HERCEG NOVI. Niewielkie miasteczko nad Zatoką Kotorską. Plan zwiedzania

Herceg Novi
Herceg Novi

Herceg Novi to nieduże miasto położone nad Zatoką Kotorską, będące równocześnie jednym z najmłodszych miast w tym regionie, gdyż powstało ono dopiero w XIV wieku. Aktualnie jest to jeden z najpopularniejszych nadmorskich kurortów w Czarnogórze, choć faktem jest, że wśród turystów z Polski nie cieszy się on (jeszcze) tak dużym uznaniem. Tyczy się to zresztą całego kraju, który wciąż uznawany jest za nieodkryty i nieskażony turystyką na masową skalę, mimo że z roku na rok się to zmienia, a zainteresowanie tym regionem nieustannie rośnie. Położenie geograficzne miasta sprawia, że decydując się w wakacje na wypoczynek w tym miejscu możecie liczyć na bardzo dobrą pogodę z temperaturami niespadającymi poniżej 30 stopni Celsjusza. Zresztą również poza sezonem panują tu całkiem przyjemne warunki atmosferyczne sprzyjające zwiedzaniu.

 

PODSTAWOWE INFORMACJE I WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE DOJAZDU

Do Herceg Novi stosunkowo łatwo dojechać z innych miast Czarnogóry. Funkcjonują tu bowiem liczne połączenia autobusowe, które umożliwiają transport w całkiem przystępnych cenach. Dzięki położeniu w bezpośrednim sąsiedztwie granicy chorwacko-czarnogórskiej do Herceg Novi można też bezproblemowo dojechać np. z Dubrownika, a jeśli nie macie do dyspozycji własnego samochodu, to na tej trasie kursuje międzynarodowy autobus chorwackiego przewoźnika Croatia Bus d.o.o. (bilet można zakupić np. poprzez stronę internetową dworca autobusowego w Dubrowniku, koszt nie powinien przekroczyć równowartości 80 zł w jedną stronę).

Bez względu na środek transportu warto jednak pamiętać, że Czarnogóra mimo posiadania waluty euro nie jest członkiem ani Unii Europejskiej ani strefy Schengen, co oznacza kontrolę na granicy i często konieczność odstania swojego w długiej kolejce. Warto również wiedzieć, że podczas takiej kontroli obywatele polscy wcale nie potrzebują okazywać paszportu, a podczas wizyty w Czarnogórze wystarczy im jedynie dowód osobisty.

granica chorwacko-czarnogórska

granica chorwacko-czarnogórska

 

HERCEG NOVI – CO WARTO ZOBACZYĆ?

Odwiedzając Herceg Novi, na pewno należy udać się na tutejszą starówkę. Usytuowane na wzniesieniu Stare Miasto jest nieduże, ale za to bardzo przyjemne i klimatyczne. Ma ono swój urok, a znajdziecie tu nie tylko sporo różnego rodzaju knajpek, które są popularnymi miejscami spotkań, ale też co najmniej kilka wartych uwagi zabytków, które po prostu warto zobaczyć. Herceg Novi jest również (a może nawet przede wszystkim) miasteczkiem portowym, a sam port, podobnie zresztą jak nadmorska promenada czy tutejsze plaże, to bardzo przyjemne miejsce, w którym można wypocząć, zregenerować się i naładować baterie.

 

STARÓWKA W HERCEG NOVI

Jeśli Waszym punktem startowym do zwiedzania miasta jest miejski dworzec autobusowy, to krótki spacer powinien doprowadzić Was stąd do placu Nikole Durkovića (czar. Trg Nikole Durkovića), który jest sercem tutejszego Starego Miasta. To właśnie tutaj znajdziecie główny symbol Herceg Novi, którym jest bardzo charakterystyczna wieża zegarowa (czar. sahat kula), która została wzniesiona w połowie XVII wieku i w przeszłości pełniła funkcję bramy miejskiej.

Trg Nikole Durkovića

Trg Nikole Durkovića

Trg Nikole Durkovića, wieża zegarowa

Trg Nikole Durkovića, wieża zegarowa

Schodami prowadzącymi do góry dojdziecie do drugiego najważniejszego miejskiego placu, którym jest plac Hercega Stjepana (czar. Trg Hercega Stjepana), określany również jako Trg Belavista – a to za sprawą ujmujących widoków, jakie rozciągają się z jego okolic na Zatokę Kotorską. Centralne miejsce placu zajmuje niewielka, ale mająca już ponad sto lat, cerkiew św. Michała Archanioła (czar. Crkva sv. Arhangela Mihaila). Tuż obok znajduje się również fontanna Karacza (czar. fontana Karaca), w której możecie zaopatrzyć się w wodę pitną (a ta podczas wakacyjnych upałów na pewno Wam się przyda).

Trg Hercega Stjepana

Trg Hercega Stjepana

cerkiew św. Michała Archanioła

cerkiew św. Michała Archanioła

Odwiedzając starówkę w Herceg Novi, warto też zboczyć z tych najbardziej uczęszczanych miejsc czy placów i przespacerować się mniejszymi uliczkami, które są naprawdę bardzo klimatyczne. Taki spacer nie powinien być bardzo czasochłonny, a może on doprowadzić Was chociażby do dwóch kościołów katolickich – kościoła św. Hieronima (czar. Crkva sv. Jeronima) oraz kościoła św. Leopolda Mandicia (czar. Crkva sv. Leopolda).

kościół św. Hieronima

kościół św. Hieronima

 

TWIERDZE GÓRUJĄCE PONAD MIASTEM

Warto również zwrócić uwagę na wznoszącą się ponad starówką twierdzę Kanli kula (czar. Tvrdava Kanli kula), której nazwa w języku tureckim oznacza krwawą wieżę. I faktycznie, miejsce to, które wyznacza północną granicę Starego Miasta, zostało wzniesione podczas tureckiego panowania i przez długi czas pełniło ono funkcję więzienia. Obiekt ten dosyć mocno ucierpiał podczas trzęsienia ziemi w drugiej połowie XX wieku i aktualnie stanowi on ledwie namiastkę dawnej fortecy, której centralną część przekształcono w amfiteatr pod gołym niebem, gdzie odbywają się różnego rodzaju koncerty, festiwale i przedstawienia. Twierdza Kanli kula została udostępniona do zwiedzania (cena biletu wstępu to 2 EUR), a przybyć tu zdecydowanie warto, gdyż jest to jedno z tych miejsc, skąd będziecie mogli podziwiać najpełniejszy i najpiękniejszy krajobraz Boki Kotorskiej.

twierdza Kanli kula - amfiteatr

twierdza Kanli kula – amfiteatr

panorama Boki Kotorskiej

panorama Boki Kotorskiej

panorama Boki Kotorskiej

panorama Boki Kotorskiej

Drugą twierdzą, mniejszą i znajdującą się w południowej części Starego Miasta, tuż przy nadmorskiej promenadzie, jest natomiast twierdza Forte Mare (czar. Tvrdava Forte Mare). Trzecim takim obiektem w Herceg Novi jest z kolei twierdza hiszpańska (czar. Tvrdava Spanjola), która usytuowana jest jednak poza ścisłym centrum miasta.

 

PORT, PLAŻE I NADMORSKA PROMENADA

Bardzo ładnym i wartym zobaczenia miejscem w Herceg Novi jest też bez wątpienia wybrzeże Zatoki Kotorskiej, które w sezonie zapełnia się tłumami turystów spragnionych wypoczynku i morskich kąpieli. Strategicznym miejscem na mapie miasta jest oczywiście port, ale szczególnym zainteresowaniem cieszą się tu też oczywiście plaże, spośród których dominują przede wszystkim te nieduże, wręcz kameralne, a występują tu zarówno nabrzeża kamieniste, jak i piaskowo-żwirowe czy wyłożone betonem.

Herceg Novi - port

Herceg Novi – port

Herceg Novi - plaża

Herceg Novi – plaża

Miejscem tętniącym życiem jest również nadmorska promenada, która ciągnie się przez całe miasto na długości kilku kilometrów. Jest to idealne miejsce do spacerów, a oprócz przepięknych widoków, które zapierają dech w piersiach, czeka tu na Was też wiele knajpek i lokali gastronomicznych, gdzie w takim przyjemnym otoczeniu można się pożywić i trochę odpocząć. Promenadą dojść możecie do sąsiednich miejscowości – Igalo i Meljine – a będzie to też dobra droga, którą warto podążać (w kierunku północnym), jeśli chcecie odwiedzić Monaster Savina – prawdziwą perełkę Herceg Novi.

 

MONASTER SAVINA

Monaster Savina (czar. Monastyr Savina) jest najpiękniejszym i najbardziej reprezentacyjnym zabytkiem w Herceg Novi. Ten położony w odległości około 1.5 kilometra na wschód od Starego Miasta kompleks klasztorny składa się z Małej Cerkwii Zaśnięcia Bogurodzicy, Wielkiej Cerkwii Zaśnięcia Bogurodzicy, skarbca oraz położonej 300 metrów dalej (i wyżej) Cerkwii św. Sawy. Szczególnie warta uwagi jest wielka cerkiew, w której należy przyjrzeć się nie tylko samemu gmachowi obiektu, ale też jego bogato zdobionemu wnętrzu. Całość kompleksu uzupełnia zabytkowy cmentarz, a wzniesienie, na którym ten kompleks się znajduje, jest kolejnym już znakomitym punktem widokowym. Wszystko to sprawia, że miejsce to zdecydowanie należy zobaczyć, jeśli tylko postanowicie przyjechać do Herceg Novi. Zwłaszcza że wstęp na teren monasteru jest darmowy (ewentualnie można wpłacać dobrowolne datki) i nie uświadczycie tu tłumów turystów.

Monaster Savina

Monaster Savina

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *