych atrakcji. Miejsce to wyróżnia się także swoją małomiasteczkową wielokulturową atmosferą, a sam Kazimierz gości również przybywających tu tłumnie artystów oraz różnorodne wydarzenia kulturalne.

 

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PRZYJAZDU

Kazimierz Dolny jest położony w województwie lubelskim (nieco ponad 50 km od Lublina), na terenie powiatu puławskiego. Najłatwiej jest tu dojechać oczywiście własnym samochodem lub ewentualnie rowerem, o ile podróżujecie z innych pobliskich miejscowości w regionie. Wygodną opcją transportu jest również skorzystanie z oferty jednego z co najmniej kilku prywatnych przewoźników autobusowych, którzy wykonują bezpośrednie kursy do Kazimierza z różnych polskich miast, a bardzo korzystnym rozwiązaniem może być ponadto dojechanie, np. pociągiem, do Puław i tam złapanie miejskiego autobusu linii 12, który także dowiezie Was do celu.

Podróżując z Nałęczowa, Lublina, Puław czy Warszawy wjedźcie do miasta od strony al. Kazimierza Wielkiego, która przebiega wzdłuż koryta rzeki i która przechodząc dalej w ul. dr. Tyszkiewicza oraz ul. Witkiewicza prowadzi aż do Starego Rynku. Jeszcze przed wjazdem na teren kazimierskiej starówki znajduje się tu kilka strzeżonych płatnych parkingów, gdzie możecie zostawić samochód, by dalej już na własnych nogach dotrzeć do najważniejszych i najciekawszych zabytków i atrakcji tego urokliwego miasteczka.

Współcześnie mimo że Kazimierz jest naprawdę niewielką miejscowością zamieszkałą przez mniej niż 3 tysiące osób, to jak sami na pewno dość szybko zauważycie, miasto to potrafi wciągnąć i dlatego też warto tu przyjechać co najmniej na cały jeden dzień, a najlepiej na pełny weekend. Nie oznacza to jednak oczywiście, że nawet w kilka godzin miejsce to nie zdąży się Wam spodobać.

Jeśli planujecie zwiedzanie województwa lubelskiego, to zajrzyjcie również do tekstu, w którym opisane zostały najważniejsze zabytki Lublina, czyli stolicy tego regionu. Także ten wpis powinien być dla Was dawką inspiracji oraz źródłem wielu praktycznych wskazówek (ZOBACZ).

 

CO WARTO ZOBACZYĆ W KAZIMIERZU DOLNYM?

1. BRZEG WISŁY I PRZYSTAŃ ŻEGLUGI PASAŻERSKIEJ

Skoro to Wisła jest jednym z największych walorów przyrodniczych miasta i regionu, to także jej nabrzeże stało się obecnie miejscem bardzo atrakcyjnym i popularnym z punktu widzenia mieszkańców oraz turystów. Bulwar nadwiślany funkcjonuje jako trasa spacerowa, z której podziwiać można okoliczny krajobraz, a miejscem wartym uwagi jest tutaj również niewielka przystań żeglugi pasażerskiej, skąd w sezonie letnim wypływają statki w rejsy po okolicy. W ofercie kazimierskiej żeglugi znajdują się:

  • godzinne rejsy po Wiśle umożliwiające poznawanie okolic miasta z perspektywy rzeki,
  • przeprawy wodne do zlokalizowanego na przeciwległym brzegu Janowca, gdzie na turystów czekają malowniczo położone ruiny zamku.

Jeśli przybywacie do Kazimierza na trochę dłużej niż tylko kilka godzin, to z oferty tej na pewno warto skorzystać, zwłaszcza że może to być zarówno dobry początek jak również świetne zwieńczenie pobytu w tym mieście. Szczegółowe informacje na temat godzin rejsów oraz cen biletów znajdziecie na miejscu w kasie.

Wisła

 

2. STARY RYNEK

Brukowany rynek stanowi serce Kazimierza Dolnego i jest to naprawdę bardzo urokliwe miejsce, w którym można poczuć autentyczną atmosferę tego niedużego miasteczka. W centralnym punkcie rynku znajduje się zabytkowa studnia miejska wyróżniająca się swoim charakterystycznym drewnianym zadaszeniem. Dokoła placu zachowała się z kolei zabytkowa zabudowa, spośród której tą najbardziej znaną są bliźniacze Kamienice pod św. Mikołajem i św. Krzysztofem. Te dwa przylegające do siebie obiekty zostały ukończone w 1615 roku i aktualnie uchodzą one za jedne z najznamienitszych przykładów polskiej architektury doby renesansu.

Kilka ciekawych kamienic znajduje się również nieopodal rynku, między innymi przy ul. Senatorskiej. Spośród nich najciekawszą jest z pewnością Kamienica Celejowska. W ścisłym centrum Kazimierza swoją działalność prowadzi też całkiem sporo lokali gastronomicznych, a w południowej części rynku możecie wstąpić ponadto do punktu informacji turystycznej.

Stary Rynek

Stary Rynek

Kamienice pod św. Mikołajem i św. Krzysztofem

Kamienica Celejowska

 

3. KOŚCIÓŁ FARNY

Tuż obok rynku i nieco ponad nim wznosi się Kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła, będący najstarszą świątynią katolicką w całym mieście. Sam obiekt ufundowany został już w I połowie XIV wieku, ale swój aktualny renesansowy wygląd zawdzięcza on przebudowie, która miała miejsce w latach 1610-1613. Kościół można oczywiście zwiedzać, a warto o tyle, że to właśnie tutaj znajdują się między innymi najstarsze w Polsce organy pochodzące z 1620 roku. Odwiedzając świątynię należy oczywiście pamiętać o podstawowych zasadach zachowywania się w miejscach kultu religijnego, tj. o zachowaniu ciszy, wyciszeniu telefonów komórkowych, noszeniu odpowiedniego stroju i nie zwiedzaniu obiektu w czasie nabożeństw.

Kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła

Kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła

 

4. GÓRA ZAMKOWA

Ruiny zamku wznoszące się ponad miastem są jednym z jego największych symboli. Pierwsza budowla obronna powstała tu już w XIV wieku w czasach Kazimierza Wielkiego, a w kolejnych okresach była rozbudowywana, by ostatecznie podczas potopu szwedzkiego zostać zrabowana i spalona. Od tego czasu zamkowi nie przywrócono już dawnej świetności, a obecnie z tych udostępnionych do zwiedzania ruin rozciąga się malownicza panorama okolicy. Jeszcze pełniejszy krajobraz ujrzycie natomiast z usytuowanej jeszcze wyżej i nieco dalej baszty strażniczej, która pochodzi z końca XIII wieku i która jest jednym z najstarszych przykładów murowanej architektury obronnej w całej Polsce. Do obu obiektów doprowadzi Was krótki spacer z kazimierskiego rynku, a ich zwiedzanie umożliwia wspólny bilet, który kosztuje 7 zł i który możecie nabyć w kasie ruin zamku (trzeba ponownie okazać go do kontroli przy wejściu na basztę).

ruiny zamku

ruiny zamku

ruiny zamku

widok z Góry Zamkowej

baszta strażnicza

widok z Góry Zamkowej

 

5. GÓRA TRZECH KRZYŻY

Ważnym symbolem Kazimierza Dolnego jest także Góra Trzech Krzyży, której główną cechą charakterystyczną są wznoszące się na jej szczycie trzy krzyże upamiętniające ofiary epidemii cholery z 1708 roku. Na górę prowadzi kilka wytyczonych ścieżek, które nie są co prawda szczególnie wymagające, ale w zależności od pogody mogą bywać nieco śliskie, dlatego podczas spaceru warto uważać. To właśnie z tej góry rozciąga się najpiękniejszy krajobraz miasta i zdecydowanie warto go zobaczyć, zwłaszcza że sam bilet uprawniający do wejścia na szczyt kosztuje symboliczne 4 zł.

widok z Góry Trzech Krzyży

widok z Góry Trzech Krzyży

 

6. KLASZTOR FRANCISZKANÓW

Oprócz kościoła farnego, drugim ważnym obiektem religijnym w Kazimierzu jest znajdujący się nieco na południowy zachód od rynku Klasztor Ojców Franciszkanów Reformatorów wraz z Sanktuarium pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Pierwotnie kościół w tym miejscu został zbudowany w II połowie XVI wieku, jednak potem został on rozbudowany już po sprowadzeniu zakonników do miasta. Klasztor znajduje się na niewielkim wzniesieniu, otoczony jest kamiennym murem i prowadzą do niego pokryte zadaszeniem dębowe schody. Z terenu klasztoru można z góry spojrzeć na miasto od strony przeciwnej niż z Góry Zamkowej lub Góry Trzech Krzyży.

Klasztor Ojców Franciszkanów Reformatorów

widok na miasto oraz Górę Zamkową i Górę Trzech Krzyży

 

7. WĄWOZY LESSOWE

Kazimierz Dolny i okolice ścisłego centrum miasta to także świetne miejsce dla bardziej aktywnych form spędzania czasu. Jak już wiecie, Kazimierz cechuje się bardzo urokliwym położeniem, a głównymi wyróżnikami tutejszego krajobrazu są nie tylko koryto Wisły i wzniesienia, z których rozpościerają się malownicze panoramy, ale też niesamowite i naprawdę fascynujące wąwozy lessowe, których dosyć gęsta sieć otacza miasto. Co ciekawe, niektóre z tych wąwozów znajdują się zaledwie kilkadziesiąt lub kilkaset metrów od kazimierskiego rynku i także z tego powodu są one świetnym miejscem na krótszy bądź dłuższy spacer oraz pozwalają na odrobinę wytchnienia, np. w upalne dni. Najbliżej Starego Rynku znajduje się Wąwóz Plebanka, a spośród innych tego typu miejsc można wskazać jeszcze chociażby Wąwóz Głęboczyzna, Wąwóz Małachowskiego, Wąwóz Chałajowy Dół czy Wąwóz Kwaskowa Góra.

wąwóz Plebanka

Zdecydowanie najpiękniejszy jest jednak Wąwóz Korzeniowy Dół, który jest też najczęściej odwiedzany i naprawdę nie sposób się temu dziwić. Sławę temu miejscu nadają wystające z podłoża i wijące się na ścianach wąwozu grube i poskręcane korzenie drzew. Sam wąwóz w niektórych fragmentach ma wysokość nawet kilku metrów, a spacer nim potrafi zrobić naprawdę ogromne wrażenie. Korzeniowy Dół znajduje się nieco dalej od ścisłego centrum miasta, a dojście tam piechotą nie powinno Wam zająć dłużej niż pół godziny. Dojechać tu można również własnym samochodem, a tuż obok wąwozu znajduje się niewielki płatny parking.

wąwóz Korzeniowy Dół

wąwóz Korzeniowy Dół

 

Z CZEGO SŁYNIE KAZIMIERZ DOLNY?

Najsłynniejszą legendą związaną z Kazimierzem Dolnym jest legenda o kazimierskim kogucie. Opowiada ona o diable, który dawno temu przelatywał nad okolicą i tak mu się tu spodobało, że zdecydował osiedlić się w jamie pobliskiego wąwozu. Pewnego razu w mieście zobaczył pięknego dorodnego koguta i postanowił go zjeść, a jako że ptak był naprawdę świetny w smaku, to od tej pory diabeł żywił się już tylko kogutami, które znalazły się tym samym w wielkim niebezpieczeństwie. Ostatni z kogutów chciał jednak przechytrzyć diabła i schował się przed nim we wcześniej przygotowanej kryjówce. Poszukiwania koguta trwały na tyle długo, że w tym czasie miejscowi zakonnicy zdążyli poświęcić diabelską grotę, a sam diabeł po powrocie do swojej jamy tak bardzo przestraszył się wody święconej, że postanowił uciekać, gdzie pieprz rośnie. Na pamiątkę tego wydarzenia zaczęto w Kazimierzu wypiekać koguty z ciasta drożdżowego, a wypieki te można tu kupić także dziś i z pewnością będzie to świetna pamiątka z pobytu w tym mieście lub upominek dla kogoś bliskiego. Koguty są dostępne między innymi na wielu stoiskach z pamiątkami na Starym Rynku, a najlepsze z nich znajdziecie w Piekarni Sarzyński przy ul. Nadrzecznej 6.

Inną ciekawą pamiątką z Kazimierza Dolnego może być także butelka (lub kilka butelek) piwa kazimierskiego, które jest co prawda warzone przez regionalny Browar Jagiełło (mający swoją siedzibę nieopodal Chełma), ale na specjalne zamówienie Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców w Kazimierzu Dolnym. Samo piwo występuje w różnych wariantach i cechuje się między innymi bardzo ładnymi etykietami, a dostać je można w różnych sklepach spożywczych i monopolowych, np. w Lewiatanie na Starym Rynku. Zwolennicy nieco słodszych upominków mogą z kolei skusić się na zakup równie popularnych krówek kazimierskich.

 

WYDARZENIA KULTURALNE W KAZIMIERZU

Kazimierz Dolny dzięki swojemu malowniczemu położeniu jest niezmiennie uwielbiany przez różnego rodzaju artystów, których przyciąga tu nie tylko przepiękny krajobraz, ale też względna cisza i spokój, niezwykłe walory przyrodnicze okolicy oraz interesująca i bardzo spójna architektura wtapiająca się w otoczenie. To właśnie w Kazimierzu odbywają się liczne plenery malarskie, a przyjeżdżają tu również fotografowie, architekci, pisarze czy filmowcy, których działalność sprawia, że miejsce to nazywane jest przez wielu kolonią artystyczną. W Kazimierzu znajdują się też galerie sztuki, w których osiedleni w mieście artyści sprzedają swoje dzieła, a samo miasto od 2018 roku należy do Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych.

Kazimierz Dolny jest również gospodarzem wielu lokalnych i ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, spośród których do najważniejszych należy bez wątpienia Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Innymi ciekawymi wydarzeniami organizowanymi na terenie miasta są też chociażby Kazimierski Festiwal Organowy oraz Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *