GENUA. Plan zwiedzania. Zabytki i atrakcje. Co zobaczyć w jeden dzień?

Genua

Genua nie jest bardzo popularnym miastem wśród turystów z Polski. Mimo to zdecydowanie warto tu przyjechać, jeśli tylko odwiedzasz północne Włochy. Na zwiedzanie Genui w zupełności wystarczy Ci jeden dzień. W tak krótkim czasie zdążysz zobaczyć wszystkie jej najważniejsze zabytki i atrakcje. Na pewno Ci się tu spodoba.

Co zobaczyć w Genui? Jakie są zabytki i atrakcje w Genui? Jak zaplanować zwiedzanie? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Atrakcje w Genui

Genua jest miastem, które oferuje wiele różnych atrakcji i ciekawych miejsc. W jeden dzień bez problemu zdołasz zobaczyć Stare Miasto i port oraz odwiedzisz oceanarium. Jeśli jednak chcesz dobrze poznać to miasto, to po prostu przespaceruj się niespiesznie jego ulicami. W ten sposób na pewno odkryjesz prawdziwego ducha Genui. Sprawia ona wrażenie dość mrocznej i niekiedy brudnej, ale tak naprawdę jest bardzo przyjazna i nie będziesz się tu nudzić.

W Genui zauważysz wiele elementów świadczących o dawnym bogactwie i dużym znaczeniu politycznym tego miasta. Do dziś robią one naprawdę spore wrażenie. Także współcześnie Genua jest ważnym punktem na gospodarczej mapie Włoch. Nie przybywa tu jednak tak wielu turystów, jak do innych włoskich miast. Może to trochę dziwić, ale powinno też ucieszyć każdego, kto chciałby się tu wybrać.

Genua – co warto zobaczyć?

01. Pomnik Krzysztofa Kolumba

Zwiedzanie Genui rozpocznijmy od stacji kolejowej. Pierwszym obiektem, który tu zobaczysz, jest pomnik Krzysztofa Kolumba. Monument znajduje się na przydworcowym placu. Upamiętnia on postać żeglarza, który urodził się właśnie w Genui.

02. Via Balbi

Następnie udaj się na spacer ulicą Via Balbi. Łączy ona stację kolejową ze starówką w Genui. Na pewno dość szybko zauważysz cechę charakterystyczną ukształtowania terenu miasta, którą jest spora różnica wysokości. Spójrz w bok i nieco w górę, a odniesiesz wrażenie, że kamienice były tu budowane jedna na drugiej. Jeśli podczas spaceru odbijesz w prawo, to dojdziesz w ten sposób do starego portu w Genui.

03. Port w Genui

Port w Genui to bardzo ważne miejsce na mapie miasta. Przez wieki świadczył on o potędze i bogactwie regionu. Obecnie jest to największy port morski we Włoszech. Miejsce to jest dość przyjemne i na pewno warto spędzić tu trochę czasu. W porcie jest zacumowany galeon Neptun będący rekonstrukcją okrętu, którą zbudowano na potrzeby filmu „Piraci” w reżyserii Romana Polańskiego. Zwróć też uwagę na Bigo, czyli nietypową ośmioramienną konstrukcję. Na jednym jej ramieniu podwieszono windę umożliwiającą podziwianie panoramy miasta. Nieopodal portu mieści się także muzeum morskie Galata. Zobaczysz tu m.in. repliki statków oraz wystawę poświęconą Krzysztofowi Kolumbowi.

04. Oceanarium w Genui

W centrum portu znajduje się także Oceanarium. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Zdecydowanie warto to miejsce zobaczyć i zwiedzić. Wizyta w oceanarium jest atrakcją dosyć drogą. Wstęp kosztuje ponad 30 EUR, ale są różne warianty biletów. Jeśli jesteś uczniem lub studentem, to zapytaj w kasie o przysługujące Ci zniżki. Często nie są one rozpisane w oficjalnym cenniku.

05. Stare Miasto w Genui

Po wizycie w porcie, skieruj się w stronę Starego Miasta w Genui. Jest ono bardzo interesujące, bo w dużej mierze zachowało swój średniowieczny charakter. Czeka tu na Ciebie ciasna i zwarta zabudowa, wąskie klimatyczne uliczki oraz niewiele światła dziennego. Najważniejszym obiektem jest tutaj Cattedrale di San Lorenzo (Katedra św. Wawrzyńca). Budynek świątyni nie jest może bardzo wyeksponowany, ale warto go zobaczyć. Wyróżnia się on poziomymi pasami, które zdobią jego elewację. Katedra łączy styl gotycki z elementami renesansowymi.

06. Piazza de Ferrari

Kolejnym ważnym punktem na mapie miasta jest Piazza de Ferrari. To najbardziej reprezentacyjny plac w Genui. Na środku placu znajduje się sporych rozmiarów fontanna. Dokoła zobaczysz też wiele okazałych i bogato zdobionych kamienic. Pochodzą one z przełomu XVIII i XIX wieku. Część z nich jest siedzibą banków i innych instytucji finansowych.

07. Mercato Orientale

Od Piazza de Ferrari odchodzi ulica Via XX Settembre, przy której znajduje się targ Mercato Orientale. Niegdyś można tu było zakupić artykuły spożywcze przywożone statkami ze Wschodu. Obecnie królują tu produkty lokalne, w tym przede wszystkim owoce, warzywa, sery, różnego rodzaju mięsa i słodycze. Z pewnością warto tu przyjść i posmakować tego, co stanowi o wartości tradycyjnej włoskiej kuchni!

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

08. Piazza della Vittoria

Nieopodal znajduje się również Piazza della Vittoria (Plac Zwycięstwa). To kolejne bardzo ciekawe miejsce w Genui. Po środku placu stoi Arco della Vittoria (Łuk Zwycięstwa). Łuk został odsłonięty w 1931 roku i upamiętnia on Włochów, którzy zginęli podczas I wojny światowej.

09. Via Garibaldi

Od Piazza de Ferrari odchodzi też aleja Via Garibaldi. Jest to bardzo reprezentacyjny trakt, który wyłamuje się z ciasnych średniowiecznych schematów postrzegania miasta. Znajduje się tu wiele imponujących renesansowych pałaców, które mają po kilkaset lat i stoją praktycznie jeden obok drugiego. Niegdyś te pięknie zdobione budowle należały do bogatych rodów kupieckich. Obecnie część z nich jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

10. Dom Kolumba i Porta Soprana

W pobliżu Piazza de Ferrari, przy innym miejskim placu, znajduje się też Dom Kolumba. W rzeczywistości jednak Kolumb nigdy w tym domu nie mieszkał. Jest to tylko rekonstrukcja. Tuż obok jest natomiast zlokalizowana Porta Soprana, czyli średniowieczna miejska brama.

Zobacz również:

MEDIOLAN. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *