IŁAWA. Jezioro Jeziorak i inne atrakcje. Dokąd pójść i co zobaczyć?

Iława
Iława

Iława jest niedużym miastem mającym nieco ponad 30 tysięcy mieszkańców oraz zlokalizowanym w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Miejscowość ta jest położona na południowym krańcu Jeziora Jeziorak i przepływają przez nią dwie rzeki – Iławka oraz Tynwałd. Jest to idealne miejsce na krótki urlop zarówno dla osób preferujących leniwy wypoczynek nad jeziorem w pięknych okolicznościach przyrody, jak również dla tych, którzy cenią sobie aktywne formy spędzania czasu i możliwość bliskiego obcowania z naturą. Choć Iława uchodzi za miasto raczej spokojne, to nie jest ona wcale mniej atrakcyjna od innych miejscowości w regionie. Mimo że przynależność Pojezierza Iławskiego do Mazur jest mocno dyskusyjna i bywa kwestionowana, to obszar ten obecnie często jest określany jako Mazury Zachodnie i jest to idealne miejsce do tego, aby rozpocząć swoją przygodę z odkrywaniem Krainy Tysiąca Jezior. W poniższym tekście przeczytacie o tym, jak zaplanować sobie wypoczynek nad Jeziorakiem oraz jakie inne miejsca na terenie Iławy również warto zobaczyć.

 

JEZIORO JEZIORAK. SPOKOJNE MIEJSCE DO WYPOCZYNKU

Jezioro Jeziorak jest obecnie najdłuższym oraz szóstym pod względem wielkości jeziorem w całej Polsce, ma ono 27,5 km długości. Wzdłuż jego brzegu, oprócz Iławy, rozciągają się też inne znacznie mniejsze miejscowości wypoczynkowe, takie jak chociażby Siemiany czy Szałkowo, a sam Jeziorak jest również połączony drogą wodną z wieloma innymi jeziorami mazurskimi, a nawet z Kanałem Ostródzko-Elbląskim. Wszystko to sprawia, że akwen ten cieszy się każdego roku dużym uznaniem nie tylko turystów, lecz również przede wszystkim żeglarzy.

 

1. Mały Jeziorak i bulwar spacerowy

Najbardziej wysuniętą na południe częścią jeziora jest położony na terenie Iławy tzw. Mały Jeziorak, który łączy się z Dużym Jeziorakiem za pomocą wąskiego przesmyku, nad którym poprowadzony został most pieszo-samochodowy będący częścią drogi krajowej nr 16. Wokół Małego Jezioraka wytyczony został Bulwar im. Jana Pawła II, który jest bardzo przyjemnym miejscem sprzyjającym spacerom w miłym dla oka otoczeniu przyrody. Tutaj też mieści się centrum handlowe (Galeria Jeziorak), Amfiteatr Miejski i kilka lokali gastronomicznych, a północno-wschodnia część bulwaru wyznacza granicę tzw. starej Iławy, czyli historycznej części miasta.

Bulwar im. Jana Pawła II

Jezioro Jeziorak

Jezioro Jeziorak

Jezioro Jeziorak

Ponadto, warto wiedzieć, że w okresie od maja do października z niewielkiej przystani na Małym Jezioraku, tuż obok galerii handlowej, odpływa statek ILAVIA, czyli miejski tramwaj wodny, który zabiera turystów w rejs po jeziorze i dokoła Wielkiej Żuławy. Statek kursuje codziennie, a sam rejs trwa około godziny. Jest to bez wątpienia bardzo duża atrakcja, która pozwala poznać miasto i jego okolicę z perspektywy jeziora.

 

2. Port śródlądowy w Iławie i ekomarina

Najważniejszym obiektem na terenie Iławy jest zdecydowanie port śródlądowy, który mieści się nad Dużym Jeziorakiem przy ul. Karola Chodkiewicza. Jest to stosunkowo nowy obiekt, którego budowę ukończono w 2015 roku i który obecnie uchodzi za jedno z najnowocześniejszych i najładniejszych tego typu miejsc na Warmii i Mazurach. W porcie, oprócz stanowisk do cumowania jachtów i statków, znajduje się również Centrum Obsługi Pasażerów, a miejscem, które powinno zwrócić Waszą uwagę jest też zlokalizowana na spacerowym odcinku falochronu Aleja Żeglarska, wzdłuż której znajdują się tabliczki upamiętniające wybitnych żeglarzy oraz popularyzatorów wypoczynku nad Jeziorakiem.

Iława port

Iława port

Iława port

Na przeciwległym brzegu Jezioraka mieści się ponadto tzw. ekomarina, czyli nowoczesna przystań żeglarska, której niewątpliwym atutem jest to, że jest ona wyposażona w kompleksowy system odbierania odpadów i nieczystości z łodzi, co oznacza, że obiekt ten, oprócz ewidentnych walorów turystycznych, pełni też bardzo ważną funkcję zmniejszania ilości ścieków trafiających bezpośrednio do jeziora.

 

3. Plaża miejska „Dzika” i plaża miejska „Prawdziwka”

Iława jest też świetnym miejscem dla wszystkich tych, którzy stawiają przede wszystkim na leniwy wypoczynek oraz wylegiwanie się w słońcu nad brzegiem jeziora. Na terenie miasta funkcjonują dwie plaże z kąpieliskami strzeżonymi. Pierwszą z nich, nieco większą, jest plaża „Dzika” zlokalizowana przy ul. Michała Kajki, obok ekomariny, a drugą, mniejszą – plaża „Prawdziwka”, która znajduje się tuż obok portu, przy ul. Karola Chodkiewicza. Oba te miejsca na pewno zaspokoją wszystkie potrzeby amatorów wodnych kąpieli, a dodatkowo plaża „Dzika” posiada również boisko do siatkówki plażowej oraz plac zabaw.

Iława plaża

Iława plaża

Iława plaża

 

4. Wielka Żuława

Jezioro Jeziorak ma nie tylko wiele zatok i półwyspów, ale też 16 wysp. Największą z nich jest położona w jego południowej części, w granicach administracyjnych Iławy, Wielka Żuława (nazywana również Wielkim Ostrowem), która jest też największą śródlądową wyspą w całej Polsce i której powierzchnia wynosi 82,4 ha. Wyspa ta jest prawdziwą przyrodniczą perełką regionu i stwarza ona świetne możliwości obcowania z naturą, zwłaszcza że poza kilkoma ośrodkami wypoczynkowymi i campingami nie ma tu żadnych większych zabudowań. Stałe połączenie między miastem a wyspą zapewnia przeprawa promowa.

Wielka Żuława

 

CO JESZCZE ZOBACZYĆ W IŁAWIE? NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI

Choć to Jeziorak jest bez wątpienia główną atrakcją Iławy, to w całym mieście jest też co najmniej kilka innych ciekawych miejsc, które również warto zobaczyć. Oto lista najważniejszych zabytków, na które podczas spaceru powinniście zwrócić uwagę:

 • Ratusz Miejski – reprezentacyjny neobarokowy gmach, który został wybudowany w latach 1910-1912 i który w PRL-u pełnił m.in. funkcję targowiska. Oprócz władz miasta swoją siedzibę mają tu również Urząd Stanu Cywilnego, Straż Miejska oraz Informacja Turystyczna, do której można wstąpić w celu zakupienia pocztówki lub innej pamiątki z wycieczki. W gablocie zlokalizowanej przy Wydziale Komunikacji Społecznej wystawiony został do oglądania słynny, mający już ponad sto lat, srebrny łańcuch, który mieszkańcy podarowali swojemu burmistrzowi w 600-lecie nadania Iławie praw miejskich;

Iława - Ratusz Miejski

 • Kościół pw. Przemienienia Pańskiego – bardzo charakterystyczna świątynia zbudowana w latach 1317-1325 w stylu gotyckim oraz posiadająca renesansową wieżę-dzwonnicę z 1550 roku. Obecnie jest to najstarsza zachowana budowla w mieście oraz pierwszy zabytek w Iławie, który został objęty ochroną konserwatorską. Ze względu na swój kolor obiekt ten jest często nazywany „czerwonym kościołem”, a w jego wnętrzu warto zobaczyć m.in. drewniany ołtarz z połowy XVIII wieku, figurę Matki Bożej Fatimskiej oraz organy z 1911 roku. Dawniej do kościoła przylegały mury miejskie, z których do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie niewielkie fragmenty w różnych częściach miasta. Na dziedzińcu przed kościołem rośnie posadzony w 1871 roku dąb będący aktualnie jednym z najstarszych drzew na terenie Iławy;

Iława - "Czerwony Kościół"

 • Szkoła podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika – placówka mieszcząca się w budynku pochodzącym z 1898 roku (wówczas znajdowała się tu tzw. szkoła miejska, niem. Stadtschule). Gmach ten zbudowany został na planie zbliżonym do litery „U”, można w nim dostrzec elementy neogotyku, a jego podstawowym budulcem jest czerwona cegła, która sprawia, że obecnie obiekt ten często określa się mianem „czerwonej szkoły”;
 • Dworzec Główny PKP – kolejny przykład neogotyckiej budowli wykonanej z czerwonej cegły na terenie miasta. Obiekt ten pochodzi z przełomu XIX i XX wieku i wówczas uchodził on za jeden z największych oraz najbardziej okazałych dworców w Prusach Wschodnich. W holu głównym dworca wciąż znajdują się freski przedstawiające herby miast, z którymi Iława miała bezpośrednie kolejowe połączenie przed wojną. Warto wiedzieć, że obecnie dworzec w Iławie jest dość ważnym punktem komunikacyjnym na kolejowej mapie Polski i można stąd dojechać bezpośrednim pociągiem do takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław czy Poznań. Zatrzymują się tu również pociągi Pendolino;
 • Rzeźby barokowe przy ul. Niepodległości – XVIII-wieczne posągi przedstawiające wizerunki rzymskich bogów: Herkulesa, Junony, Jowisza i Meduzy. Rzeźby pochodzą z zespołu pałacowego w Kamieńcu Suskim, a do Iławy zostały przeniesione w 1976 roku;
 • Pomnik Stefana Żeromskiego – monument upamiętniający polskiego pisarza oraz jego pobyt w Iławie, gdzie w maju 1920 roku przekonywał mieszkańców regionu do głosowania w plebiscycie za przyłączeniem do Polski. Pomnik został odsłonięty w 1966 roku, podczas uroczystości Tysiąclecia Państwa Polskiego;

Pomnik Stefana Żeromskiego

 • Cerkiew św. Jana Teologa – świątynia greckokatolicka mieszcząca się w budynku z 1899 roku;
 • Kinoteatr „Pasja” – miejska placówka kulturalna mieszcząca się w neoklasycystycznym gmachu z I połowy XX wieku.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. Ja pisze:

  Super! Odwiedzę napewno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *