CAVTAT. Krótka wizyta w urokliwym miasteczku na południu Chorwacji. Dokąd pójść i co zobaczyć?

Cavtat
Cavtat

Dubrownik to nie tylko przepiękne i naprawdę zachwycające miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć, ale jest to również dobra baza wypadowa do zwiedzania całej Dalmacji Południowej, a nawet sąsiednich krajów. Jeśli planujecie taką wycieczkę, to wówczas tą miejscowością, do której powinniście przyjechać, jest Cavtat – miasto określane jako tańsza i znacznie spokojniejsza, ale nie mniej atrakcyjna i interesująca alternatywa dla samego Dubrownika.

Cavtat nie ma co prawda tak wielu imponujących i zapierających dech w piersiach zabytków, ale jest on miastem na tyle ciekawym i urokliwym, że każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Choć pierwsze wzmianki o istnieniu w tym miejscu starej osady pochodzą jeszcze z czasów antycznej Grecji, to obecnie to niewielkie miasto słynie przede wszystkim z licznych przykładów pięknej architektury renesansowej. Poza tym, wizyta tu będzie prawdziwą gratką dla fanów (chorwackiego) malarstwa modernistycznego, a zawiedzeni nie powinni wyjechać stąd również zwolennicy leniwego wypoczynku, który można tu uprawiać na jednej z wielu ogólnodostępnych plaż.

 

NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI

Wybrać się warto przede wszystkim do najstarszej części miasta, która jest położona na niewielkim półwyspie. Miejsce to składa się z licznych zaułków i wąskich uliczek, wokół których rozciąga się charakterystyczna chorwacka biała zabudowa pokryta pomarańczowymi dachówkami.

Cavtat - najstarsza część miasta

To właśnie tutaj znajdziecie również co najmniej kilka wartych uwagi zabytków, do których zalicza się przede wszystkim pochodzące z XV wieku Kościół św. Mikołaja (chorw. Crkva sv. Nikole) oraz Kościół Matki Boskiej Śnieżnej (chorw. Crkva Gospe od snijega).

Odwiedzając Cavtat, warto też zwrócić uwagę na liczne renesansowe wille i pałacyki, a ciekawymi miejscami mogą się Wam wydać także charakterystyczna ośmioboczna konstrukcja Mauzoleum rodziny Račiciów (chorw. Mauzolej obitelji Račić) oraz XVI-wieczny Dwór Książęcy (chorw. Knežev dvor).

Poza tym, w Cavtacie urodził się i częściowo wychowywał Vlaho Bukovac – malarz nazywany przez wielu ojcem chorwackiego modernizmu. W jego domu rodzinnym funkcjonuje obecnie niewielkie muzeum, w którym oglądać można nie tylko liczne przykłady jego dzieł, ale też różne przedmioty codziennego użytku z okresu, kiedy tu zamieszkiwał. Zarówno twórczość tego malarza jak i samo muzeum z pewnością nie każdemu wydadzą się szczególnie interesujące, ale oczywiście, jeśli tylko macie taką możliwość, to warto odwiedzić tę placówkę. Zwłaszcza, że jeżeli przyjeżdżacie z Dubrownika i macie wykupioną Dubrovnik Card w wersji 3- lub 7-dniowej, to Dom Vlaho Bukovaca (chorw. kuća Vlaho Bukovac) jest dla Was dostępny zupełnie za darmo.

Cavtat - dom Vlaho Bukovaca

 

SPOKOJNE MIEJSCE DO WYPOCZYNKU

Jak już zostało wcześniej wspomniane, cała historyczna część miasta położona jest na niewielkim półwyspie i co więcej, jest ona otoczona promenadą ciągnącą się wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Trasa ta absolutnie sprzyja spacerom – jest w dużej mierze zacieniona oraz znajdują się tu liczne ławki, na których możecie przysiąść i odpocząć. Można też oczywiście podziwiać stąd przepiękne krajobrazy morza i pobliskich wysp (z oddali ujrzycie między innymi Dubrownik oraz wyspę Lokrum).

Znajduje się tu również wiele cichych i spokojnych plaż kamienistych, których wielką zaletą jest oczywiście to, że nie ma tu takich tłumów jak w wielu innych bardziej turystycznych miastach regionu. W Cavtacie jako typowym mieście nadmorskim nie mogło zabraknąć również portu, który także zlokalizowany jest w centralnej części tej niedużej miejscowości. Wśród wielu łódek i statków znajdziecie tu również te oferujące wycieczki na pobliskie wyspy czy nawet do Dubrownika.

Cavtat - nadmorska promenada

Cavtat - wybrzeże

Cavtat - wybrzeże

Cavtat - wybrzeże

Cavtat - port

Cavtat - port

 

DOJAZD I INFORMACJE PRAKTYCZNE

Cavtat jest położony około 20 km na południe od Dubrownika. Jeśli więc zatrzymujecie się w Dubrowniku na dłużej, to na pewno dobrym pomysłem będzie przyjechanie tutaj na jeden dzień lub chociaż kilka godzin. Odpoczniecie w ten sposób przynajmniej przez chwilę od niekiedy gwarnego i hałaśliwego miasta przepełnionego masą turystów. Jeśli nie macie do dyspozycji własnego samochodu, to w celu przybycia tutaj możecie skorzystać z dubrownickiej komunikacji miejskiej. Podmiejski autobus linii 10 łączy centrum Cavtatu z dworcem autobusowym w Dubrowniku i kursuje on średnio co około 30 minut. Cena biletu w jedną stronę to 25 HRK, ale warto wiedzieć, że 3- lub 7-dniowy wariant zakupionej Dubrovnik Card daje Wam możliwość jednorazowego przejazdu do Cavtatu i z powrotem zupełnie za darmo.

Więcej informacji o samym Dubrowniku, o jego zabytkach, a także o różnych wariantach Dubrovnik Card znajdziecie w osobnym tekście na blogu (ZOBACZ).

Do Cavtatu można przyjechać też oczywiście na dłużej. Jeśli ktoś nastawia się głównie na leniwy wypoczynek i wylegiwanie się na plaży, to może to być w zasadzie całkiem niezła opcja – niższe ceny, mniej ludzi, równie piękne krajobrazy… Czemu nie? Z drugiej jednak strony, jeśli ktoś zainteresowany jest również poznawaniem kultury, tradycji czy historii regionu, to wówczas przy dłuższym pobycie Cavtat może mu się po prostu zacząć nudzić. Bowiem mimo że jest to naprawdę ładne miasteczko, to jednak pod względem liczby zabytków i innych atrakcji nie może się ono równać z takimi miejscami jak chociażby Dubrownik. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli tylko podczas pobytu w Chorwacji dysponujecie większą ilością czasu, to warto tak zaplanować sobie zwiedzanie, aby Cavtat stał się jednym z punktów programu Waszej wycieczki.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *