BUDAPESZT. Przewodnik po stolicy Węgier. Najważniejsze zabytki i atrakcje

Budapeszt
Budapeszt

Tym razem pora na wizytę w miejscu, w którym idealnie współgrają ze sobą trzy z pozoru niepasujące do siebie elementy – piękny krajobraz naturalny, bogate dziedzictwo historyczno-kulturowe oraz wielkomiejski charakter współczesnej metropolii. Taki jest właśnie Budapeszt, który nie bez powodu wiele osób nazywa perłą Dunaju oraz zalicza do grona najpiękniejszych europejskich stolic. W mieście tym znajdziecie całą masę przepięknych zabytków przypominających o dawnym historycznym znaczeniu tego miejsca, a wielość i różnorodność atrakcji, jakie tu na Was czekają, sprawiają, że nikt nie powinien wyjechać stąd rozczarowany. Faktem jest, że stolica Węgier jest jednym z najpopularniejszych kierunków zagranicznych wycieczek Polaków, i nie ma się temu co dziwić – najlepiej samemu przekonać się, na czym polega jej fenomen! A jeśli się już na to zdecydujecie, to nie zapomnijcie przeczytać do końca poniższego tekstu, gdyż zawarte jest w nim wszystko to, co przed wyjazdem warto o Budapeszcie wiedzieć, a także opisy miejsc, które koniecznie trzeba tu zobaczyć!

 

WĘGRY – OSOBLIWOŚĆ W SWOJSKIM WYDANIU

Na sam początek warto jednak kilka słów powiedzieć o Węgrzech jako takich. Historia tego kraju zaczyna się pod koniec IX wieku, kiedy to na ten teren plemiona madziarskie, czyli przodkowie dzisiejszych Węgrów, dotarły po tysiącach lat długiej wędrówki, której początki miały miejsce gdzieś na stepach południowego Uralu. Historycy ani archeologowie nie mają jednak stuprocentowej pewności, jak tak naprawdę przebiegała ta wędrówka i jak toczyły się losy ludu zwanego ugrofinami, ale wiadomo natomiast, że w pewnym momencie doszło do jego podziału na dwie grupy, z których jedna poszła na północ stając się protoplastami dzisiejszych Finów i Estończyków, a druga dotarła niemalże pod same Karpaty dając podwaliny do rozwoju współczesnego państwa węgierskiego. Samo osiedlenie się Węgrów na tym obszarze jest zresztą jednym z najważniejszych wydarzeń dla ich tożsamości narodowej i jest ono określane jako tzw. zajęcie ojczyzny (węg. honfoglalás).

Współcześni Węgrzy są więc potomkami przybyszów z daleka, którzy obecny obszar nad Dunajem zamieszkują raptem od trochę ponad tysiąca lat, i fakt ten jest zauważalny już przy pierwszym kontakcie z językiem węgierskim, który nie pochodzi z rodziny języków indoeuropejskich, przez co nie tylko dla nas, Polaków, ale też dla większości mieszkańców pozostałych krajów Europy, może wydawać się zupełnie inny i niezrozumiały.

Można więc powiedzieć, że Węgry to kraj w pewnym sensie egzotyczny, ale z drugiej strony jest on też bardzo swojski i serdeczny. Jego historia bowiem niejednokrotnie przeplatała się z dziejami Polski i innych krajów Europy środkowo-wschodniej, a do dnia dzisiejszego podziwiać tu można między innymi bardzo dobrze zachowane dziedzictwo kultury ludowej. Kraj słynie również z bardzo wyrazistej i charakterystycznej, ale też niezwykle smacznej lokalnej kuchni, a jego prawdziwym skarbem jest też niesamowita obfitość i różnorodność źródeł geotermalnych, których jest tu grubo ponad tysiąc.

 

BUDAPESZT – KILKA SŁÓW O HISTORII MIASTA

Budapeszt (węg. Budapest) to nie tylko stolica, lecz również największe, a w zasadzie nawet jedyne duże miasto na Węgrzech. W połowie XIII wieku powstało królewskie miasto Buda (węg. Buda), które zlokalizowano nieopodal wcześniej funkcjonującej osady zwanej od tego momentu Starą Budą (węg. Óbuda) oraz które było w czasach późnego średniowiecza jednym z największych ośrodków miejskich całej Europy, gdzie uwagę przykuwał między innymi położony na wzgórzu nad Dunajem przepiękny zamek będący siedzibą władców.

Po drugiej stronie Dunaju znajdował się natomiast Peszt (węg. Pest), który przez wiele lat pełnił funkcję przedmieścia Budy, a prawa miejskie otrzymał dopiero w XV wieku. Największy rozwój Pesztu przypadł na XVIII wiek – właśnie wtedy stał on się ważnym ośrodkiem handlowym, w którym zaczęły powstawać nowe reprezentacyjne ulice oraz nowoczesna zabudowa, będąca cechą charakterystyczną miasta aż do dnia dzisiejszego. W 1873 roku doszło do połączenia Budy i Pesztu oraz innych położonych obok ośrodków, co dało kolejny impuls rozwojowy dla starej-nowej metropolii.

 

JAK ZAPLANOWAĆ SOBIE ZWIEDZANIE? – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Współczesny Budapeszt jest miastem o wielu twarzach. Jego centrum wyznacza płynący tu Dunaj, który dzieli stolicę Węgier na dwie zupełnie odmienne części – prawy brzeg to głównie wznoszące się ponad rzeką zielone wzgórza i urokliwe uliczki średniowiecznej Budy, a lewy to przede wszystkim XVIII- i XIX-wieczne reprezentacyjne budynki i prawdziwie wielkomiejska atmosfera. W całym mieście znajdziecie również mnóstwo przepięknych zakątków zlokalizowanych na uboczu głównych szlaków turystycznych oraz równie wiele punktów widokowych. Z rzeczy in minus, które mogą wpłynąć na Wasze postrzeganie tego miejsca, jest to, że sam Budapeszt jest miastem bądź co bądź dosyć brudnym, czasami śmierdzącym, często bez udogodnień dla niepełnosprawnych czy rodzin z małymi dziećmi w wózkach, a na jego głównych ulicach można zauważyć naprawdę sporo bezdomnych, którzy są jednak całkowicie niegroźni.

Z Polski do Budapesztu można dotrzeć na różne sposoby, a ze względu na niedużą odległość optymalnym rozwiązaniem może być w tym przypadku nawet podróż własnym samochodem. Z wielu polskich miast do stolicy Węgier kursują oczywiście różni przewoźnicy autobusowi (np. Flixbus), a dobrą alternatywą będzie również skorzystanie z usług PKP. Ciekawą opcją jest ponadto podróż samolotem, a połączenia na tej trasie zapewniają PLL LOT oraz Wizzair.

Wbrew temu, co sądzą niektórzy, walutą obowiązującą na Węgrzech wcale nie jest euro, a oczywiście węgierski forint (HUF). Walutę bez problemu możecie nabyć w polskich kantorach, a 1000 HUF to równowartość około 14 PLN. Kurs wymiany jest więc dość nietypowy, ale same ceny na Węgrzech są raczej zbliżone do tych, które funkcjonują w Polsce (plus minus kilka/kilkanaście procent w zależności od produktu czy usługi). W centrum Budapesztu w wielu miejscach takich jak toalety, lodziarnie czy sklepy z pamiątkami są co prawda akceptowane płatności w euro, ale przelicznik jest na tyle niekorzystny, że mimo wszystko warto jednak mieć ze sobą forinty lub kartę umożliwiającą płatności w obcych walutach.

Budapeszt to jedno z tych miast, do których nie warto przyjeżdżać tylko na jeden dzień. W tak krótkim czasie nie zdążycie bowiem poznać prawdziwej natury i charakteru tego miasta. Absolutnym minimum byłoby spędzić tutaj 3 pełne dni, a i tak wcale nie będzie to oznaczało, że zdążycie zobaczyć tu wówczas wszystko to, co zobaczyć warto.

W przypadku 3-dniowego pobytu jeden dzień można przeznaczyć na zwiedzanie Góry Zamkowej i Góry Gellérta, drugi dzień poświęcić na spacer ulicami Pesztu, a trzeciego dnia poddać się wypoczynkowi i regeneracji w jednym z termalnych kąpielisk.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ W BUDAPESZCIE?

GÓRA ZAMKOWA

Wznosząca się w centralnej części miasta na prawym brzegu Dunaju Góra Zamkowa (węg. Várhegy) kojarzyć Wam się będzie zapewne przede wszystkim ze sporych rozmiarów kompleksem zamkowym, ale znajdziecie tu również między innymi wiele wąskich i bardzo urokliwych uliczek średniowiecznej Budy oraz bardzo charakterystyczną wieżę Kościoła Macieja. Jest to jedno z tych miejsc, które na pewno Wam się spodoba.

Góra Zamkowa

Góra Zamkowa

Obiekty wznoszące się na wzgórzu są bardzo mocno wyeksponowane i można je podziwiać np. podczas spaceru przeciwległym brzegiem Dunaju. Należy przyznać, że zwłaszcza wieczorem widok na podświetlone budynki odbijające się na tafli rzeki potrafi zrobić naprawdę spore wrażenie!

Jeśli chcecie dostać się na górę, to najlepiej będzie zacząć przy placu Adama Clarka (węg. Clark Ádám tér), skąd możecie skorzystać z miejskiego autobusu linii 16 (to mniej polecana opcja) lub z zabytkowego budzińskiego funikularu (węg. Budavári Sikló), czyli niewielkiej kolejki obsługiwanej przez historyczne wagoniki. Funikular działa od 1870 roku, a zaprojektowany został tak, aby móc pokonywać trasę o dużym spadku terenu – i faktycznie, dystans przemierzany przez kolejkę to raptem niespełna 100 metrów, podczas gdy różnica poziomów pomiędzy górną i dolną stacją to aż 50 metrów. Przejazd w jedną stronę oznacza wydatek 1200 HUF, a bilet w dwie strony kosztuje 1800 HUF.

budziński funikular

budziński funikular

Wagoniki funikularu są oczywiście bardzo ładne i naprawdę klimatyczne, więc na pewno warto na chwilę przystanąć i popatrzeć jak pokonują swoją trasę, ale i tak najlepszą opcją, zwłaszcza przy ładnej pogodzie, będzie wejście na górę na własnych nogach. Pozwoli Wam to bowiem z każdym pokonanym metrem podziwiać coraz szerszą i coraz pełniejszą przepiękną panoramę miasta.

panorama Budapesztu

panorama Budapesztu

Sam Zamek Królewski (węg. Budavári palota) przed wiekami należał do najładniejszych i najbardziej okazałych w całej Europie, ale obecnie stanowi on niestety jedynie uproszczoną rekonstrukcję obiektu, który w całości spłonął w 1945 roku. Przed gmachem zamku znajduje się pomnik księcia Eugeniusza Sabaudzkiego na koniu, a w samym budynku mieści się siedziba Węgierskiej Galerii Narodowej (węg. Magyar Nemzeti Galéria) oraz Muzeum Zamkowego (węg. Vármúzeum).

Zamek Królewski

Zamek Królewski

W niedalekim sąsiedztwie zamku znajduje się Kościół Macieja (węg. Mátyás-templom) uznawany za jedną z największych perełek budapeszteńskiej architektury. Świątynia powstała w XIII wieku, ale swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza ona gruntownej przebudowie, która miała miejsce w drugiej połowie XIX wieku w związku z hucznie obchodzoną rocznicą tysiąclecia państwa węgierskiego. Największym znakiem rozpoznawczym kościoła jest charakterystyczna koronkowa wieża, a we wnętrzu obiektu można dostrzec między innymi XIX-wieczne freski, witraże czy kamienną ambonę.

Kościół Macieja

Kościół Macieja

Tuż obok świątyni możecie ponadto zobaczyć kolejny już bardzo popularny symbol miasta, jakim jest Baszta Rybacka (węg. Halászbástya). Obiekt ten powstał mniej więcej w tym samym okresie, w którym dokonano rekonstrukcji Kościoła Macieja, i stanowi on jego idealne uzupełnienie. Został on pomyślany jako swego rodzaju taras widokowy, a jego siedem wieżyczek symbolizuje siedem dawnych plemion madziarskich. Nazwa obiektu jest natomiast związana z faktem, że w średniowieczu obszar ten znajdował się pod opieką cechu rybackiego.

Baszta Rybacka

Baszta Rybacka

 

GÓRA GELLÉRTA

Na południe od Góry Zamkowej wznosi się Góra Gellérta (węg. Gellért-hegy), która jest kolejnym ważnym punktem na mapie Budapesztu. Jest ona w znacznej mierze niezabudowana i pokryta zielenią, przez co stanowi idealne miejsce do spacerów oraz jest świetną odskocznią od tłocznego i hałaśliwego niekiedy miasta.

Swoją nazwę góra zawdzięcza św. Gellertowi, który był biskupem misjonarzem zamordowanym w tym miejscu w 1046 roku. Obecnie na zboczu wzniesienia znajduje się pomnik św. Gellerta (węg. Szent Gellért-szobor), przedstawiający postać biskupa, który w wyciągniętej dłoni trzyma krzyż i u którego stóp klęczy nawrócony Węgier. Wokół pomnika dostrzeżecie półokrągłą kolumnadę, a spod jego stóp wypływa niewielki wodospad.

Na samym szczycie góry wznosi się jeszcze jeden monument, który nazywany został Pomnikiem Wolności (węg. Szabadság-szobor). Pomnik ten przedstawia 14-metrową statuę kobiety z liściem laurowym posadowioną na bardzo wysokim cokole, a odsłonięto go w 1947 roku jako w pewnym sensie dar od armii radzieckiej dla budapeszteńczyków. Niegdyś integralnym elementem pomnika była sześciometrowa figura żołnierza radzieckiego, ale zdemontowano ją po upadku komunizmu. W ten sposób radziecki pomnik wyzwolenia został przekształcony w pomnik wolności i czci on obecnie wszystkich tych, którzy oddali życie za niepodległość kraju.

Na górze Gellérta znajdują się również mury dawnej XIX-wiecznej cytadeli (węg. Citadella), a na zboczu wzniesienia mieści się wykuty w skale Kościół Skalny (węg. Sziklatemplom). Tuż obok korzystać można także z jednego z dwóch najpopularniejszych kąpielisk termalnych w Budapeszcie, którym jest oczywiście kąpielisko Gellérta (węg. Gellért Gyógyfürdó).

kąpielisko Gellérta

kąpielisko Gellérta

Jak już zostało wcześniej wspomniane, Góra Gellérta jest świetnym miejscem do spacerów, a to nie tylko dzięki przyjemnym i pozwalającym odetchnąć terenom zielonym, ale też za sprawą wielu uroczych, zarówno tych bardzo obleganych jak i tych raczej kameralnych, punktów widokowych, z których rozciąga się przepiękna panorama miasta. To właśnie te fantastyczne widoki sprawiają, że Góra Gellérta jest obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki do Budapesztu.

panorama Budapesztu

panorama Budapesztu

panorama Budapesztu

panorama Budapesztu

 

ŚRÓDMIEŚCIE PESZTU

Zupełnie inną odsłonę Budapesztu odkryjecie przechodząc na drugą stronę Dunaju, gdzie czekają na Was reprezentacyjne aleje Pesztu, w którym poczujecie atmosferę tętniącego życiem współczesnego miasta. Znajduje się tu też wiele imponujących gmachów użyteczności publicznej i z pewnością warto się nimi zainteresować!

Budę i Peszt łączy kilka mostów, spośród których tym najbardziej reprezentacyjnym jest bez wątpienia Most Łańcuchowy im. Széchenyiego (węg. Széchenyi lánchíd), który powstał w połowie XIX wieku jako pierwsza w Budapeszcie stała przeprawa nad Dunajem. Wjazdu na most pilnują charakterystyczne kamienne lwy, a sam trakt łączy wspomniany już plac Adama Clarka (który był jednym z architektów mostu) z placem Istvána Széchenyiego (węg. Széchenyi István tér).

Most Łańcuchowy im. Széchenyiego

Most Łańcuchowy im. Széchenyiego

Zarówno plac jak i most, podobnie zresztą jak również wiele innych obiektów w całym mieście, noszą imię Istvána Széchenyiego, węgierskiego hrabiego i polityka, który w I połowie XIX wieku podejmował wiele inicjatyw na rzecz rozwoju i zreformowania kraju oraz którego wszechstronna działalność sprawiła, że obecnie mówi się o nim jako o „najlepszym z Węgrów”. Przy placu Széchenyiego znajduje się kilka reprezentacyjnych budynków, a wśród nich między innymi gmach Węgierskiej Akademii Nauk (węg. Magyar Tudományos Akadémia), której inicjatorem powstania był właśnie Széchenyi.

Od placu odchodzi niewielka ulica Zrínyi (węg. Zrínyi utca), którą możecie dojść do największego kościoła w Budapeszcie. Jest nim Bazylika św. Stefana (węg. Szent István-bazilika), którą konsekrowano w 1905 roku. Budynek świątyni jest bardzo charakterystyczny i łączy on w sobie cechy klasycyzmu i włoskiego renesansu. Wstęp do kościoła jest darmowy, a zapłacić należy za możliwość wejścia na jego kopułę.

Bazylika św. Stefana

Bazylika św. Stefana

Obszar położony nieco na północ od placu Széchenyiego i bazyliki to główne centrum administracyjne kraju. To właśnie tutaj znajduje się bowiem położony tuż nad Dunajem monumentalny i bardzo reprezentacyjny gmach węgierskiego Parlamentu (węg. Országház). Sam budynek wzniesiono na przełomie XIX i XX wieku, a z zewnątrz może on Wam nieco przypominać parlament brytyjski. I faktycznie budynek był tak zaprojektowany, aby to podobieństwo było tu widoczne. Wnętrze gmachu to typowy przykład bogato zdobionej architektury pałacowej, a w Sali Kopułowej spoczywa węgierska korona. Obiekt można oczywiście zwiedzać, ale dozwolone są jedynie trwające niespełna godzinę wycieczki z przewodnikiem, których koszt dla obywateli Unii Europejskiej wynosi 2200 HUF.

parlament w Budapeszcie

parlament w Budapeszcie

Przed Parlamentem rozciąga się elegancki plac Lajosa Kossutha (węg. Kossuth Lajos tér), który został tak nazwany na cześć dawnego przywódcy rewolucji węgierskiej. Na placu znajduje się pomnik Kossutha, a w jego najbliższym sąsiedztwie posadowiono kilka innych reprezentacyjnych budynków. Od strony południowej przed Parlamentem stoi pomnik austro-węgierskiego polityka Gyuli Andrássyego, a nieco dalej nad samą rzeką dość nietypowy pomnik ofiar Holocaustu zwany również Butami na brzegu Dunaju (węg. Cipők a Duna-parton).

Buty na brzegu Dunaju

Buty na brzegu Dunaju

W południowej części Pesztu z pewnością warto zwrócić uwagę na Kościół Śródmiejski (węg. Belvárosi-templom), który jest obecnie jednym z najstarszych budynków tej części miasta. Swój aktualny barokowy wygląd świątynia zawdzięcza przebudowie, która miała miejsce w XVIII wieku.

Sam kościół położony jest bezpośrednio nad Dunajem, a dalszy spacer można kontynuować np. nadrzecznym deptakiem, z którego doskonale widać chociażby Górę Zamkową i Górę Gellérta oraz przy którym dostrzeżecie też między innymi XIX-wieczny budynek Reduty (węg. Vigadó).

bulwar nad brzegiem Dunaju

bulwar nad brzegiem Dunaju

Budapeszt nocą

Budapeszt nocą

Zajść warto także na prowadzącą równolegle do rzeki ulicę Váci (węg. Váci utca), która przybrała charakter głównej alei handlowej Pesztu oraz gdzie czekają na Was różnego rodzaju sklepy, kawiarnie, restauracje i stragany z pamiątkami. Váci ma około kilometra długości i jest ona przeznaczona tylko do ruchu pieszego. Jej południowy kraniec wyznacza zabytkowa Centralna Hala Targowa (węg. Nagy Vásárcsarnok), w której można zakupić różne typowe dla węgierskiej kuchni artykuły spożywcze.

ulica Váci

ulica Váci

W dość bliskiej odległości od hali znajduje się również Węgierskie Muzeum Narodowe (węg. Magyar Nemzeti Múzeum), a nieco dalej zwiedzać można pochodzącą z połowy XIX wieku Wielką Synagogę (węg. Nagy zsinagóga), która jest największym tego typu obiektem w całej Europie. W bocznym skrzydle tego budynku mieści się ponadto Muzeum Żydowskie (węg. Zsidó Múzeum).

 

ALEJA ANDRÁSSYEGO I LASEK MIEJSKI

Wróćmy jednak jeszcze w okolice Bazyliki św. Stefana, bowiem to właśnie stąd odchodzi aleja Andrássyego (węg. Andrássy út), będąca najbardziej reprezentacyjną aleją Budapesztu. Jest ona utożsamieniem miejskiej elegancji, prawdziwą perełką węgierskiej urbanistyki oraz miejscem, w którym znajduje się naprawdę wiele reprezentacyjnych gmachów, a w dalszej jego części także otoczonych zielenią willi i pałacyków.

aleja Andrássyego

aleja Andrássyego

Do najważniejszych gmachów w alei należy z pewnością Węgierska Opera Narodowa (węg. Magyar Állami Operaház), a nieco dalej w bliskim otoczeniu traktu znajduje się także Akademia Muzyczna im. Franciszka Liszta (węg. Liszt Ferenc Zeneakadémia).

Przy alei Andrássyego stoi również tzw. Dom Terroru (węg. Terror Háza), gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się siedziba partii faszystowskiej, a po wojnie funkcjonowała tu komunistyczna policja polityczna. Było to miejsce, w którym niegdyś przetrzymywano i katowano przeciwników politycznych, a obecnie urządzono tu nowoczesne multimedialne muzeum, w którym prezentowana jest najnowsza historia Węgier.

Wzdłuż alei Andrássyego, a właściwie bezpośrednio pod nią, przebiega również pierwsza linia budapeszteńskiego metra M1, która nazwana została Milenijną Kolejką Podziemną (węg. Millenniumi Földalatti Vasút) i która funkcjonuje w niezmienionym kształcie od 1896 roku jako najstarsza linia metra w całej kontynentalnej Europie. Do dziś mieszkańcy miasta korzystają z kameralnych stacji tej kolejki, a linię tę obsługują charakterystyczne niewielkie (a właściwie to naprawdę ciasne) żółte wagoniki.

Zwieńczeniem alei jest Plac Bohaterów (węg. Hősök tere), gdzie znajduje się między innymi bardzo charakterystyczny pomnik Milenium (węg. Millenniumi emlékmű), symbolizujący tysiąc lat węgierskiej państwowości.

pomnik Milenium

pomnik Milenium

Dalej za placem rozpościera się natomiast Lasek Miejski (węg. Városliget), stanowiący „zielone płuca” miasta oraz będący jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku budapeszteńczyków. Znajdziecie tu przede wszystkim naprawdę sporo terenów zielonych, w których można się zrelaksować, ale mieści się tu też między innymi ogród zoologiczny i cyrk. W centrum lasku na niewielkiej wysepce oglądać można także bardzo malowniczo położony zamek Vajdahunyad (węg. Vajdahunyad vára).

Lasek Miejski, zamek Vajdahunyad

Lasek Miejski, zamek Vajdahunyad

 

KĄPIELISKO IM. SZÉCHENYIEGO

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając się do Lasku Miejskiego? Z pewnością na Kąpielisko im. Széchenyiego (węg. Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda), które obok kąpieliska Gellérta jest najpopularniejszym tego typu obiektem w całym mieście. Znajdziecie tu zarówno liczne baseny kryte, jak również trzy baseny na świeżym powietrzu, które są czynne przez cały rok. Kąpielisko korzysta z bardzo ciepłych źródeł termalnych, a poszczególne baseny różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale też temperaturą. Do dyspozycji pozostają tu również między innymi łaźnie parowe, sauny oraz różnorodne dodatkowo płatne usługi, jak chociażby masaże. Cechą charakterystyczną obiektu jest też oczywiście jego wyjątkowa architektura, a sam budynek liczy już sobie ponad sto lat. Wewnętrzny dziedziniec ozdobiony jest rzeźbami i fontannami, które sprawiają, że kąpiel w takim otoczeniu i takich okolicznościach powinna być dla każdego naprawdę niesamowitym doznaniem.

Wstęp na teren kąpieliska jest oczywiście płatny, ale wybierać możecie spośród różnego rodzaju typów biletów. W dni robocze koszt dziennego biletu z przysługującą szafką to 5500 HUF, a weekendy i święta 5700 HUF. Bilet, w ramach którego możecie skorzystać nie z szafki, a z prywatnej kabiny kosztuje natomiast odpowiednio 6000 HUF lub 6200 HUF. Jeśli jednak nie macie ochoty na kąpiele, to warto wiedzieć, że w obiekcie organizowane są również wycieczki z przewodnikiem, który pokazuje zwiedzającym najważniejsze elementy i przepiękną architekturę tego miejsca, a koszt takiej atrakcji to 3000 HUF.

Kąpielisko im. Széchenyiego

Kąpielisko im. Széchenyiego

Kąpielisko im. Széchenyiego

Kąpielisko im. Széchenyiego

 

INNE CIEKAWE MIEJSCA WARTE UWAGI

Jeśli przyjeżdżacie do Budapesztu na trzy dni, to powinniście się skupić przede wszystkim na opisanych powyżej zabytkach i atrakcjach. Z pewnością sprawią one, że pokochacie Budapeszt i że jeszcze kiedyś będziecie chcieli tu wrócić. A jeśli faktycznie przyjedziecie do stolicy Węgier ponownie, to także wtedy nie będziecie się tu nudzić. W całym mieście miejsc wartych odwiedzenia jest bowiem oczywiście o wiele więcej, a oto najważniejsze z nich:

  • Wyspa Małgorzaty (węg. Margit-sziget), która jest długa na niemal 2,5 km i która rozciąga się w samym centrum miasta na Dunaju. Jest to kolejny już w mieście teren zielony, który sprzyja wypoczynkowi i spacerom, a obiektami wartymi uwagi są tu między innymi secesyjna wieża ciśnień, pomnik stulecia miasta oraz ruiny klasztoru Franciszkanów i klasztoru Dominikanek;
  • Pałac Sztuk (węg. Művészetek Palotája / Müpa Budapest), który jest bardzo nowoczesnym centrum kulturalnym Budapesztu otwartym w 2006 roku. W pałacu mieści się między innymi muzeum sztuki współczesnej, a tuż obok znajduje się Teatr Narodowy;
  • Muzeum Aquincum (węg. Aquincumi Múzeum) zwane również parkiem ruin, który obejmuje pozostałości po dawnej starożytnej rzymskiej osadzie;
  • Wzgórza Budzińskie (węg. Budai-hegyseg), które rozciągają się na obrzeżach miasta i które dają Wam możliwość bliskiego kontaktu z naturą. Można tu między innymi oglądać jaskinie krasowe, a także wejść lub wjechać kolejką lub wyciągiem krzesełkowym na jeden ze szczytów i z tej perspektywy podziwiać najbliższą okolicę;
  • Park Pomników (węg. Memento Park), który jest bardzo nietypowym obiektem położonym na południowo-zachodnich krańcach miasta. Park otwarto w 1993 roku w drugą rocznicę wycofania się wojsk radzieckich z terytorium Węgier, a obecnie można tu zobaczyć ponad czterdzieści różnych rzeźb, które powstały w czasach komunizmu i które po zmianach ustrojowych zdecydowano się usunąć z przestrzeni miejskiej.

 

CO I GDZIE WARTO ZJEŚĆ?

Jak opisać kuchnię węgierską w krótkim telegraficznym skrócie? Z pewnością należy powiedzieć, że jest ona bardzo charakterystyczna i bardzo wyrazista. Spożywane tu dania są z reguły dość mocno przyprawione, a ich bardzo ważnym elementem jest zazwyczaj królująca na tutejszych stołach papryka, która jest dodawana do potraw w przeróżnej formie. Ważnym elementem węgierskiej kuchni jest też oczywiście mięso, które bardzo często przybiera formę gulaszu, różniącego się jednak od tego serwowanego w Polsce tym, że co do zasady ma on postać zupy. Zupy są tu zresztą bardzo popularne, a oprócz gulaszowej jada się na Węgrzech między innymi zupę rybną. Typowym dodatkiem dla różnych dań mięsnych na Węgrzech są kluski węgierskie, które przyrządza się na bazie mąki i które w smaku przypominają trochę zacierki. Bardzo popularną i bardzo lubianą węgierską potrawą jest także leczo, które jest często przyrządzane także w Polsce, ale to węgierskie gotuje się jedynie z warzyw, czym różni się ono od naszego, w którym często znajduje się też kiełbasa lub inny rodzaj mięsa. Bardzo ciekawym daniem na Węgrzech jest również langosz, czyli smażony na głębokim tłuszczu mączny placek, który najczęściej jest podawany z serem żółtym, śmietaną, a nawet cebulą czy boczkiem. Poza tym, na Węgrzech spożywa się także spore ilości salami, a kraj ten słynie też z bogatych tradycji winiarskich.

For Sale Bar, zupa gulaszowa

For Sale Bar, zupa gulaszowa

Retro Lángos Büfe, langosz

Retro Lángos Büfe, langosz

Gdzie warto wybrać się w Budapeszcie na obiad? Oto kilka rekomendacji:

  • Frici Papa – miejsce, w którym zjecie smacznie, porządnie i za naprawdę nieduże pieniądze. Lokal ten może Wam nieco przypominać bar mleczny;
  • For Sale Bar – jeden z najbardziej interesujących punktów na kulinarnej mapie miasta. Miejsce to zostało wystylizowane na wiejską knajpę, w której na podłodze rozrzucono słomę, a do ścian poprzyklejano kartki z pozdrowieniami od odwiedzających ją gości. Ponadto, na każdym stole stoją miski z orzechami, które można jeść do woli i których łupinki lądują zawsze na podłodze. For Sale Pub zaskakuje jednak nie tylko wystrojem, ale też naprawdę smaczną kuchnią i naprawdę wielkimi porcjami jedzenia, które spokojnie starczą dla dwóch osób;
  • Retro Lángos Büfe – miejsce, które według wielu opinii serwuje jedne z najlepszych langoszy w całym Budapeszcie.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *