Antequera – krótki przewodnik oraz wskazówki dotyczące zwiedzania…

Last modified date

Comments: 0

(termin podróży: 03.12.2018)

Centralna Andaluzja to obszar niejako wetknięty pomiędzy większe miasta regionu, takie jak Malaga, Granada, Kordoba czy Sewilla. Cechuje się on bardzo zróżnicowanym zachwycającym krajobrazem naturalnym, a także występującymi gdzieniegdzie jakże charakterystycznymi dla całej południowej Hiszpanii malowniczo położonymi białymi miasteczkami. Tereny te zamieszkane są już co najmniej od kilkudziesięciu tysięcy lat, a dzięki temu, że do dnia dzisiejszego zachowały się tu zabytki z praktycznie każdej epoki historycznej, to przyjazd w te rejony będzie dla nas swoistego rodzaju podróżą w czasie. Jedną z miejscowości, którą w centralnej Andaluzji z pewnością warto odwiedzić, jest Antequera. W poniższym wpisie pokażę Wam najważniejsze miejsca, które tu warto zobaczyć, oraz podpowiem jak zaplanować sobie zwiedzanie.

Antequera jest to niewielka miejscowość położona około 50 km na północ od Malagi oraz około 100 km na zachód od Granady. Dojechać tu można oczywiście samochodem (wynajęcie samochodu jest zresztą nie tylko bardzo wygodną, ale też stosunkowo tanią opcją na podróżowanie w tym regionie) lub ewentualnie autobusem. Pociągiem bowiem uda nam się dojechać jedynie do dworca Antequera – Santa Ana, który położony jest kilkanaście kilometrów na wschód od miasta. Dworzec autobusowy (hiszp. Estación de Autobuses) mieści się natomiast w samym centrum miasta, dzięki czemu wszystkie najważniejsze zabytki będą dla nas dość łatwo osiągalne.

 

Zobacz również:

Malaga – najważniejsze atrakcje stolicy Costa del Sol

Granada – atmosfera arabskiego orientu na południu Hiszpanii…

 

REZERWAT EL TORCAL

O samej Antequerze na blogu miałem już okazję wspominać, gdyż nieopodal miasta znajduje się rezerwat El Torcal, w którym podziwiać można przepiękny krajobraz krasowy. Jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia, a niesamowite formy skalne, które kształtowały się tutaj na przestrzeni milionów lat, potrafią zrobić na odwiedzających naprawdę duże wrażenie. Sam osobiście polecam tak zorganizować sobie jeden dzień podczas pobytu w Andaluzji, by znaleźć w nim czas właśnie na przyjazd do parku krajobrazowego El Torcal oraz na kilkugodzinny spacer ulicami Antequery. Do rezerwatu dojechać można wyłącznie „na własną rękę”, gdyż nie dociera tu żadna komunikacja publiczna, chociaż dość dobrym pomysłem będzie również skorzystanie z taksówki. Więcej informacji na temat El Torcal oraz wskazówki dotyczące dojazdu i zwiedzania znajdziecie we wpisie na blogu, do którego link znajduje się poniżej.

Antequera nie jest miastem bardzo turystycznym, dzięki czemu spacerując jej ulicami jesteśmy w stanie poczuć prawdziwą i autentyczną atmosferę południowej Hiszpanii, a w zwiedzaniu nie będą nam przeszkadzały tłumy przyjezdnych. Z drugiej jednak strony, jest tu co najmniej kilka zabytków, które pochodzą z różnych okresów historii i zdecydowanie zasługują na naszą uwagę. Sam osobiście do Antequery dojechałem autobusem firmy ALSA z Malagi, po czym taksówką spod dworca autobusowego udałem się do parku krajobrazowego El Torcal, a wróciwszy rozpocząłem na dobre zwiedzanie miasta.

 

Zobacz również:

El Torcal de Antequera – zachwycający krajobraz krasowy w samym sercu Andaluzji

 

ANTEQUERA – MIEJSCA, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Zdecydowanie najważniejszym zabytkiem miasta jest wznosząca się na wzgórzu arabska twierdza Alcazaba. Budowla ta pochodzi z XI wieku, a do dziś zachowały się znaczne fragmenty jej murów obronnych oraz kilka wież.

Alcazaba

U podnóża Alcazaby, na Plaza de Santa María, mieści się Królewska Kolegiata Najświętszej Marii Panny (hiszp. Real Colegiata de Santa María de la Mayor), która została zbudowana w XVI wieku i jest jednym z pierwszych na południu Hiszpanii kościołów wykonanych w stylu renesansowym.

Plaza de Santa María

Królewska Kolegiata Najświętszej Marii Panny

Zarówno z murów Alcazaby, jak i z Plaza de Santa María, rozpościera się piękny widok na góry i równiny otaczające miasto. W krajobrazie, który tu ujrzycie, na pewno dość szybko dostrzeżecie w oddali charakterystyczną górę, która przez miejscowych nazywana jest Skałą Zakochanych (hiszp. Peña de los Enamorados).

widok na miasto i okolicę, Skała Zakochanych

Tuż obok kolegiaty znajduje się tzw. Łuk Olbrzymów (hiszp. Arco de los Gigantes), który pełnił niegdyś funkcję bramy miejskiej, a zaraz za nim taras widokowy, z którego podziwiać można specyficzną białą zabudowę centrum miasta.

Arco de los Gigantes

miasto widziane z tarasu przy Arco de los Gigantes

Zarówno kolegiata jak i łuk położone są w pewnym sensie trochę ponad resztą miasta, dlatego żeby udać się na dalszy spacer, najlepiej będzie z tego miejsca zejść schodami w dół i idąc dalej prosto dojść do Plaza de San Sebastián, czyli jednego z najważniejszych placów w mieście. To właśnie tutaj znajduje się Kolegiata św. Sebastiana (hiszp. Iglesia Colegial de San Sebastián), która wzniesiona została w XVI wieku i posiada obecnie najwyższą wieżę w całym mieście. Przy samym placu znajdziecie również renesansową fontannę oraz mnóstwo innej równie ciekawej architektury. Za kolegiatą mieści się natomiast Plaza del Coso Viejo oraz Klasztor św. Katarzyny ze Sieny (hiszp. Convento de Santa Catalina de Siena).

Kolegiata św. Sebastiana

Calle Infante Don Fernando - okolice Plaza de San Sebastián

Nieopodal podziwiać możemy jeszcze inne przykłady architektury sakralnej. Pierwszym z nich jest Klasztor Matki Bożej (hiszp. Convento de la Madre de Dios), drugim – masywny i z zewnątrz niemal całkowicie pozbawiony jakichkolwiek zdobień Kościół św. Piotra (hiszp. Iglesia de San Pedro), a trzecim położony nieco dalej Kościół Jakuba Apostoła (hiszp. Iglesia de Santiago).

Klasztor Matki Bożej

Kościół św. Piotra

Kościół Jakuba Apostoła

Innym miejscem, do którego w Antequerze z pewnością warto trafić, jest kolejna już brama miejska, czyli Brama Granady (hiszp. Puerta de Granada). Tuż obok niej znajdują się natomiast ogrody królewskie (hiszp. Jardines del Rey) oraz, a jakże, kolejny taras widokowy, skąd podziwiać można miasto i okolice.

Brama Grenady

widok na miasto i okolicę

Z tego miejsca prosta droga dzieli nas do położonego na uboczu miasta, jednego z najsłynniejszych zabytków całej Andaluzji… Ogromne megalityczne dolmeny (hiszp. Dólmenes de Antequera), bo to właśnie o nich mowa, są o tyle niezwykłe, że to właśnie one stanowią jedno ze świadectw działalności człowieka zamieszkującego te tereny kilka tysięcy lat temu. Dolmeny są to wielkie grobowce, które zbudowane zostały z ogromnych bloków skalnych ważących nawet ponad 150 ton, i do dziś zresztą nie wiadomo, jak ówczesny człowiek był w ogóle w stanie wznieść budowlę takich rozmiarów bez stosowania znanej nam dzisiaj technologii. Najstarszym grobowcem jest dolmen Viera, tuż obok znajduje się dolmen Menga, a nieco dalej dolmen El Romeral. Dolmeny są udostępnione do zwiedzania za darmo, a zobaczyć je możemy w każdy dzień tygodnia poza poniedziałkiem…

Wróciwszy do centrum Antequery i wracając powoli w stronę dworca autobusowego, warto jeszcze zobaczyć arenę walk byków (hiszp. Plaza de Toros), czyli jeden z tych obiektów, który bezsprzecznie kojarzy się nam nie tylko z miastem, ale też z całą Andaluzją, a nawet całą Hiszpanią. Tuż obok areny znajduje się jeszcze kolejna brama miejska – Brama Estepy (hiszp. Puerta de Estepa), a także park.

arena walk byków

arena walk byków wewnątrz

Brama Estepy

 

Podsumowując, zwiedzanie centralnej Andaluzji mogłoby nam zająć co prawda nawet kilka dni, ale na sam spacer ulicami Antequery możemy przeznaczyć kilka godzin bądź cały jeden dzień i to w zupełności wystarczy. Jest to naprawdę urokliwa miejscowość, w której poczujemy typowy klimat hiszpańskiego miasteczka i w której dodatkowo znajduje się kilka obiektów świadczących o niezwykle bogatej historii miasta i regionu. Z pewnością warto tu przyjechać i polecam to każdemu, kto będzie odwiedzał południową Hiszpanię!

Darek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment