Benalmádena – trzy oblicza hiszpańskiego kurortu…

Last modified date

Comments: 0

(termin podróży: 02.12.2018)

Benalmádena budzi mieszane odczucia. W pewnym sensie bowiem jest to po prostu jeden z wielu kurortów na Costa del Sol, w którym z każdym rokiem powstają coraz to nowsze hotele i który będzie dobrym kierunkiem dla osób chcących przede wszystkim odpocząć, poleżeć na plaży czy pochodzić po klubach. Ot tyle, nic specjalnego… 🙂 Z drugiej jednak strony bardzo bliskie sąsiedztwo Malagi, ciekawe ukształtowanie terenu i dobrze rozwinięta infrastruktura sprawiają, że także ta niewielka miejscowość może być całkiem ciekawym kierunkiem podróży oraz że na brak atrakcji nie będziemy tu narzekać, i to bez względu na to, czy przyjedziemy tu ze znajomymi czy z małymi dziećmi. Co więc warto zobaczyć w mieście, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu było raptem małą spokojną wioską rybacką? Odpowiedź znajdziecie poniżej 🙂

Zacznijmy jednak od początku. Sama Benalmádena to obecnie miasto liczące kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców, które położone jest około 20 km na zachód od Malagi. Oczywiście w sezonie ludzi jest tu nawet kilkakrotnie więcej, a miejsce to jest bardzo popularne wśród turystów z całej Europy, którzy nastawieni są nie na zwiedzanie czy poznawanie historii regionu, lecz przede wszystkim na wypoczynek i dobrą zabawę. Przez lata miasto zyskało opinię miejsca, które nigdy nie śpi, a oferta hoteli, restauracji, klubów nocnych czy obiektów rozrywkowych jest tutaj naprawdę różnorodna! (co oczywiście dla wielu podróżników wcale nie będzie zaletą, bo w tych najbardziej turystycznych miejscach nie pozostało już zbyt wiele z niegdysiejszej atmosfery typowego hiszpańskiego miasteczka…).

 

Zobacz również:

Malaga – najważniejsze atrakcje stolicy Costa del Sol

 

BENALMADENA PUEBLO

Benalmádena składa się zasadniczo z trzech dzielnic, z których każda jest zupełnie inna od pozostałych. Najstarszą i zarazem położoną najdalej od wybrzeża częścią miasta jest dzielnica Benalmádena Pueblo. To miejsce jest zdecydowanie najmniej turystyczne i znajdziemy tu pełno charakterystycznej białej zabudowy poprzecinanej wąskimi krętymi uliczkami. Jak już wspominałem w poprzednich wpisach na blogu, tzw. białe miasteczka, często usytuowane na tle przepięknych górskich krajobrazów, są jedną z najważniejszych wizytówek Andaluzji i z pewnością warto je zobaczyć.

Sam ze względu na brak czasu do dzielnicy Pueblo w ogóle nie zachodziłem, ale na pewno jest to obowiązkowy kierunek dla tych, którzy chcą poczuć prawdziwy hiszpański klimat z dala od zgiełku tych najbardziej turystycznych atrakcji. Nie mniej jednak, różnego rodzaju atrakcji także tutaj nie brakuje, a do najciekawszych należy zaliczyć motylarium (hiszp. Mariposario Benalmádena) oraz zamek Colomares (hiszp. Castillo de Colomares). Zwłaszcza ten drugi obiekt jest szczególnie ciekawy, gdyż wygląda co najmniej tak, jakby pochodził z jakiejś bajki, a tak naprawdę z zamkiem nie ma nic wspólnego, bo żaden władca nigdy w nim nie mieszkał. Zresztą nie miałby nawet okazji, ponieważ wbrew pozorom budowlę tę wzniesiono dopiero pod koniec XX wieku i miało to być swoistego rodzaju upamiętnienie wyprawy Kolumba i odkrycia Ameryki.

 

Zobacz również:

Ronda – na szlaku hiszpańskich pueblos blancos…

 

BENALMADENA COSTA

Znacznie nowszą i znacznie bardziej nowoczesną częścią miasta jest Benalmádena Costa, czyli jak sama nazwa wskazuje ta dzielnica, która położona jest nad wybrzeżem. To właśnie tutaj życie toczy się 24 godziny na dobę i również tutaj znajdziecie mnóstwo hoteli, barów czy klubów nocnych. Do najważniejszych miejsc zalicza się tu przede wszystkim port morski (hiszp. Puerto Marina), który składa się z kilku sztucznych wysepek połączonych ze sobą niewielkimi czerwonymi mostkami. Cumują tu setki łódek i jachtów, a na urlopowiczów czekają wszelakiego rodzaju atrakcje i formy rozrywki.

W Benalmádena Costa znajdują się również oceanarium Sea Life, delfinarium Selwo Marina oraz znajdujący się tuż obok park miejski La Paloma. Wybór jest więc naprawdę szeroki – co kto lubi… Oczywiście są tu też kilometry pięknych plaż, a przy jednej z nich Waszą uwagę na pewno zwróci charakterystyczna czerwona bryła zamku El Bil Bil (hiszp. Castillo El Bil Bil), który został zbudowany w latach 30. XX wieku i który obecnie jest siedzibą miejskiego centrum kultury. Na pewno będzie to piękna sceneria do zrobienia niejednego fajnego zdjęcia z wakacji… 🙂

Benalmádena Costa

Benalmádena Costa

Benalmádena Costa

park miejski La Paloma

zamek El Bil Bil od przodu

zamek El Bil Bil od tyłu

 

BENALMADENA ARROYO DE LA MIEL

Trzecią dzielnicą, stanowiącą niejako łącznik pomiędzy dwiema pozostałymi, jest centralnie położona Benalmádena Arroyo de la Miel (Arroyo de la Miel można przetłumaczyć dosłownie jako potok miodem płynącym).

Ta część miasta jest o tyle ważna, że po pierwsze jadąc tu pociągiem z Malagi wysiadamy właśnie na stacji Benalmádena – Arroyo de la Miel, i po drugie znajduje się tu jedna z najważniejszych atrakcji całego Costa del Sol. Jest nią bez wątpienia kolejka linowa Teleférico de Benalmádena, która łączy miasto z położonym na wysokości 771 m n.p.m. szczytem Calamorro. Trasa kolejki mierzy ponad 5 km długości, a sama podróż w jedną stronę trwa około 15 minut. Ze szczytu można natomiast podziwiać przepiękny widok na wybrzeże Costa del Sol. Robi on naprawdę ogromne wrażenie, a co więcej, w bezchmurny dzień będziemy w stanie dostrzec stąd nawet linię brzegową Afryki. Według mnie sama podróż wagonikiem kolejki jak i cudowne krajobrazy, które ujrzymy z góry, absolutnie są warte wydania około 15 EUR.

Na samym szczycie znajduje się kilka punktów widokowych, a tym, co może zainteresować turystów w każdym wieku, jest także orli ogród (hiszp. Jardín de las Aguilas), czyli niewielki rezerwat ptaków drapieżnych, w którym codziennie o godz. 13 odbywają się pokazy z udziałem tych zwierząt. Sam wstęp do ogrodu oraz udział w pokazie są całkowicie bezpłatne (trzeba tylko ponownie okazać bilet, który uprawniał nas do przejazdu kolejką). Tuż obok dolnej stacji kolejki znajduje się jeszcze natomiast bardzo popularny park rozrywki Tivoli World.

Benalmádena Arroyo de la Miel

Benalmádena Arroyo de la Miel

Benalmádena Arroyo de la Miel

Costa del Sol widziane ze szczytu Calamorro

Costa del Sol widziane ze szczytu Calamorro

Costa del Sol widziane ze szczytu Calamorro

Costa del Sol widziane ze szczytu Calamorro

Costa del Sol widziane ze szczytu Calamorro

szczyt Calamorro

wnętrze wagonika Teleférico de Benalmádena

 

PODSUMOWUJĄC…

Benalmádena ma swój specyficzny charakter – nie jest to bowiem ani typowe małe miasteczko, w którym możemy rozkoszować się typową hiszpańską atmosferą, ani też nie jest to bardzo historyczne miasto, w którym podziwiamy cudowne zabytki sprzed kilkuset lat. Tutaj przede wszystkim liczy się wypoczynek i dobra zabawa, a przeróżnych form rozrywki absolutnie tu nie brakuje. Nie mniej jednak, nawet jeśli nie jesteście fanami typowych wczasów all-inclusive, to również nie powinniście się tu nudzić, co mam nadzieję, że udało mi się udowodnić w powyższym wpisie 🙂 Do Benalmádeny stosunkowo łatwo dojedziemy, a najwygodniejszą opcją transportu jest linia C-1 kolejki podmiejskiej, która łączy centrum Malagi z lotniskiem oraz innymi miejscowościami położonymi wzdłuż wybrzeża Costa del Sol. Sama podróż trwa około 30 minut, a jej koszt to nieco ponad 2 EUR.

Darek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment