KAZIMIERZ DOLNY. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co zobaczyć?

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to jedno z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w całej Polsce. To nieduże miasteczko jest usytuowane pośród wzgórz nad brzegiem rzeki i jest to jeden z najciekawszych ośrodków turystycznych w naszym kraju. Znajdziesz tu niezwykle malownicze krajobrazy, liczne zabytki oraz wiele innych atrakcji. Miejsce to wyróżnia się także swoją małomiasteczkową wielokulturową atmosferą. Kazimierz gości również przybywających tu chętnie artystów oraz różnorodne wydarzenia kulturalne.

Co zobaczyć w Kazimierzu Dolnym? Jak zaplanować zwiedzanie Kazimierza? Jakie są tu zabytki i atrakcje? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Jak dojechać do Kazimierza Dolnego?

Kazimierz Dolny jest położony w województwie lubelskim, na terenie powiatu puławskiego. Miejscowość ta znajduje się w odległości 50 km od Lublina. Możesz tu dojechać własnym samochodem lub ewentualnie rowerem, jeśli podróżujesz z innych pobliskich miejscowości. Do Kazimierza Dolnego dojeżdżają także autobusy różnych prywatnych przewoźników z wielu polskich miast. Możesz też dojechać pociągiem do Puław i tam złapać miejski autobus linii 12, który również dowiezie Cię do celu.

Podróżując z Nałęczowa, Lublina, Puław czy Warszawy wjedziesz do miasta od strony al. Kazimierza Wielkiego. Przebiega ona wzdłuż brzegu Wisły i dalej zamienia się w ul. Tyszkiewicza oraz ul. Witkiewicza, które prowadzą aż do Starego Rynku. W tym miejscu znajduje się kilka strzeżonych płatnych parkingów. Możesz zostawić tu samochód, by potem pieszo dotrzeć do najważniejszych zabytków Kazimierza Dolnego.

Kazimierz Dolny jest naprawdę niewielką miejscowością zamieszkałą przez mniej niż 3 tysiące osób. To małe miasteczko potrafi wciągnąć i warto tu przyjechać na jeden dzień lub nawet na weekend.

Zobacz również:

LUBLIN. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Kazimierz Dolny – co zobaczyć?

1. Brzeg Wisły i przystań żeglugi pasażerskiej

Jednym z największych walorów przyrodniczych Kazimierza Dolnego jest Wisła, która przepływa przez miasto. Jej nabrzeże stało się obecnie miejscem bardzo atrakcyjnym dla mieszkańców oraz turystów. Bulwar nadwiślany jest popularną trasą spacerową i możesz stąd podziwiać okoliczny krajobraz. Zwróć także uwagę na niewielką przystań żeglugi pasażerskiej. W sezonie letnim wypływają stąd statki w rejsy po okolicy. W ofercie kazimierskiej żeglugi znajdują się:

  • godzinne rejsy po Wiśle umożliwiające poznawanie okolic miasta z perspektywy rzeki,
  • przeprawy wodne do zlokalizowanego na przeciwległym brzegu Janowca, gdzie czekają na Ciebie malowniczo położone ruiny zamku.

Jeśli przybywasz do Kazimierza Dolnego na trochę dłużej niż tylko kilka godzin, to skorzystaj z oferty takiego rejsu. Może to być dobry początek lub świetne zakończenie pobytu w tym mieście. Szczegółowe informacje na temat godzin rejsów oraz cen biletów znajdziesz na miejscu w kasie.

Wisła

2. Stary Rynek w Kazimierzu Dolnym

Brukowany rynek stanowi serce Kazimierza Dolnego. Jest to naprawdę bardzo urokliwe miejsce, w którym poczujesz autentyczną atmosferę tego niedużego miasteczka. W centralnym punkcie rynku znajduje się zabytkowa studnia miejska. Wyróżnia się ona swoim charakterystycznym drewnianym zadaszeniem. Dokoła placu zachowała się z kolei zabytkowa zabudowa. Dwoma najważniejszymi zabytkami są tutaj przylegające do siebie Kamienice pod św. Mikołajem i św. Krzysztofem. Zostały one ukończone w 1615 roku. Jest to jeden z najznamienitszych przykładów polskiej architektury doby renesansu.

Kilka ciekawych kamienic znajduje się również nieopodal rynku, między innymi przy ul. Senatorskiej. Najciekawszą z nich jest Kamienica Celejowska. W centrum Kazimierza znajdziesz także sporo lokali gastronomicznych. W południowej części rynku znajduje się ponadto punkt informacji turystycznej.

Stary Rynek
Stary Rynek
Kamienice pod św. Mikołajem i św. Krzysztofem
Kamienica Celejowska

3. Kościół farny

Tuż obok rynku i nieco ponad nim wznosi się Kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła. Jest to najstarsza świątynia katolicka w całym mieście. Obiekt powstał w I połowie XIV wieku, a swój aktualny renesansowy wygląd zawdzięcza on przebudowie, która miała miejsce w latach 1610-1613. Kościół można oczywiście zwiedzać. Co ciekawe, znajdują się w nim najstarsze w Polsce organy pochodzące z 1620 roku. Odwiedzając świątynię musisz pamiętać o podstawowych zasadach zachowywania się w miejscach kultu religijnego. Zachowaj ciszę, wycisz telefon komórkowy, załóż odpowiedni strój i nie zwiedzaj obiektu w czasie nabożeństw.

Kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła
Kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła

4. Góra Zamkowa w Kazimierzu Dolnym

Ruiny zamku wznoszące się ponad miastem są jednym z jego największych symboli. Pierwsza budowla obronna powstała tu już w XIV wieku w czasach Kazimierza Wielkiego. W kolejnych okresach była ona rozbudowywana, a podczas potopu szwedzkiego została zrabowana i spalona. Od tego czasu zamkowi nie przywrócono już dawnej świetności. Obecnie są to tylko ruiny i można je zwiedzać. Rozciąga się stąd malownicza panorama okolicy.

Jeszcze pełniejszy krajobraz ujrzysz natomiast z usytuowanej jeszcze wyżej i nieco dalej baszty strażniczej. Pochodzi ona z końca XIII wieku i jest jednym z najstarszych przykładów murowanej architektury obronnej w Polsce. Do obu obiektów doprowadzi Cię krótki spacer z kazimierskiego rynku. Na oba te obiekty obowiązuje wspólny bilet. Bilet kosztuje 7 zł i możesz go kupić w kasie ruin zamku – trzeba ponownie okazać go do kontroli przy wejściu na basztę.

ruiny zamku
ruiny zamku
ruiny zamku
widok z Góry Zamkowej
baszta strażnicza
widok z Góry Zamkowej

5. Góra Trzech Krzyży

Ważną atrakcją Kazimierza Dolnego jest także Góra Trzech Krzyży. Na jej szczycie wznoszą się trzy krzyże upamiętniające ofiary epidemii cholery z 1708 roku. Na górę prowadzi kilka wytyczonych ścieżek. Nie są one bardzo wymagające, ale w zależności od pogody mogą być nieco śliskie. Z Góry Trzech Krzyży rozciąga się najpiękniejszy krajobraz miasta i zdecydowanie warto go zobaczyć. Bilet wstępu kosztuje 4 zł.

widok z Góry Trzech Krzyży
widok z Góry Trzech Krzyży

6. Klasztor Franciszkanów

Ważnym obiektem religijnym w Kazimierzu jest Klasztor Ojców Franciszkanów Reformatorów wraz z Sanktuarium pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Znajduje się on nieco na południowy zachód od rynku. Kościół powstał w II połowie XVI wieku, ale potem został rozbudowany już po sprowadzeniu zakonników do miasta. Klasztor znajduje się na niewielkim wzniesieniu. Jest on otoczony kamiennym murem i prowadzą do niego dębowe schody pokryte zadaszeniem. Z terenu klasztoru możesz z góry spojrzeć na miasto od strony przeciwnej niż z Góry Zamkowej lub Góry Trzech Krzyży.

Klasztor Ojców Franciszkanów Reformatorów
widok na miasto oraz Górę Zamkową i Górę Trzech Krzyży

7. Wąwozy lessowe

Okolice Kazimierza Dolnego to także świetne miejsce dla bardziej aktywnych form spędzania czasu. Ważną atrakcją miasta są niesamowite i naprawdę fascynujące wąwozy lessowe, których gęsta sieć otacza miasto. Co ciekawe, niektóre z tych wąwozów znajdują się zaledwie kilkadziesiąt lub kilkaset metrów od kazimierskiego rynku. Są one świetnym miejscem na krótki spacer oraz pozwalają na odrobinę wytchnienia. Najbliżej Starego Rynku znajduje się Wąwóz Plebanka. Nieco dalej możesz również odwiedzić Wąwóz Głęboczyzna, Wąwóz Małachowskiego, Wąwóz Chałajowy Dół oraz Wąwóz Kwaskowa Góra.

wąwóz Plebanka

Zdecydowanie najpiękniejszy jest jednak Wąwóz Korzeniowy Dół. Jest on także najczęściej odwiedzany i naprawdę nie można się temu dziwić. Wąwóz w niektórych fragmentach ma nawet kilka metrów wysokości, a z jego podłoża wyrastają wijące się po ścianach wąwozu grube i poskręcane korzenie drzew. Robi to naprawdę ogromne wrażenie. Korzeniowy Dół znajduje się nieco dalej od ścisłego centrum miasta. Dojdziesz tu pieszo w ok. pół godziny. Możesz też dojechać tu samochodem. Tuż obok wąwozu znajduje się niewielki płatny parking.

wąwóz Korzeniowy Dół
wąwóz Korzeniowy Dół

Z czego słynie Kazimierz Dolny?

Najsłynniejszą legendą związaną z Kazimierzem Dolnym jest legenda o kazimierskim kogucie. Opowiada ona o diable, który dawno temu przelatywał nad okolicą i tak mu się tu spodobało, że zdecydował się zamieszkać w jamie pobliskiego wąwozu. Pewnego razu w mieście zobaczył pięknego dorodnego koguta i postanowił go zjeść. Ptak był naprawdę świetny w smaku i od tej pory diabeł żywił się już tylko kogutami. Ostatni z kogutów chciał jednak przechytrzyć diabła i schował się przed nim w kryjówce. Poszukiwania koguta trwały na tyle długo, że w tym czasie miejscowi zakonnicy zdążyli poświęcić diabelską grotę. Po powrocie do swojej jamy diabeł tak bardzo przestraszył się wody święconej, że postanowił uciekać, gdzie pieprz rośnie.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na pamiątkę tego wydarzenia zaczęto w Kazimierzu wypiekać koguty z ciasta drożdżowego. Wypieki te możesz tu kupić także dziś. Najsmaczniejsze koguty znajdziesz w Piekarni Sarzyński przy ul. Nadrzecznej 6. Koguty są także dostępne na wielu stoiskach z pamiątkami na Starym Rynku.

Inną ciekawą pamiątką z Kazimierza Dolnego może być także butelka (lub kilka butelek) piwa kazimierskiego. Jest ono co prawda warzone przez regionalny Browar Jagiełło nieopodal Chełma, ale na specjalne zamówienie Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców w Kazimierzu Dolnym. Piwo występuje w różnych wariantach i ma bardzo ładne etykiety. Znajdziesz je w różnych sklepach spożywczych i monopolowych, np. w Lewiatanie na Starym Rynku. Zwolennicy nieco słodszych upominków mogą z kolei kupić równie popularne krówki kazimierskie.

Wydarzenia kulturalne w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny dzięki swojemu malowniczemu położeniu jest niezmiennie uwielbiany przez różnego rodzaju artystów. Przyciąga ich tu fantastyczny krajobraz, cisza, spokój, niezwykłe walory przyrodnicze oraz piękna i spójna architektura. To właśnie w Kazimierzu odbywają się liczne plenery malarskie, a przyjeżdżają tu również fotografowie, architekci, pisarze czy filmowcy. Ich działalność sprawia, że miejsce to jest przez wielu nazywane kolonią artystyczną. W Kazimierzu znajdują się też galerie sztuki, w których artyści sprzedają swoje dzieła. Miasto od 2018 roku należy do Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych.

Kazimierz Dolny jest również gospodarzem wielu lokalnych i ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych. Najważniejszym z nich jest bez wątpienia Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Innymi ciekawymi wydarzeniami w Kazimierzu są też chociażby Kazimierski Festiwal Organowy oraz Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.


Podobał Ci się ten tekst lub masz jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a chętnie Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *