Genua – krótki przewodnik po najważniejszym włoskim porcie

Last modified date

Comments: 0

(termin podróży: 02.12.2017)

Dzisiejszym wpisem chciałbym jeszcze raz powrócić do północnych Włoch, które odwiedzałem pod koniec ubiegłego roku. Jednym z miejsc, do których wówczas dotarłem, była Genua – miasto niesłynące może co prawda z turystyki na masową skalę, ale zdecydowanie warte zobaczenia i polecenia. Choć spędziłem tu tylko jeden dzień, to myślę, że udało mi się zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje, a samo miasto zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie, mimo że czuję jeszcze pewien niedosyt z nim związany i zapewne będę chciał tu powrócić. Poniżej prezentuję krótką relację z wycieczki do Genui.

 

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PRZYJAZDU

Podczas pobytu w północnych Włoszech moją główną bazą pobytową był Mediolan, z którego pociągiem udawałem się do Bergamo, Como oraz właśnie Genui. Na korzyść tego rozwiązania przemawia fakt całkiem sprawnie funkcjonującej we Włoszech sieci kolejowej, a także to, że dzięki tanim liniom lotniczym do Mediolanu można przylecieć z Polski naprawdę niedużym kosztem, a do Genui bezpośrednich połączeń z naszego kraju nie ma.

Zobacz również: Mediolan – stolica północnych Włoch na weekend

Zobacz również: Bergamo – krótki przewodnik, najważniejsze informacje

Zobacz również: Como – jeden dzień nad przepięknym włoskim jeziorem…

Sama podróż ze stacji Milano Centrale do stacji Genova Piazza Principe trwała w moim przypadku nieco ponad półtorej godziny. Najtańsze bilety można kupić za nieco ponad 20 EUR, co samo w sobie nie jest bardzo drogie, ale jeśli jednak ktoś chciałby trochę zaoszczędzić, to w soboty obowiązuje tu specjalna oferta, w ramach której w cenie jednego biletu mogą podróżować dwie osoby. Sam z tej opcji skorzystałem i zdecydowanie polecam!

W moim odczuciu sama Genua jest miejscem, na które należałoby przeznaczyć co najmniej dwa pełne dni, ale także podczas jednego dnia można z tego miasta sporo wyciągnąć i na pewno zdąży ono się nam spodobać 🙂

 

NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Zwiedzanie Genui w moim przypadku rozpoczęło się od dworca kolejowego. Po jego opuszczeniu warto udać się prosto ulicą Via Balbi, natomiast potem można odbić w prawo i w ten sposób dojść do starego portu. Przy samym dworcu, pierwszym obiektem, który przykuwa uwagę, jest dość mocno wyeksponowany pomnik Krzysztofa Kolumba, czyli jednej z tych postaci, która bezsprzecznie kojarzy się z historią miasta.

pomnik Krzysztofa Kolumba

Podczas spaceru na pewno dość szybko da się zauważyć cechę charakterystyczną ukształtowania terenu miasta, którą jest spora różnica wysokości. Dzięki temu spoglądając w bok i nieco w górę, można odnieść wrażenie, że kamienice wzdłuż ulic budowane były jedna na drugiej… Inną ciekawą cechą miasta jest występowanie pomiędzy poszczególnymi budynkami wielu wąskich uliczek, które idealnie sprawdziłyby się jako sceneria niejednego filmu lub telenoweli…

Via Balbi

Via Balbi

Via Balbi

Via Balbi

Via Balbi

Via Balbi

Via Balbi

Genueński port od reszty miasta oddziela dość ruchliwa eskapada usadowiona na filarach na wysokości. Widok na tę trasę od strony portu, wraz z dosięgającymi jej rosnącymi na dole palmami, wznoszącą się ku górze zabudową z tyłu oraz wzgórzami widocznymi w tle, jest dość popularnym obrazkiem na różnego rodzaju pocztówkach i zdjęciach.

Sam port jest bez wątpienia najważniejszym punktem w mieście. Przez wieki świadczył on o potędze i bogactwie regionu, a i teraz jest to największy port morski w całych Włoszech. Miejsce samo w sobie jest dość przyjemne i na pewno warto tu spędzić trochę czasu. Dość charakterystycznym obiektem jest tu sporych rozmiarów galeon Neptun, który jest repliką zbudowaną specjalnie na potrzeby filmu „Piraci” w reżyserii Romana Polańskiego. Innym przykuwającym uwagę obiektem jest również Bigo, czyli nietypowa ośmioramienna konstrukcja, w obrębie której na jednym ramieniu podwieszono windę widokową, z której można podziwiać panoramę starego portu.

port w Genui

W centrum portu znajduje się również Oceanarium, które jest jednym z największych tego typu obiektów w całej Europie. Bilet wstępu oznacza co prawda wydatek przekraczający nawet 30 EUR, ale można wybierać wśród różnych opcji biletów, a jeśli jest się uczniem lub studentem to wówczas warto skorzystać ze specjalnych promocyjnych wejściówek, które są nawet o połowę tańsze, ale o które często trzeba się samemu dowiedzieć w kasie, bo nie są one rozpisane w żadnych oficjalnych cennikach. W moim przypadku, jako że podczas wizyty w Genui jeszcze posiadałem legitymację studencką, bilet kosztował 18 EUR. Jeśli chodzi o samo Oceanarium, to według mnie oczywiście warto je odwiedzić! 🙂

oceanarium w Genui

oceanarium w Genui

oceanarium w Genui

oceanarium w Genui

oceanarium w Genui

oceanarium w Genui

oceanarium w Genui

oceanarium w Genui

oceanarium w Genui

oceanarium w Genui

oceanarium w Genui

oceanarium w Genui

Po wizycie w genueńskim porcie, warto odbić nieco w bok i kierować się w stronę Starego Miasta. Jest ono o tyle fascynujące, że w dużej mierze zachowało swój średniowieczny charakter, co oznacza występującą tu dość ciasną i wysoką zabudowę, wąskie uliczki i niewiele światła dziennego.

Stare Miasto

Na pewno najważniejszym i najbardziej charakterystycznym punktem Starego Miasta jest Cattedrale di San Lorenzo, czyli Katedra św. Wawrzyńca. Sam budynek świątyni nie jest może tak wyeksponowany, jakby się można było spodziewać, ale z pewnością wyróżnia się chociażby rzucającymi się w oczy poziomymi pasami, które zdobią elewację. Katedra łączy w sobie styl gotycki z elementami renesansowymi i z pewnością warto ją obejrzeć od zewnątrz, a także wejść do środka.

oceanarium w Genui

Cattedrale di San Lorenzo

Ze Starego Miasta warto udać się w kierunku Piazza de Ferrari. Jest to jeden z głównych placów Genui, gdzie po środku zlokalizowana jest sporych rozmiarów fontanna, a dokoła znajduje się kilka bogato zdobionych kamienic.

Piazza de Ferrari

Piazza de Ferrari

Piazza de Ferrari

Od Piazza de Ferrari odchodzi ulica Via XX Settembre, gdzie wśród dość spójnej zabudowy znajduje się między innymi targ Mercato Orientale. Niegdyś (jak sama nazwa zresztą wskazuje) można tu było zakupić głównie przywożone statkami artykuły spożywcze ze Wschodu, ale obecnie królują tu produkty lokalne, w tym przede wszystkim owoce, warzywa, sery, różnego rodzaju mięsa czy nawet słodycze. Z pewnością warto tu wpaść i posmakować tego, co stanowi o wartości tradycyjnej włoskiej kuchni 🙂

Idąc nieco dalej i schodząc trochę na prawo, dojść można do Piazza della Vittoria, czyli Placu Zwycięstwa. Miejsce to jest o tyle ważne, że to właśnie tutaj znajduje się Arco della Vittoria, czyli łuk triumfalny.

Piazza de Ferrari

Arco della Vittoria

Po powrocie na Piazza de Ferrari warto odbić w kierunku Via Garibaldi. Jest to bardzo reprezentacyjna ulica, która wyłamuje się z ciasnych średniowiecznych schematów postrzegania miasta, a uwagę przykuwa tu monumentalna zabudowa oraz renesansowe pałace dawnych bogatych kupieckich rodów. Warto dodać, że 42 spośród genueńskich pałaców wybudowanych w XVI i XVII wieku zostały wpisane na listę UNESCO.

Via Garibaldi z pewnością jest obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki do Genui, a w moim przypadku była ona ostatnim odwiedzonym miejscem, gdyż stąd bezpośrednio udałem się w kierunku Piazza Principe, skąd ruszał mój pociąg powrotny do Mediolanu. Nie zmienia oczywiście faktu, że w mieście tym jest jeszcze co najmniej kilka miejsc do zobaczenia, a jeśli ktoś miałby więcej czasu, to warto jeszcze obrać kierunek na:

  • muzeum morskie Galata, w którym można oglądać między innymi repliki statków oraz wystawę poświęconą Krzysztofowi Kolumbowi,
  • XVIII-wieczną rekonstrukcję domu, w którym niegdyś żył Krzysztof Kolumb,
  • Porta Soprana, czyli bramę miejską prowadzącą do Starego Miasta,
  • port Boccaddasse, który jest starszy od samego miasta i położony poza ścisłym centrum, przez co dostanie się tu wymagałoby skorzystania ze środków komunikacji miejskiej.

 

Genua jest miastem, w którym zdecydowanie zauważalne są elementy świadczące o jej dawnym bogactwie oraz dużym znaczeniu politycznym, i po dziś dzień robią one naprawdę spore wrażenie. Obecnie miasto to dalej jest dość ważnym punktem na gospodarczej mapie Włoch, ale nie jest ono tak oblegane przez turystów, co może trochę dziwić, ale z drugiej strony powinno cieszyć każdego, kto chciałby się tu wybrać. A z pewnością warto! 🙂

Darek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment