RONDA. Najpiękniejsze spośród hiszpańskich białych miasteczek. Plan zwiedzania

Ronda

Ronda to jedno z tych miejsc, które zrobią wrażenie na dosłownie każdym. To przepiękne i niezwykle urocze miasteczko w Hiszpanii. Powstało ono po obu stronach głębokiego na ponad 100 metrów wąwozu El Tajo, a obie części miasta łączy imponująca konstrukcja Puente Nuevo. Warta uwagi jest tutaj także charakterystyczna dla tego regionu biała zabudowa oraz wąskie i kręte uliczki, które nadają temu miejscu niepowtarzalnego uroku.

Jak zaplanować sobie zwiedzanie Rondy? Jakie są zabytki i atrakcje w Rondzie? Co warto tu zobaczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Ronda i Ruta de los pueblos blancos

Ronda jest bez wątpienia jedną z największych perełek hiszpańskiej Andaluzji. Zalicza się ona do tzw. białych miasteczek (hiszp. pueblos blancos), czyli niewielkich miejscowości, które mimo że są często pozbawione znanych zabytków i atrakcji, to pozwolą Ci poczuć prawdziwą iście hiszpańską atmosferę. Jest to w zasadzie zupełnie inna Hiszpania niż ta, którą poznaje się podczas zwiedzania Malagi czy Sewilli – znacznie spokojniejsza, bardziej tradycyjna oraz taka, w której życie płynie zupełnie innym rytmem. Sama nazwa pueblos blancos pochodzi od występujących tu białych fasad domów, które są pomalowane wapnem. Pomiędzy najbardziej popularnymi białymi miasteczkami przebiega szlak turystyczny określany jako Ruta de los pueblos blancos.

Większość osób przybywających do Andaluzji skupia się przede wszystkim na większych miastach oraz na nadmorskich kurortach, przez co białe miasteczka, mimo że cudowne i niepowtarzalne, pozbawione są tłumów turystów, co jak najbardziej jest ich dużą zaletą. W przypadku Rondy jest jednak inaczej. Mimo że liczy sobie ona raptem niecałe 40 tysięcy mieszkańców, to codziennie nadciąga tu wielu turystów. Chcą oni przekonać się na własne oczy, na czym polega niezwykłość tego miasta.

A zdecydowanie jest na co popatrzeć! Ronda jest bowiem położona na wysokości prawie 700 metrów, a dwie części miasta oddziela od siebie naprawdę niesamowity wąwóz El Tajo. Uwagę przykuwa tu również zabudowa miasta, która powstała na skraju wąwozu. Oznacza to, że ściany i okna budynków wychodzą tu na głęboką na ponad 100 metrów przepaść. Celem wielu wycieczek do Rondy jest też ogromna konstrukcja XVIII-wiecznego Nowego Mostu. Znajdziesz tu także inne ciekawe zabytki przypominające o niezwykle bogatej historii tego miejsca.

Odkryj również inne ciekawe miejsca w Andaluzji:

Kiedy i jak dojechać do Rondy?

Do Rondy możesz przyjechać o każdej porze roku. Miej jednak na uwadze, że w zimę w tak wysoko położonym miejscu może być dość chłodno, a nawet może spaść tu śnieg. Oczywiście w samym środku lata zarówno w Rondzie jak i w całej Andaluzji przeważają upały przekraczające 30 stopni.

Ronda jest położona około 100 km na zachód od Malagi i najlepiej dojechać tu samochodem. Wynajęcie samochodu jest zresztą najlepszą i często najtańszą opcją na podróżowanie po Andaluzji. Opcji transportu jest tu jednak więcej. Na trasie z Malagi do Rondy kursują również autobusy i pociąg.

Jeśli chodzi o sam pociąg, to właściwie kurs ten jest często wykonywany zastępczą komunikacją autobusową. Zastępczy autobus rusza spod dworca głównego w Maladze i jedzie bezpośrednio bez żadnych przystanków aż do dworca kolejowego w Rondzie. Kierowca zgarnia wszystkich podróżujących z peronu, z którego normalnie ruszałby pociąg. Podróż z Malagi do Rondy trwa trochę ponad godzinę.

Kursy autobusowe z Malagi do Rondy są również oferowane przez prywatnych przewoźników autobusowych. Taka podróż trwa jednak nieco dłużej, gdyż autobus ma na swojej trasie kilka przystanków. Podczas podróży warto spoglądać przez okno, bo andaluzyjski krajobraz potrafi być naprawdę zachwycający!

Ronda – co zobaczyć?

Ronda składa się z dwóch części – nowszej zwanej El Mercadillo oraz starszej zwanej La Ciudad. Dynamiczny rozwój dzielnicy El Mercadillo rozpoczął się dopiero w XVIII wieku po wybudowaniu nowego mostu. To właśnie tutaj rozpoczniesz zwiedzanie. Historyczna dzielnica La Ciudad będzie natomiast celem Twojej wycieczki.

1. El Mercadillo

Jako punkt startowy naszej wycieczki przyjmijmy dworzec kolejowy w Rondzie. Idź prosto zostawiając stację za swoimi plecami, a następnie skręć w prawo w Carrera Espinel. Jest to bardzo reprezentacyjna aleja i główna ulica handlowa Rondy. Dojdziesz nią aż do areny walk byków – jednego z ważniejszych punktów na mapie miasta.

Carrera Espinel

Arena walk byków (hiszp. Plaza de Toros) jest jednym z symboli miasta. Obiektów takich jak ten w Rondzie jest w całej Hiszpanii oczywiście więcej, ale to właśnie Ronda jest jednym z najważniejszych miast w historii korridy. Arenę w Rondzie można oczywiście zwiedzać, a bilet wstępu kupuje się na miejscu w kasie.

arena walk byków

W bezpośrednim sąsiedztwie areny znajduje się usytuowany na krawędzi zbocza punkt widokowy Rondy (hiszp. Mirador de Ronda). Tuż obok swój początek bierze także pasaż Paseo Blas Infante. Rozpościera się stąd przepiękny widok na okoliczny krajobraz, który jest wprost nie do opisania!

Paseo Blas Infante

2. Puente Nuevo

Nieco dalej na południe od areny znajduje się ogromna konstrukcja Nowego Mostu (hiszp. Puente Nuevo). Nowy Most jest centralnym punktem Rondy i łączy on dwie części miasta. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się kilka punktów widokowych. Możecie stąd podziwiać nie tylko samą budowlę, ale też tzw. zawieszone domy (hiszp. casas colgadas). Są to budynki, które wychodzą bezpośrednio na otchłań 100-metrowej przepaści.

Nowy Most
casas colgadas
ściana wąwozu El Tajo

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

3. La Ciudad

Po przejściu przez most znajdziesz się w historycznej części Rondy. Jedną z jej głównych ulic jest Calle Armiñán. Doprowadzi Cię ona do Plaza Duquesa de Parcent.

Przy placu znajduje się najważniejszy kościół w mieście, czyli Kościół Matki Bożej Większej (hiszp. Iglesia de Santa María la Mayor). Powstał on po rekonkwiście w miejscu dawnego meczetu. Obok kościoła zobaczysz także XVIII-wieczny budynek miejskiego ratusza (hiszp. Ayuntamiento de Ronda).

Kościół Matki Bożej Większej
miejski ratusz

Odbijając od Calle Armiñán w lewo, dojdziesz do dawnych fortyfikacji miejskich (hiszp. Murallas de Ronda). Zachowały się one jeszcze z czasów arabskich. Dawniej mury otaczające miasto pełniły funkcje obronne i razem z wąwozem El Tajo tworzyły konstrukcję, która była nie do zdobycia. Zapewniała ona mieszkańcom bezpieczeństwo w najbardziej kryzysowych sytuacjach.

fortyfikacje miejskie
panorama miasta widziana z poziomu fortyfikacji miejskich

Ta część murów jest określana jako Murallas de la Cijara. Na fortyfikację tę można wejść i z tej perspektywy podziwiać panoramę okolicy. Idąc wzdłuż murów na północ dojdziesz do miejskiej bramy Puerta de la Cijara. Pamiętaj, że teren jest tu dość nierówny i przy złej pogodzie bardzo śliski, dlatego podczas spaceru warto zachować szczególną ostrożność.

Puerta de la Cijara

Dalsza wędrówka doprowadzić Cię do dawnych łaźni arabskich (hiszp. Baños Árabes), które za odpowiednią opłatą możesz zwiedzać. Stąd już tylko kilka kroków dzieli Cię do mostu arabskiego (hiszp. Puente Árabe) oraz położonego nieco wyżej starego mostu (hiszp. Puente Viejo). Są to kolejne dwie przeprawy nad wąwozem El Tajo, które łączą obie części Rondy. Zwłaszcza ten drugi, czyli stary most, odgrywał niegdyś bardzo ważną rolę w transporcie. Mosty te są kolejnymi już bardzo dobrymi punktami widokowymi Rondy, skąd możesz podziwiać stojące jeden obok drugiego białe domy oraz okoliczne góry i pola uprawne.

Most Arabski
Stary Most

4. Muzea i inne ciekawe miejsca w Rondzie

Jeśli do Rondy przyjechałeś tylko na jeden dzień lub kilka godzin, to z tego miejsca możesz udać się w drogę powrotną na dworzec kolejowy. Jeśli jednak chcesz spędzić w Rondzie więcej czasu, to także wtedy nie będziesz się tu nudzić. Inne obiekty, które również warto w tym mieście zobaczyć, to:

  • pałac Mondragon (hiszp. Palacio de Mondragon), który niegdyś był siedzibą mauretańskich władców, a obecnie mieści się tu muzeum miejskie,
  • pochodząca z czasów arabskich podziemna kopalnia (hiszp. La Mina), która niegdyś służyła do transportu wody z pobliskiej rzeki, a także znajdujące się tuż obok ogrody przy XVIII-wiecznym Pałacu Króla Maurów (hiszp. Palacio del Rey Moro),
  • minaret św. Sebastiana (hiszp. Alminar de San Sebastián), który zachował się jako jedyna część stojącego tu niegdyś meczetu,
  • pozostałe fragmenty dawnych fortyfikacji miejskich, czyli mury Albacara (hiszp. Murallas de Albacara), oraz dawna brama miejska Almocábar (hiszp. Puerta de Almocábar),
  • muzeum rozbójnictwa (hiszp. Museo del Bandolero), w którym można oglądać eksponaty obrazujące historię lokalnych bandytów sprzed wieków.

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *