Como – jeden dzień nad przepięknym włoskim jeziorem…

Last modified date

komentarze 4

(termin podróży: 04.12.2017)

Jak już wspominałem, będąc w Mediolanie warto zaplanować sobie czas w ten sposób, aby zwiedzić również okolicę. Patrząc na mapę Lombardii i szukając odpowiedniego kierunku podróży, naszą uwagę przykuje z pewnością wiele podłużnych ciągnących się z północy na południe jezior alpejskich, których geneza jest jeszcze polodowcowa i które obecnie są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tutejszego krajobrazu. Największym spośród nich jest jezioro Como, które moim zdaniem jest też jednocześnie jednym z najpiękniejszych jezior w całej Europie. Wzdłuż brzegu jeziora położone są różne miejscowości, spośród których ja osobiście polecam Wam odwiedzić noszące tę samą nazwę miasteczko Como. Jeśli szukacie bowiem miejsca, w którym typowo włoski małomiasteczkowy koloryt łączy się z krajobrazem cudownego jeziora otoczonego pięknymi górami, oraz które poprzez swoje położenie będzie idealne na 1-dniową wycieczkę z Mediolanu – trafiliście w samą dziesiątkę!

 

KIEDY, CZYM I NA JAK DŁUGO PRZYJECHAĆ?

Zacznijmy od pytania, dlaczego akurat miasteczko Como? W moim przypadku odpowiedź była dość banalna – od czegoś po prostu trzeba było zacząć. Oczywiście u brzegu jeziora znajdują się też inne miejscowości, takie jak Lecco, Bellagio czy Varenna, a zwiedzanie ich wszystkich zajęłoby nam nawet tydzień, ale Como ma tę przewagę, że najłatwiej tu dojechać z Mediolanu, a dodatkowo krajobraz, który ujrzymy, sprawi, że na pewno nie będziemy żałować przyjazdu właśnie tu. Na Como wystarczy przeznaczyć jeden cały dzień i wówczas na pewno nie będziemy się tu nudzić, ani też nie będziemy odczuwać niedosytu, że czegoś nie zdążyliśmy tu zobaczyć.

Jeśli chodzi o sam dojazd, to pociągi regionalne na trasie Milano CadornaComo Lago, kursują średnio co godzinę, a za przejazd w jedną stronę zapłacimy niecałe 5 EUR. W Mediolanie do stacji Cadorna bez problemu dojedziemy metrem. Bilety na pociąg możemy kupić na miejscu lub wcześniej przez internet (osobiście polecam zaopatrzyć się od razu w bilet powrotny, żeby nie musieć potem się nim martwić). Warto zwrócić uwagę, że na stacji Cadorna bilety kasujemy już przy bramkach, przez które przechodzimy chcąc dostać się na peron. Stacja Como Lago położona jest w bezpośredniej bliskości do Starego Miasta oraz jeziora, co sprawia, że na miejscu do poruszania się wystarczą nam własne nogi.

Como jest miejscem, które będzie wyglądało pięknie o każdej porze roku, ale ciepłolubni muszą pamiętać, że północne Włochy to region alpejski, co oznacza, że w miesiącach zimowych może tu być naprawdę chłodno. Warto to wziąć pod uwagę, planując podróż.

 

Zobacz również:

Mediolan – stolica północnych Włoch na weekend

 

CO TRZEBA ZOBACZYĆ?

Wizytę w Como podzieliłbym na trzy główne części:

  • zwiedzanie Starego Miasta i jego najważniejszych zabytków,
  • spacer brzegiem jeziora,
  • wjazd kolejką Funicolare na szczyt Brunate.

Ale zacznijmy po kolei, idąc od stacji kolejowej prosto w stronę jeziora, Starego Miasta po prostu nie da się nie zauważyć. Sama starówka jest naprawdę bardzo urokliwa i można w niej poczuć prawdziwy włoski klimat, a spacer wąskimi uliczkami prowadzącymi pośród niewysokich kolorowych kamieniczek należy do przyjemności w najczystszej postaci. Spacerując, zdecydowanie warto odbijać w przypadkowo wybrane uliczki, gdzie obok typowo włoskiej zabudowy ujrzymy również wyłaniający się zza niej przepiękny górski krajobraz.

Como

Como

Como

Como

Como

Como

Como

Zdecydowanie najważniejszym obiektem, jaki znajdziemy na Starym Mieście w Como, jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (wł. Cattedrale di Santa Maria Assunta). Budowę tej gotyckiej katedry rozpoczęto pod koniec XIV wieku, a prace zakończono dopiero w XVIII wieku. Obiekt robi wielkie wrażenie zarówno z powodu swoich rozmiarów, jak również z powodu zastosowanych rozwiązań architektonicznych. We wnętrzu katedry znaleźć można liczne dzieła sztuki sakralnej, przede wszystkim z okresu późnego średniowiecza.

Duomo di Como

Duomo di Como

Duomo di Como

Oczywiście katedra nie jest jedynym obiektem sakralnym w Como. Spośród innych można również wskazać między innymi wybudowaną w XII wieku bazylikę San Fedele, XVII-wieczny kościół San Donnino oraz pochodzący z połowy XVIII wieku kościół Santa Maria di Loreto. Budowle te nie są już jednak tak okazałe jak opisana wcześniej katedra. Wśród najważniejszych obiektów niesakralnych warto natomiast zwrócić uwagę na XIX-wieczny teatr Teatro Sociale oraz XII-wieczną wieżę obronną Porta Torre, której głównym zadaniem w przeszłości była obrona głównego wjazdu do miasta. Nieco dalej, już nie na starówce, a w bezpośrednim pobliżu jeziora, znajduje się zaś poświęcone odkrywcy Aleksandrowi Volcie muzeum Tempio Voltiano.

Teatro Sociale

Porta Torre

Po obejrzeniu Starego Miasta, spacer kontynuujemy wzdłuż brzegu jeziora Como. Tutaj nie trzeba mieć jakiegoś wielkiego planu, po prostu idźcie przed siebie i cieszcie się otaczającymi Was widokami. Gwarantuję, że są naprawdę zachwycające i skradną Wasze serce.

jezioro Como

jezioro Como

jezioro Como

jezioro Como

jezioro Como

jezioro Como

jezioro Como

Ważną atrakcją, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora i która jest obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki do Como, jest linowo-terenowa kolejka Funicolare Como-Brunate. W Como znajduje się dolna stacja tej kolejki, zaś górna stacja zlokalizowana jest w położonej na szczycie miejscowości Brunate. To właśnie stąd rozpościera się najpiękniejsza panorama miasta i jeziora. Punkt widokowy znajduje się tuż przy wyjściu ze stacji kolejki, ale warto przespacerować się kawałek dalej, gdzie znaleźć można też inne miejsca, z których widok będzie jeszcze lepszy, a i turystów nie powinno być już tam tak wielu. Podróż w jedną stronę trwa około 7 minut, a za przejazd tam i z powrotem zapłacimy 5,50 EUR.

stacja kolejki Funicolare Como-Brunate

widok ze szczytu Brunate

nieco zamglona panorama Como

panorama Como widziana z okna kolejki Funicolare Como-Brunate

 

CO I GDZIE ZJEŚĆ?

Spacer w takim pięknym otoczeniu na pewno dostarczy nam wielu pozytywnych wrażeń, ale nie możemy przy tym zapomnieć o kolejnym ważnym punkcie naszej wycieczki, jakim jest zjedzenie czegoś dobrego 🙂 Zarówno spacerując w pobliżu jeziora, jak również zwiedzając Stare Miasto, natkniemy się na bardzo wiele różnych knajpek i restauracji, których właściciele będą nas ochoczo zapraszali do środka. Wystrzegajcie się jednak tych miejsc, co do których na pierwszy rzut oka widać, że są nastawione na turystów.

Ja w swoich poszukiwaniach trafiłem do restauracji L’orologio, która jest położona nieco na uboczu, przy ulicy Via Ugo Foscolo, niedaleko stacji kolejowej. Miejsce absolutnie godne polecenia – ceny przyzwoite, jedzenie naprawdę smakowite, a przy stolikach w znacznej mierze nie turyści, a lokalni mieszkańcy, którzy przychodzą tu na obiad. Próbowane tu przeze mnie włoskie dania to ravioli ripieni (faszerowane pierożki), penne al ragu (makaron penne z mięsem oraz sosem pomidorowym) oraz oczywiście pizza, a do tego karafka vino bianco (białego wina).

 

I tyle 🙂 Mam nadzieję, że powyższym wpisem przekonałem Was do tego, że odwiedzając północne Włochy zdecydowanie warto poświęcić jeden dzień na wizytę w Como. Cudowne włoskie miasteczko oraz przepiękne jezioro wkomponowane we wspaniały górski krajobraz dostarczy Wam z pewnością wielu niesamowitych wrażeń.

Podobał Wam się ten wpis, a może macie do niego jakieś uwagi? Może macie swoje własne odczucia dotyczące wizyty w Como? Czekam na Wasze komentarze 🙂

Darek

4 komentarze

  1. Piękne Como, ciekawe czy jeden dzień by mi starczył, bo ja chodzę jak ślimak 🙂

    Dobra stronka, będę odwiedzała 🙂

    • Zdecydowanie jeden dzień wystarczy, nawet jak ktoś będzie zwiedzał bardzo powoli, zatrzymywał się co kilka metrów i zwracał uwagę na każdy zakamarek 🙂

    • Normalnie jak bilet kupujesz w kasie to musisz go skasować przechodząc przez bramkę na peron. Jeśli mnie pamięć nie myli, to mając wydrukowany bilet kupiony wcześniej przez internet pokazałem go pracownikowi, który byl w pobliżu i wtedy nam otworzyli bramkę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment