Bergamo – krótki przewodnik, najważniejsze informacje

Last modified date

Comments: 0

(termin podróży: 03.12.2017)

Bergamo to kolejne przeurocze włoskie miasto położone w Lombardii. Większość osób kojarzy je co prawda wyłącznie z lotniskiem Orio al Serio, z którego zazwyczaj udajemy się do położonego nieopodal Mediolanu, ale zapewniam, że jest to duży błąd. Wspaniały klimat i cudowne widoki z pewnością sprawiają, że miejsce to zdecydowanie warto odwiedzić, a na taką wizytę spokojnie wystarczy nam jeden dzień. Bergamo położone jest na wzgórzu i składa się z dwóch części: nieco bardziej współczesnego i zarazem często dość ruchliwego dolnego miasta (Citta Bassa), od którego rozpoczniemy zwiedzanie, oraz historycznego górnego miasta (Citta Alta), które będzie celem naszej wycieczki. Zapraszam do lektury, w której zebrałem wszystkie najważniejsze informacje! 🙂

 

CZYM PRZYJECHAĆ I JAK SIĘ PORUSZAĆ?

Bergamo jest przede wszystkim bardzo dobrym miejscem na jednodniowy wypad z Mediolanu. Wtedy naturalnym środkiem transportu będzie dla nas pociąg. Pociągi regionalne kursują z dość dużą częstotliwością na trasie Milano Porta Garibaldi Bergamo, a sama podróż trwa mniej więcej godzinę. Za bilet zapłacimy około 5 EUR, a zakupić go można zarówno na dworcu jak i wcześniej przez internet.

Zobacz również: Mediolan – stolica północnych Włoch na weekend

Zobacz również: Genua – krótki przewodnik po najważniejszym włoskim porcie

Zobacz również: Como – jeden dzień nad przepięknym włoskim jeziorem…

Jeśli natomiast do Bergamo chcemy się wybrać bezpośrednio z lotniska Orio al Serio, to wówczas warto skorzystać z komunikacji miejskiej. Bilet autobusowy kosztuje nieco ponad 2 EUR i ważny jest przez 90 minut od momentu skasowania. Co ważne, na linii kursującej z lotniska aż do górnego miasta Citta Alta możemy skorzystać właśnie z takiego standardowego biletu i nie wiąże się to z żadną dodatkową dopłatą. Jeśli dysponujemy czasem, to z autobusu warto wysiąść przy dworcu kolejowym i dalej przemierzać miasto na własnych nogach. Jeśli zaś przyjechaliśmy tu tylko na kilka godzin, to wówczas autobusem można dojechać aż do samego Citta Alta.

W przypadku, gdy na Bergamo zaplanowaliśmy sobie cały dzień, wszystkie najważniejsze zabytki w mieście będziemy w stanie odwiedzić nie korzystając z żadnych środków komunikacji miejskiej, ale to zależy oczywiście od kondycji i indywidualnych preferencji każdego z nas.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

Naszą wycieczkę po Bergamo zacznijmy od dworca kolejowego, skąd możemy udać się na spacer główną ulicą Viale Papa Giovanni XXIII. Minąwszy Piazzale degli Alpini i idąc dalej prosto, dojdziemy do Porta Nuova, czyli XIX-wiecznej monumentalnej bramy, która jest obecnie jednym z najważniejszych punktów dolnego miasta. Brama składa się z dwóch symetrycznych klasycystycznych budynków, pomiędzy którymi przebiega dość ruchliwa ulica.

Obiektem, który znajdziemy tuż obok, jest też Torre dei Caduti, czyli wieża poległych, która została zbudowana po zakończeniu I wojny światowej.

Naprzeciw bramy wznosi się natomiast barokowy kościół Santa Maria Immacolata delle Grazie, z charakterystyczną złotą figurą usytuowaną na kopule. Budowla zdecydowanie warta zarówno obejrzenia od zewnątrz, jak również wejścia do środka.

barokowy kościół Santa Maria Immacolata delle Grazie

Będąc w tym miejscu, dobrym rozwiązaniem jest skręcenie w lewo i przespacerowanie się, nawet bez większego planu, ulicami, deptakami, skwerami i placami dolnego miasta, gdzie można oglądać między innymi zabudowę pochodzącą z XIX wieku. Natomiast potem należy kierować się już na Citta Alta, a dróg tam prowadzących nie sposób nie zauważyć, gdyż są całkiem dobrze oznakowane. Nie ma więc potrzeby kurczowego trzymania się mapy. Osobom bardzo spieszącym się polecam zaś ominąć ten etap wycieczki i już przy Porta Nuova kierować się dalej prosto, bezpośrednio w kierunku górnego miasta.

Bergamo Citta Bassa

Bergamo Citta Bassa

Bergamo Citta Bassa

Bergamo Citta Bassa

Bergamo Citta Bassa

Bergamo Citta Bassa

Sposoby, aby dostać się do górnego miasta, są dwa. Pierwszym z nich jest kolejka Funicolare Citta Alta, która dowiezie Was do samego centrum starego miasta. Drugim natomiast jest nadłożenie nieco drogi i przejście tego dystansu pieszo. Żeby to zrobić, wystarczy koło stacji kolejki skręcić w prawo bądź w lewo i dalej kierować się prosto (bez obaw – nachylenie nie jest tak ostre, ale w ostateczności osoby o słabej kondycji mogą również wjechać na górę autobusem). Ja osobiście zachęcam do tego, aby w jedną stronę skorzystać z kolejki, a w drugą – z siły własnych nóg. W moim przypadku było właściwie odwrotnie – do góry wszedłem pieszo (i był to bardzo dobry pomysł, bo pozwolił z każdym pokonanym metrem na stopniowe podziwianie coraz to szerszej i piękniejszej panoramy miasta), a w dół zjechałem kolejką Funicolare.

jedna z bram Citta Alta

W zależności od wybranej trasy, idąc w kierunku Citta Alta, dojdziemy do jednej z jego bram, a potem naszą uwagę przykują z pewnością Cinta Muraria di Bergamo, czyli Mury Weneckie. Zostały one zbudowane w XVI wieku i niegdyś pełniły funkcje obronne, obecnie otaczają całe górne miasto. Do dziś mury wyglądają naprawdę imponująco, i to właśnie stąd będziecie mogli z góry podziwiać całe Citta Bassa.

Cinta Muraria di Bergamo i panorama Citta Bassa

Cinta Muraria di Bergamo i panorama Citta Bassa

Cinta Muraria di Bergamo i panorama Citta Bassa

Cinta Muraria di Bergamo i panorama Citta Bassa

Cinta Muraria di Bergamo i panorama Citta Bassa

Cinta Muraria di Bergamo i panorama Citta Bassa

Gdy już dojdziemy (lub dojedziemy) na starówkę, poczujemy się jakby w zupełnie innym mieście. Piękna średniowieczna zabudowa, wąskie uliczki, place, stare kamienice, dużo kościołów, sklepików i restauracji… Wszystko to sprawi, że pokochamy to miejsce.

Wśród najważniejszych miejsc do odwiedzenia w Citta Alta, należy wskazać:

  • główny plac Piazza Vecchia, przy którym znajduje się fontanna Contarini udekorowana rzeźbami lwów i sfinksów, pochodzący z przełomu XVI i XVII wieku Palazzo Nuovo, XII-wieczny Palazzo della Ragione oraz XI-wieczna wieża miejska Torre Civica,
  • plac katedralny Piazza del Duomo, przy którym znajduje się Katedra św. Aleksandra, Bazylika Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej) oraz Cappella Colleoni (kaplica Colleoni).

Bergamo Citta Alta

Cappella Colleoni

Po zwiedzeniu Citta Alta, możemy się kierować w drogę powrotną na dół. Jeśli jednak mamy jeszcze trochę czasu, możemy wjechać na wzgórze San Vigilio, co umożliwia nam druga kolejka Funicolare. Z tego wzgórza można podziwiać panoramę całego Bergamo – zarówno górnego jak i dolnego miasta. Sama przejażdżka nie trwa długo, ale ja osobiście ze względu na pogodę i późną porę na wzgórze już nie wjeżdżałem.

 

CO I GDZIE WARTO ZJEŚĆ?

Restauracji, barów i knajpek w Bergamo, podobnie jak w całych Włoszech, z pewnością nie brakuje, a smaczny obiad możemy zjeść zarówno w dolnym jak i w górnym mieście. Należy mieć oczywiście na uwadze, że restauracja restauracji nierówna. Oznacza to, że z jednej strony możemy natrafić na cudowną knajpę ze smacznym regionalnym jedzeniem i zajadającymi się nim lokalnymi mieszkańcami w środku, a z drugiej strony możemy też natknąć się wątpliwej jakości punkt nastawiony głównie na czerpanie zysków z naiwnych turystów. Standard – tak jest wszędzie na całym świecie… Dlatego warto czasami dłużej pochodzić i poszukać, ale potem wiedzieć, że trafiło się w dobre miejsce.

Z własnego doświadczenia mogę polecić restaurację Campanella zlokalizowaną przy Piazza Mascheroni w Citta Alta. Dosyć ciche i spokojne miejsce, z przemiłą obsługą, właścicielką doglądającą, czy wszystko jest w porządku, oraz przepysznym jedzeniem w całkiem przyzwoitych cenach. Myślę, że wybór tej restauracji był na pewno trafiony! 🙂

restauracja Campanella

 

Podsumowując, należy powiedzieć, że Bergamo jest z pewnością miejscem bardzo ładnym i zdecydowanie godnym polecenia. Dla mnie był to jeden z kilku przystanków podczas wizyty w północnych Włoszech, ale myślę, że ze względu na swoje położenie oraz niewątpliwe walory, takie jak ukształtowanie terenu, zabytki historyczne, obiekty kultury, ład przestrzenny oraz typowo włoska organizacja tkanki miejskiej, jest to miejsce, które po prostu warto zobaczyć. Mam nadzieję, że powyższym wpisem choć trochę Was do tego przekonałem 🙂

Darek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment