Gniezno – najważniejsze zabytki na szlaku pierwszych Piastów

Last modified date

Comments: 0

(termin podróży: 03.05.2019)

Po ostatnim sporym tekście na temat najważniejszych zabytków i atrakcji Poznania przyszła pora na wpis poświęcony Gnieznu 🙂 Miasto to będące niegdyś pierwszą stolicą Polski ma bowiem równie długą i ciekawą historię, której początki przypominają zresztą dzieje poznańskiego Ostrowa Tumskiego. Gniezno zyskało na znaczeniu już w 1000 roku, kiedy to doszło tu do spotkania cesarza Ottona III z Bolesławem Chrobrym, a skutkiem tego spotkania, określanego również jako zjazd gnieźnieński, było utworzenie metropolii gnieźnieńskiej i mająca miejsce 25 lat później koronacja Bolesława na króla Polski. To właśnie w Gnieźnie podejmowano więc najważniejsze decyzje w państwie pierwszych Piastów i także tutaj koronowano kolejnych polskich władców. Czy to jednak oznacza, że także dzisiaj jest to miejsce, które warto odwiedzić i w którym nie będziemy się nudzić?

Faktem jest, że obecnie Gniezno wcale nie jest bardzo dużym miastem i powiedziałbym wręcz, że zdecydowanie pozostaje ono w cieniu chociażby Poznania. Mimo to przyjeżdża tu całkiem sporo turystów, jednak przede wszystkim są to wycieczki szkolne podróżujące szlakiem pierwszych Piastów. Sam zresztą wiele lat temu będąc w gimnazjum również w takiej szkolnej wycieczce brałem udział 🙂 I faktycznie pod tym względem Gniezno będzie całkiem dobrym kierunkiem podróży i znajdziecie tu co najmniej kilka zabytków przypominających o dawnej bogatej historii miasta oraz regionu. Chcąc być jednak szczerym, muszę przyznać, że poza tymi pojedynczymi miejscami Gniezno przynajmniej w moim odczuciu niestety nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału, a samo miasto sprawia wrażenie pustego i takiego, w którym nic się nie dzieje, co nie zmienia jednak faktu, że mimo to gorąco polecam Wam przyjechanie tu, ale na taką wizytę spokojnie wystarczy Wam kilka godzin lub maksymalnie jeden dzień 🙂

 

Zobacz również:

Poznań – miasto, które jest warte poznania!

 

KATEDRA GNIEŹNIEŃSKA, CZYLI CO KONIECZNIE TRZEBA ZOBACZYĆ?

Gniezno, podobnie jak Rzym, zostało zbudowane na siedmiu wzniesieniach, spośród których największym jest Wzgórze Lecha. To właśnie tutaj po dziś dzień podziwiać możemy najważniejszy symbol miasta, czyli słynną katedrę gnieźnieńską (której pełna nazwa to Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), i to właśnie to jest miejsce, które koniecznie musicie zobaczyć, nawet jeśli do Gniezna przyjechaliście raptem na godzinkę lub dwie. Obecny budynek świątyni pochodzi z XIV-XVI wieku, ale pod jego posadzką wciąż znajdują się pozostałości dwóch poprzednich kościołów, które znajdowały się w tym miejscu wcześniej (pierwszą świątynię wzniesiono tu zresztą już w X wieku).

katedra gnieźnieńska

katedra gnieźnieńska

Katedra jest siedzibą prymasów Polski, a słynie ona przede wszystkim z zainstalowanych tu XII-wiecznych romańskich drzwi gnieźnieńskich, na których skrzydłach przedstawiono 18 scen z życia św. Wojciecha – duchownego, męczennika, jednego z patronów Polski.

drzwi gnieźnieńskie

drzwi gnieźnieńskie

drzwi gnieźnieńskie

We wnętrzu bazyliki, w centralnym punkcie znajduje się również konfesja św. Wojciecha, czyli miejsce, w którym zostały złożone relikwie świętego. Ponadto udostępnione do zwiedzania są tu również podziemia katedry, a na jej wieży zorganizowano taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.

katedra gnieźnieńska

katedra gnieźnieńska

katedra gnieźnieńska

katedra gnieźnieńska

Warto też wiedzieć, że tuż obok katedry znajduje się jeszcze m.in. kościół św. Jerzego oraz Muzeum Archidiecezjalne, w którym z kolei mieści się skarbiec katedralny będący najstarszym tego typu obiektem w Polsce.

katedra gnieźnieńska

Zarówno katedrę gnieźnieńską jak i muzeum można oczywiście odwiedzać. Samo wejście do katedry jest darmowe, ale zapłacić trzeba za wstęp do poszczególnych jej pomieszczeń. Bilet łączony obejmujący zwiedzanie drzwi gnieźnieńskich, podziemi katedry, tarasu widokowego oraz muzeum kosztuje 21 PLN.

 

NA CO JESZCZE W GNIEŹNIE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Sama katedra jest oddalona od dworca PKP oraz dworca autobusowego o około 1,5 km. Według mnie warto ten dystans przejść pieszo i w ten sposób lepiej „poznać się” z miastem. I choć na samym początku być może nie zrobi ono na Was najbardziej pozytywnego wrażenia, to jednak im bliżej bazyliki, tym Wasze postrzeganie tego miejsca będzie się zmieniało na lepsze. Najbardziej reprezentacyjną ulicą Gniezna jest łącząca gnieźnieński Rynek z katedrą ulica Tumska oraz stanowiąca jej przedłużenie ulica Bolesława Chrobrego. Jedną z atrakcji, jakie tu znajdziemy, jest tzw. ławka zakochanych, na której można sobie zrobić zdjęcie z katedrą w tle 🙂

rynek gnieźnieński

ulica Tumska

ulica Tumska

ławka gnieźnieńska

Ponadto, w różnych częściach centrum miasta zlokalizowano pomniki pierwszych królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. Stanowią one część utworzonego w 2018 roku tzw. traktu królewskiego, czyli swoistego rodzaju turystycznego szlaku, na który składają się ponadto makiety edukacyjne, tablice informacyjne oraz interaktywne infokioski. Wszystko to ma pomóc lepiej zrozumieć historię tego miejsca i może być niezłą atrakcją np. dla rodzin z dziećmi.

pomnik Przemysła II

pomnik Bolesława Chrobrego

W Gnieźnie warto też zwrócić uwagę na kilka obiektów architektonicznych, w tym m.in. na pochodzący z I połowy XIX wieku budynek Starego Ratusza, w którym obecnie mieści się Urząd Stanu Cywilnego. Poza tym, znajduje się tu też kilka wartych uwagi historycznych kościołów, takich jak Kościół św. Jana Chrzciciela czy Kościół św. Trójcy. W Gnieźnie funkcjonuje również Muzeum Początków Państwa Polskiego.

 

GNIEZNO NA SZLAKU PIERWSZYCH PIASTÓW

Opowiadając o Gnieźnie, nie można nie wspomnieć o szlaku piastowskim, czyli przebiegającej przez różne gminy województwa wielkopolskiego i województwa kujawsko-pomorskiego trasie turystycznej, która prowadzi przez najważniejsze miejsca związane z historią pierwszych Piastów. Trakt ten powstał we współpracy poszczególnych samorządów i obejmuje on różnego rodzaju zabytki oraz inne obiekty historyczne, które są cenną pamiątką z czasów powstawania państwa polskiego i które właśnie z tego powodu zdecydowanie warto zobaczyć! Tak jak już wspominałem wcześniej, trasa ta jest jedną z najczęściej wybieranych dla różnego rodzaju wycieczek szkolnych, ale według mnie jest ona dobrą propozycją dla osób w każdym wieku, które choć trochę interesują się historią.

Na szlaku, oprócz Gniezna czy Poznania, znajdują się również takie miejsca jak chociażby:

  • Ostrów Lednicki – fragmenty dawnego grodu, Muzeum Pierwszych Piastów na wyspie,
  • Żnin – Muzeum Ziemi Pałuckiej,
  • Biskupin – rezerwat archeologiczny,
  • Strzelno – Kościół św. Prokopa, Kościół św. Trójcy,
  • Kruszwica – Kościół św. Piotra i Pawła, tzw. mysia wieża,
  • Płowce – pole polsko-krzyżackiej bitwy pod Płowcami,
  • Włocławek – Katedra Wniebowzięcia NMP,
  • Kalisz – Katedra św. Mikołaja, rezerwat archeologiczny, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.

A to oczywiście tylko wybrane punkty na tej trasie. Jeśli więc dysponujemy tylko odpowiednią ilością czasu, to na pewno świetnym pomysłem będzie połączenie wizyty w Gnieźnie z zobaczeniem wybranych atrakcji szlaku piastowskiego – istotna uwaga jest tu jednak taka, że jeśli się na to zdecydujecie, to raczej nie obejdzie się bez konieczności pokonywania tej trasy własnym samochodem, bo z komunikacją publiczną może być w tym przypadku dosyć ciężko.

Gniezno można też oczywiście zwiedzać niezależnie, a dotrzeć tu można chociażby pociągiem z Poznania. Pociąg na trasie Poznań-Gniezno kursuje z dość dużą częstotliwością, odległość ta jest pokonywana w trochę ponad 30 minut, a za bilet zapłacimy nieco ponad 10 PLN. Właśnie z takiej opcji na przyjazd do Gniezna skorzystałem podczas mojej ostatniej wizyty w Poznaniu również ja i polecam to także Wam! 🙂

 

Gniezno to miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć, a taka wyprawa może być według mnie naprawdę cenną i przede wszystkim niezwykle ciekawą lekcją historii naszego kraju! 🙂

A jakie są Wasze odczucia związane z pierwszą stolicą naszego kraju? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu 🙂 Śledźcie też stronę bloga na Facebook’u oraz Instagramie – wtedy na pewno nie umkną Wam kolejne posty z innych ciekawych miejsc wartych zobaczenia!

Darek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment